Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Martin Troják (Jota): Nemůžeme prodávat e-knihy o moc levněji než tištěné od Sazeč - Takže, vzhledem k tomu, že nejsem kompetentní polemizovat...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 6. 2. 2013 9:56

  Sazeč (neregistrovaný) 194.145.181.---

  Takže, vzhledem k tomu, že nejsem kompetentní polemizovat o systému distribuce knih a e-knih v české republice, i když je jasné, že stejně jako knihkupci, tak i distributoři e-knih si berou své provize a kniha potřebuje taky nějaké promo, jinak skončí ve sběru (50 odstínů), vyjádřím se pouze k procesu vzniku epubu.

  Při převodu z wordu přes freeware má výsledný e-book podobu textu bez mezer mezi kapitolami, nemá odlišené nadpisy kapitol a obrázky vložené do textu se zobrazí na konci knihy.
  Výsledný ebook hlavně nemá také hypertextový obsah a hypertextový poznámkový aparát. Já, jakožto sazeč projíždím celou sazbu knihy a upravuji ji do předpokládané podoby, čtečka si sice může změnit velikost písma, ale nevysází si ji sama.

 • 5. 2. 2013 11:45

  Jirka (neregistrovaný) ---.35.broadband6.iol.cz

  Miluju, kolik je v ČR odborníků na vydávání knih. Poukázal bych jen na některé rozpory, které se v diskusi objevují (a podotýkám, že jsem z branže, ale ne z Joty, kterou považuju za nepříliš kvalitní nakladatelství:

  a) jestliže nakladatelé tak okrádají autory, proč neustále stojí fronta spisovatelů před našimi dveřmi a dožaduje se vydání knih s logem nakladatelství, když by jim to každý student IT přece udělal za pivo a oni by pak měli 92 % zisku? Proč jediná kniha, která se původně proslavila na internetu (50 odstínů šedé), byla pak zpětně vydána v nakladatelství a
  teď se valí světem jako klasický bestseller?
  b) jestliže obhájci zrušení nakladatelství jako zbytečných tak moc bráníte autory, proč je sami chcete okrádat požadavkem na minimální cenu e-knih (autor bere procenta a například 15 % ze stovky je určitě více než 15 % z padesátikoruny)
  c) není pochyb o tom, že když teď Stephen King vydá novou knihu a někam ji elektronicky pověsí (bez nakladatele), že se z ní stane bestseller. Ale stal by se Stephenem Kingem, kdyby to tak dělal od začátku? Jen v ČR je několik tisíc registrovaných spisovatelů. Když dostanete chuť si přečíst e-knihu, jste ochotni projíždět internet a hledat na stovkách free-eshopů nějaké čtení?
  d) když se podíváte do žebříčků, většina vydaných knih u nás jsou překlady. A zahraniční autoři odmítají dát na vaše dobré rady a chtějí za svou práci dostávat peníze, a to nikoliv malé. Takže pokud chcete vydat překladovou knihu, zaplatíte autorská práva + poplatek z každého prodaného výtisku. Takže chcete vydávat pouze české autory, když se ti zahraniční nechtějí přizpůsobit vašim skvělým cenovým modelům?
  A jen pro zajímavost uvádím obchod Databook.cz, který funguje jako platforma pro self-publishing a jeho majitel zastával stejný názor na nakladatelství jako někteří diskutující zde (zrušit, pokud možno vypálit do základů). A nyní obvolává tatáž nakladatelství, jestli by nechtěli přes jeho obchod prodávat své předražené knihy, protože kupodivu těch knih za třicet čtyřicet korun, které si tam pověsili sami autoři bez redakce, korektur, reklamy, se prodává nesrovnatelně méně než knih, kterým byla věnována péče, které byly propagovány reklamou či recenzemi.

 • 5. 2. 2013 16:45

  W. (neregistrovaný) ---.42.broadband14.iol.cz

  Pokud by jste někdy pod pokličku telekomunikací na západě nahlédnul, zjistil by jste nejen že nijak extra nevydělávají ale i jejich úroveň (technická) je poměrně zastaralá oproti ČR. Velmi napřed jsou samozřejmě v zákaznickém servisu, protože najmout studenty na omlouvání je levnější než inženýry a techniky na opravy a rozvoj.

