Hlavní navigace

Kim Dotcom spustil MegaChat, šifrovaný videochat v prohlížeči

David Slížek

Služba je dostupná v betaverzi všem uživatelům Dotcomova úložiště Mega. Zatím umí jen videohovory, brzy se má rozšířit o chat a videokonference.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„Sbohem, Skype :)“ Provokativním zvoláním v prosinci Kim Dotcom uzavřel oznámení, že chystá spuštění nové šifrované komunikační služby. Měsíc se s měsícem sešel a MegaChat je tady, zatím ovšem v betaverzi.

Služba je k dispozici pro registrované uživatele Dotcomova úložiště Mega a zatím nabízí jen videochat. Uživatelé nemusí nic instalovat, komunikace se odehrává přímo v browseru. A jak Dotcom ujišťuje, přenos dat je bezpečně zašifrovaný.

Pokud si chcete s někým zavolat, musí mít také založený účet na Mega nebo mu můžete poslat pozvánku, aby si účet vytvořil. Kromě volání je možné také vzájemně sdílet soubory nahrané do úložiště.

Podle prvních zkušeností, které zveřejnil server TechCrunch, služba ještě není úplně vyladěná, někdy má problém s navázáním spojení, občas zase nefungují notifikace příchozích hovorů. Jinak je prý ale kvalita videohovorů podobná jako u Skypu.

Služba jednoznačně míří na uživatele, kteří po aféře Snowden přestali důvěřovat zabezpečení internetových služeb a bojí se toho, že jejich data mohou předávat tajným službám. 

Dotcom založil Mega na tom, že veškerá data a jejich přenosy automaticky šifruje. Šifrovací klíč přitom má v držení přímo uživatel. Krátce po startu služby se ale objevily hlasy, že to s bezpečností nemusí být až tak horké.