Hlavní navigace

Mark Zuckerberg zničil Instagram. Ano, i tak se to dá říci

5. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Instagram
Když před lety Facebook koupil Instagram a nechal ho být (ani ho nezrušil), bylo to velmi milé překvapení. Doba ale postoupila a Facebook už ničí, co může.

Guilio Michelon má v How Mark Zuckerberg ruined Instagram pravdu. Když před mnoha lety Facebook koupil Instagram, tak si všichni uživatelé oddechli, protože ho nechal být. Nezasáhl do něj, nezrušil ho (jako třeba zbytečně zrušil Gowallu a další koupené věci) a minimálně ho ovlivňoval. Jenže doba pokročila, Instagram vyrostl a Facebook nutně potřebuje další příjmy. Takže vlastně není divu, že do něj začal mohutně zasahovat.

Michelon připomíná, že „insta“ v názvu znamenalo „okamžitý“ (instant), tedy to, že fotografie sledovaných uživatelů mohl vidět hned, v reálném čase. A také měl jistotu, že pokud nasdílí na svém účtu fotky, tak je jeho přátelé (sledující) uvidí. 

Což přestává platit. Instagram chystá podobné filtrování timeline, jako známe z Facebooku. Po jeho nasazení uvidíte jenom zlomek toho, co byste vidět měli (a hlavně chtěli) a změna Instagramu zároveň umožní začít vybírat od firem (a něco málo jednotlivců) peníze za to, že se fotografie sledujícím ukážou.

Aby toho nebylo málo, zmizí i chronologičnost fotografií. Podivný zmatený algoritmus bude vytahovat staré věci a skládat timeline bez ladu a skladu. Něco, co na Twitteru zničilo možnost sledovat dění na konferencích, akcích či zpravodajskou událost.

Odejít a nevrátit se

Jediné, do čeho ještě Facebook nezasáhl, je snadnost pořízení fotografií, ale i tady je otázka, co firmu později napadne. Prozatím jsou tu první vlaštovky ve stále se zvyšujícím počtu filtrů a nepochybné chuti doplnit emotikony a různé další „vychytávky“, aby „mladí byli nadšení“. Nakonec i prodloužení videí z patnácti na šedesát sekund nemá nic moc společného s uživateli, opět jde o „vstřícnost“ k firmám, inzerci a času trávenému v aplikaci.

Na Facebooku už ani vaše vlastní timeline (tedy to, co máte na vašem profilu) není vaše. Facebook nově zavedl zobrazování vybraných příspěvků na začátku profilu a teprve po odrolování se dostanete k obvyklé časové posloupnosti. Čím hlouběji ale jdete, tím méně příspěvků z té doby uvidíte. 

Čeká-li něco takového i Instagram, tak je dost jisté, že přestane pro fotografy být zajímavý jako portfolio. Jejich fotografie budou posuzovány, vybírány a vyhazovány jakýmsi algoritmem. Bez toho, že by měli možnost to ovlivnit.

KL24

Nasazení inzerce do toku fotografií od vámi sledovaných účtů bylo dlouho očekávanou nutností, ale málokdo tušil, že hlad po penězích a snaha uspokojit inzerenty půjde až tak daleko, že na deset zobrazených fotografií vám Instagram běžně zobrazí i polovinu v podobě reklam. A jak nakonec říká i Michelon, Instagram a sociální média se mění v televizi – stroj snažící se jen co nejvíce připoutat diváka. S jediným cílem, ukázat mu co nejvíce inzerce.

Bohužel, nemáme moc na výběr. Sociální média, která před lety vyrostla právě a jenom díky tomu, že nám ukazovala vše, co jsme si objednali, se mění k nepoznání. Mají dost uživatelů, zejména těch, kteří jsou jejich rukojmími, aby si mohla je dovolit začít ignorovat. Jediné, co nakonec vlastně můžeme udělat, je odejít, smazat účet a už se nevrátit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).