 • 5. 2. 2013 17:26

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jejich technická úroveň je poměrně zastaralá proti ČR? Výborný vtip pane.
  Tohle platilo tak do roku 2000 (plus mínus, neberte mě nikdo za slovo), že technicky nejvyspělejší sítě byly ve Skandinávii a Česku.
  V současnosti je v Česku velmi pozadu ve VŠECH telco technologiích a to vůči VŠEM okolním státům. O srovnání s telco špičkou už vůbec nemůže být řeči.
  Když jsem chytl 3G na silnici uprostřed pouště (tedy byl tam nějaký dům u silnice, nebyla to úplná pustina) v době, kdy ten zázrak tady měli někteří operátoři v hlavím městě a nesměle to rozjížděli i ve městech krajských, tak jsem si právě vzpomněl na historii. Jak tady Eurotel někdy kolem přelomu století spustil nějaké rozšíření HSDPA dokonce jako první na světě. Jo, zamáčkl jsem slzu a pokračoval v poušti s ukusováním ze svého 30G FUPu (za normální peníze, ale to je teď fuk, teď řešíme techniku).

 • 5. 2. 2013 19:56

  W. (neregistrovaný) ---.42.broadband14.iol.cz

  Já mám 3G uprostřed lesa 10km od nejbližší civilizace, nicméně to samozřejmě o vyspělosti nevypovídá vůbec nic.
  Nicméně myslím sítě obecně ne mobilní internet. A tam to tak jak říkáte jednoduše není. Dobří jsou celkem poláci a skandinávci, tragédie je německo, itálie, španělsko a UK. Samozřejmě to nejde poznat z pár cest po Evropě, takže se Vašim (i ostatním tady) názorům nedivím.

 • 5. 2. 2013 19:58

  W. (neregistrovaný) ---.42.broadband14.iol.cz

  Tomu říkám kvalitní diskuze. Vyberu jednu věc, jedné z mnoha síťí v ČR která nefunguje ideálně a na základě toho odsoudím všechny ostatní. No, proč ne :-D

 • 6. 2. 2013 9:10

  W. (neregistrovaný) ---.42.broadband14.iol.cz

  Chápu, takže mobilní internet je jediné na čem záleží. Ne, není třeba pokračovat.

 • 6. 2. 2013 19:15

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  pár ebooků s poznámka jsem už četl, takže to zcela evidentně jde. S obrázkama jste stejně odkázán na předem neznámá rozlišení a schopnosti jednotlivých čteček.
  Pokud jsou dobře připravené podklady (klidně i správně nastylovaný word), tak se při dobře nastaveném procesu, vhodných nástrojích a praxi dá kvalitní ebook včetně obsahu, toc apod do půlhodiny zvládnout.
  Pokud je vstupní soubor zprasený (nadpisy jako vytučněné písmo, odstránkování odřádkováním), tak to zabere trochu víc času, ale zpravidla to zabere do dvou hodin pro typický obsah a rozsah beletrie. Vlastní zkušenost z několika konverzí. Jenom musí člověk vědět co dělá a možná nemít zátěž ze sazby papírových knih. Dělat ebook je opravdu něco jiného než sazba na papír.
  Samozřejmě, pokud má nějaký "sažeč" třeba na palmknihách potřebu v ebooku vytučnit všechna písmena s nabodeníčky, tak mu to nejspíš ten týden zabere a pak to samozřejmě něco stojí. A nebo to je automatická strojová konverze, aniž by výsledek kdokoliv viděl a tím bych tedy náklady na sazbu ebooku určitě neobhajoval. Ale číst se to nedá, takže dodatečná domácí úprava nezbytná.
  Jinak pár knížek jsem si z wordu tisknul, teda na A5, A4 mám jen přepis na psacím stroji a ani v jednom případě jsem neměl pocit, že by mému čtenářskému zážitku neexistence profesionální sazby nějak ublížila.

 • 7. 2. 2013 11:05

  A. S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  Ta odlišná písmena s nabodeníčky vznikají tak, že je tam natvrdo zadán font bez české diakritiky, a čtečka písmena s diakritikou tahá z fontu jiného. Na windows naprosto obvyklý jev.

