Hlavní navigace

Kim Dotcom spustil MegaChat, šifrovaný videochat v prohlížeči

22. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Služba je dostupná v betaverzi všem uživatelům Dotcomova úložiště Mega. Zatím umí jen videohovory, brzy se má rozšířit o chat a videokonference.

„Sbohem, Skype :)“ Provokativním zvoláním v prosinci Kim Dotcom uzavřel oznámení, že chystá spuštění nové šifrované komunikační služby. Měsíc se s měsícem sešel a MegaChat je tady, zatím ovšem v betaverzi.

Služba je k dispozici pro registrované uživatele Dotcomova úložiště Mega a zatím nabízí jen videochat. Uživatelé nemusí nic instalovat, komunikace se odehrává přímo v browseru. A jak Dotcom ujišťuje, přenos dat je bezpečně zašifrovaný.

Pokud si chcete s někým zavolat, musí mít také založený účet na Mega nebo mu můžete poslat pozvánku, aby si účet vytvořil. Kromě volání je možné také vzájemně sdílet soubory nahrané do úložiště.

Podle prvních zkušeností, které zveřejnil server TechCrunch, služba ještě není úplně vyladěná, někdy má problém s navázáním spojení, občas zase nefungují notifikace příchozích hovorů. Jinak je prý ale kvalita videohovorů podobná jako u Skypu.

CIF - osobnosti

Služba jednoznačně míří na uživatele, kteří po aféře Snowden přestali důvěřovat zabezpečení internetových služeb a bojí se toho, že jejich data mohou předávat tajným službám. 

Dotcom založil Mega na tom, že veškerá data a jejich přenosy automaticky šifruje. Šifrovací klíč přitom má v držení přímo uživatel. Krátce po startu služby se ale objevily hlasy, že to s bezpečností nemusí být až tak horké.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).