Hlavní navigace

Listopad: Poslední růst v tomto roce

20. 12. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Rok 1999 je v cílové rovince a mocně finišuje, a tak se pro letošek naposledy podíváme, jak si vedl český Internet -- alespoň pohledem DCCI auditu -- v měsícl listopadu. Oproti neslanému nemastnému říjnu je to tentokrát přeci jen lepší: růst v obou sldovaných veličinách překročil dvacet procent!

Celková čísla z DCCI auditu porovnáváme od letošního července, kdy jsme zaznamenali pochopitelný letní propad. Překvapivý byl naopak výsledek v srpnu, kdy došlo k velkému růstu, ačkoliv v dřívějších letech se oživení dostavovalo až v září, po prázdninách. Předpokládal jsem proto, že září bude slabší: ale výsledek byl ještě lepší. Lehké zadýchání přišlo až v říjnu, kdy byla čísla relativně slabší, přestože šlo stále o růst. K poslednímu letošnímu růstu se český Internet vzepjal v listopadu, prosinec je už tradičně slabší a kolem Vánoc bude samozřejmě ještě hůř.

Přesný vývoj zachycují – tak jako obvykle – následující dvě tabulky:

září 1.741.565 shléd­nutých stran + 14,61 %
říjen 1.996.041 shléd­nutých stran + 20,98 %
listopad 2.414.817 shléd­nutých stran
září 153.991 unikátních hostů + 5,33 %
říjen 162.195 unikátních hostů + 23,81 %
listopad 200.811 unikátních hostů

Pro správné hodnocení je vhodné jako každý měsíc zopakovat, jakým způsobem jsou čísla v tabulkách počítána. Jedná se o součet příslušných hodnot u všech serverů v DCCI auditu. Aby se však odstranil rušivý vliv nově přidaných serverů, které by svými čísly v rozporu s realitou zvyšovaly růst, jsou zahrnuty pouze servery, které se auditu účastnily po všechny tři měsíce. Pokud tedy například některý server vstoupil do auditu v září, budou jeho čísla zahrnuta až v prosincovém srovnání. To je také důvodem, proč se čísla u jednotlivých měsíců v jednotlivých článcích liší: postupně je možné brát v úvahu i servery, které vstoupily do auditu v poslední době, a naopak.

Pokud porovnáme průběh druhé poloviny letošního roku s tímtéž obdobím před rokem, dojdeme k jasnému závěru, že se tempo růstu výrazně zvýšilo. Faktorů může být několik, vliv má i rostoucí paleta služeb na jednotlivých serverech, ale hlavní úlohu podle mého názoru sehrává rostoucí počet uživatelů českého Internetu. IDC letošní růst odhaduje zhruba na 20 procent a v tomto ohledu musím dát za pravdu trojici Lukačovič-Neff-Zandl, která tvrdí, že realita je mnohem vyšší. Podle mého názoru je jedním z klíčových momentů nabídka VOLného Internetu. Přestože řada analytiků i kolegů novinářů správně namítá, že zrušení poplatků za Internet není ve světle vysokých telefonních poplatků to hlavní, nemohu se ubránit dojmu, že řadu lidí tato nabídka oslovila a přinesla tak českému Internetu množství nových dušiček.

Je zajímavé, že listopadový růst je především dílem několika obrů českého Internetu. Největší růst zaznamenaly servery ve stáji Atlasu, tam patrně částečně zapůsobilo spojení s Microsoftem pod novou hlavičkou MSN/Atlas a vše, co s tím souvisí. MůjWeb zaznamenal v kategorii shlédnutých stránek rekordní nárůst o 51 procent, špatně si nevedl ani vlastní Atlas s 35 procenty. O něco menší růst zaznamenal Seznam, jen 19 procent, ovšem radost mohou Ivo Lukačovičovi dělat Novinky, které se po několikaměsíční stagnaci konečně vytáhly a zvýšily počet shlédnutých stránek o rovných 40 procent! Naopak někteří tradiční tahouni se tentokrát příliš nevytáhli, například Živě dokonce o procento pokleslo (a už v říjnu zaznamenalo nárůst o pouhá tři procenta, což napovídá cosi o stagnaci). Jen poklidným tempem rostl také Svět namodro, i MIA však může mít svůj důvod k radosti – Trafiku s 21 procenty.

K výsledkům listopadového auditu se ještě vrátíme, i když z poněkud jiného pohledu. Rád bych se pokusil postavit vedle sebe nynější výsledky vybraných serverů a čísla, kterých dosáhli před rokem: uvidíme, jak si kdo během uplynulého roku polepšil či relativně pohoršil.

KL22_nominace

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.