 • 5. 2. 2013 12:16

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  ad A- Protože socialismus v České republice. Zahájit jakékoli podnikání je finančně a pracovně velice náročné (musíte mít zaplaceného právníka, musíte platit "minimální daň", i když máte nulový výdělek, nebo jste ve ztrátě atd.). Zrušením socialismu se tohle může rozběhnout.
  ad B- Pokud bude autor brát z prodejní ceny knihy nějakých 50 - 70 % (podle toho, co si zvládne udělat sám), tak na tom i při knize za 50 Kč prodejní ceny bude líp, než když prodá autorská práva nakladateli.
  ad C- Ljukjaněnko přesně tohle udělal, v době, kdy ještě moc slavný nebyl (před Noční hlídkou). Petra Neomillnerová měla některé své texty volně vyvěšené na svém webu Alraune už v době před boomem s Lotou a Tinou Salo (dokonce se to nijak nepromítlo do toho, že je později stáhla, přepracovala a profesionálně vydala). MMCH Kovanicův pandán k Neffově tmě byl vydán jako papírová kniha i přesto, že byl zdarma na webu - spousta lidí si ho svépomocně tiskla, a tištěná kniha je přišla levněji a má vyšší kvalitu.
  ad D- Vydavatel překladu zpravidla nejedná s autorem, ale jeho literárním agentem (výjimek je dost málo). Literární agenti jsou rovněž skupina, která by v případě vytvoření přímé linie autor - čtenář přestala existovat.
  S Databookem praktickou ani teoretickou zkušenost nemám.

 • 5. 2. 2013 13:37

  Franta (neregistrovaný) 178.248.252.---

  "Stejně jako se nevylučuje to, že nás tu mobilní operátoři se svými cenami okrádají " Myslite, ze jako neprodavaji za cenu, ktera by odpovidala praci spolensky nutne? :-) Zda se, ze marxismus-leninismus stale zije.

 • 5. 2. 2013 17:26

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Od kdy zakaznika zajima technicka uroven operatora? Zakaznika zajima, co za sve penize dostane. A je mu zcela uprdele, kolik na tom operato vydela. Ostatne, tu "spickovou" uroven nasich operatoru mam tu cest sledovat denne - jak se mi neustale telefon prepina z 3G na GPRS a zpet ...

  Tomu rikam technicka uroven ... a za poslednich deset let se na tom nemeni prakticky nic, tudiz do siti nedavaj operatori investice vubec zadne.

 • 6. 2. 2013 8:56

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  A ono tady neco funguje? Nebo jenom dalsi plk o howne? Mam tu cca 30 notesu obchodaku a vsichni musej mit CDMA karticku, presto, ze ty notesy nativne umi 3G ... jenze to prakticky NIKDE nefunguje.

  Proste, specificky trh vyzaduje specificka reseni, ze ...

  Mam pokracovat? Od kysliku uz 1/2 roku chodej naprosto vadny faktury ... zjevne taky specifickej trh ... dokonce si dovolili posilat (placenou) upominku a vyhrozovat odpojenim ...

 • 12. 2. 2013 16:26

  PG (neregistrovaný) 62.240.166.---

  Zkuste okomentovat tohle:
  http://www.ocs.cz/EHA/order.html

  Tudy si myslím, že povede cesta - schopnější autoři si prostě poradí sami a pro ty ostatní se najde nějaká standardizovaná cesta. Autoři dostanou víc, zákazník zaplatí méně a mezičlánky se prostě odstřihnou.

 • 5. 2. 2013 11:56

  Malý Vlk (neregistrovaný) 193.85.150.---

  Pěkná snůška demagogie a překrucování.

  a) to se totiž vzájemně nevylučuje. Stejně jako se nevylučuje to, že nás tu mobilní operátoři se svými cenami okrádají (=mají nepřiměřeně vysoké ceny) a přitom mají spousty zákazníků. Demagog vašeho formátu by řekl "kdyby operátoři okrádali, přece by jejich služby lidi nevyužívali".

  b) tento názor jsem tu neviděl

  e) byla věnována péče, které byly propagovány reklamou či recenzemi. A přesně o tom to je. Když se udělá pořádná reklama slátanině, prodá se jí mnohem víc než kvalitní knihy, kterou bez reklamy nikdo neuvidí. Pokud vás tohle tolik překvapuje, pak se moc za člověka z oboru nemůžete považovat.

 • 6. 2. 2013 13:16

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  No, pár knih jsem do mobilních formátů převáděl, z wordu jsem vycházel a pokud nebyly podklady ve wordu zmršený, tak kapitoly zvýrazněné byly, obrázky byly na svých místech, s hypertextem nebyl problém. Jediné co stačilo bylo umět používat ve wordu styly a vložit obrázek správným způsobem. Vzhled stačilo poladit úpravou css. Jediné co tomu chybělo bylo strojově čitelné toc a to vyrobil volně dostupný nástroj.

 • 5. 2. 2013 13:52

  Malý Vlk (neregistrovaný) 193.85.150.---

  Nedělám si moc iluze, že mě budete chtít pochopit, ale myslím, že byste měl být schopen vidět rozdíl mezi rozumným ziskem a nehorázným rýžováním, těžícím z toho, že kupující nemá moc na výběr.
  To, jaké mají operátoři reálné náklady a za jaké ceny jsou - stále při tvorbě nadprůměrného zisku - schopni prodávat na západ od nás naznačuje, kde končí přiměřený zisk a začíná okrádání (nebo zneužívání dominantní pozice, chcete-li).

 • 6. 2. 2013 11:55

  Malý Vlk (neregistrovaný) 193.85.150.---

  Nečekal jsem, že byste to pochopil, takže si klidně myslete, že jsem reinkarnovaný Lenin. Kdybyste náhodou měl někdy chvilku, jukněte do učebnice ekonomie.

 • 6. 2. 2013 12:09

  A. S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  1. Pokud jste ztratil informace o odstavcích a kapitolách, pak jste asi někde něco špatně nastavil, nebo jste použil nějaký shit, vyžadující následnou ruční úpravu.
  2. Obrázky vložené do textu ... Kolik knížek z beletrie to má (i v tištěné verzi)?
  3. Hypertextový poznámkový aparát mají některé učebnice (zdaleka ne všechny), pro beletrii (o níž je tu hlavně řeč) zbytečné.

  IMHO všechno tohle (včetně dalších věcí) poměrně snadno dostanete použitím .pdf z TeXu nebo LaTeXu, přičemž je otázkou nastavení jednoho parametru v záhlaví, jestli to bude optimalizované pro mobil, čtečku / tablet / netbook nebo plnohodnotný monitor na PC nebo větším notebooku.

 • 5. 2. 2013 18:29

  Franta (neregistrovaný) 178.248.252.---

  "operátoři se svými cenami okrádají (=mají nepřiměřeně vysoké ceny)"
  Neokrada nahodou sveho zamestnavatele vase mama, kdyz pobira vyssi plat nez jsou jeji zivotni naklady plus nejake to kino a dovolena na Machaci?
  Uz to tu bylo receno: v kapitalismu neurcuje cenu prace spolecensky nutna jako v dilech klasiku komunismu, ale prusecik nabidky a poptavky. Muzeme klidne rict, ze zisky nekoho jsou vysoke (nechme ted stranou obecne legracni povidacky o tom, jak v oblasti vydavatelsvi jsou vysoke zisky), ale reci neprimerene vysokych cenach a okradani jsou zcela v intencich uceni o vykoristovani, ktere je zakladem pro koncept tridni nenavisti. Takze moje poznamka o marximu-leninismu nebyl bonmot, ale opodstatnena reakce na vas prispevek.

 • 5. 2. 2013 14:10

  j (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Nechcete tvrdit, ze mistni operatori maji vyssi (vyrazne vyssi) naklady nez operatori na zapad od nasich hranic, ze ne ... presto tam jaksi tytez sluzby stoji (casto radove) mene. Mozna proto, ze tam narozdil od CR skutecne kapitalismus a tedy konkurence funguje.

  Takze jdete se svym marxismem doprdele.

 • 6. 2. 2013 14:19

  Sazeč (neregistrovaný) 194.145.181.---

  Je vidět, že pan Pergill se chce pouze hádat. Poznámkový aparát bývá v beletrii celkem často, k obsahu se radši ani nevyjádřil. Jasně že se dá všechno doladit v css přímo ve zdrojovém kódu html, celý epub je v něm napsaný. Pokud mi budete tvrdit, že nastylovat celou knihu, přidat obsah a upravit obrázky, aby se například roztahovaly do plné šířky čtečky, trvá půl hodiny, lžete si do kapsy. Ono vlastně vysázet tištěnou knihu trvá hodinu, nebo vlastně proč si nevytisknout wordovskej soubor na A4ky že.