Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Martin Troják (Jota): Nemůžeme prodávat e-knihy o moc levněji než tištěné od joda - Souhlas, ale spíš jsem narážel na to, že...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 2. 2013 15:48

  joda (neregistrovaný) 86.61.140.---

  Souhlas, ale spíš jsem narážel na to, že papírovou knihu můžu prodat, darovat nebo půjčit. Eknihu nemůžu, a proto je o 30% menší cena moc.

 • 4. 2. 2013 8:25

  joda (neregistrovaný) 86.61.140.---

  "Myslíte, že se vydavatelé stále bojí vydávat e-knihy a tištěné knihy současně, protože se domnívají, že elektronická verze by jim mohla ubrat na prodejích té tištěné?
  Dokážu si představit, že někteří vydavatelé tyto obavy mají. Nicméně za dva roky, co e-knihy prodáváme, nepozorujeme, že by k něčemu takovému docházelo. Domnívám se, že se oba prodejní kanály vzájemně podporují."

  Pokud je elektronická verze za 70% ceny, tak jenom blázen si nekoupí papírovou. Hrobaři tohoto odvětví jsou tedy vydavatelé. Stejně jako u mp3 nezbývá než počkat na moment, kdy si knihy začnou vydávat autoři sami.

 • 4. 2. 2013 16:05

  Mareš (neregistrovaný) 212.67.80.---

  Zdědil jsem před časem knihovnu. Většina titulů je čtyřicet až sedmdesát let stará, značnou část té doby v poměrně vlhkém bytě, kde se navíc kouřilo a vařilo. Všechny knihy jsou bez problémů čitelné a dalo by se říct, že až na zaprášené ořízky a zašlé hřbety obálek jsou v docela slušném stavu - a stejně čitelné budou za dalších čtyřicet až sedmdesát let, až je budou dědit moje pravnoučata.

  Rád bych viděl elektronickou čtečku za čtyřicet až sedmdesát let. Vždyť ani ta slavná nevyměnitelná baterka tak dlouho nevydrží - a i kdyby vydržela, nebude ten přístroj k čemu (a čím) připojit.

  A už vůbec nemluvím o tom, že u e-knih se s nějakým děděním a pravnoučaty vůbec nepočítá. Ale to je na jinou diskusi. :-)

 • 5. 2. 2013 9:37

  David (neregistrovaný) ---.clever.cz

  Ale čtečka přece není úložištěm pro e-knihu, jen to jen prostředek, jak si ji přečíst.
  Vlastní knihu budu mít v počítači (v cloudu) společně s ostatními daty o která nechci přijít. Budu mít tolik záloh, kolik uznám za vhodné a díky otevřenému formátu bude ta kniha čitelná třeba za tři sta let, kdy už papírové knihy dávnou sežerou myši.
  Vidím v tom pouze dva problémy: tvrdé DRM a globální katastrofu.
  Knihy s tvrdým DRM se samozřejmě relativně brzo stanou nečitelnými, protože DRM autorita, která by byla schopna je dešifrovat dříve nebo později zanikne.
  Po celosvětovém návratu do doby kamenné by se všechny e-knihy asi taky staly bezcennými. Ale nic nebrání tento vývoj předvídat a zazálohovat si cenné kousky třeba vyrytím na titanové tabulky.

 • 4. 2. 2013 14:02

  Peca (neregistrovaný) ---.aginfo.cz

  Tak to není. Já si rád koupím eKnihu, protože:
  - Papírová kniha je blbá na manipulaci a péči. Zvláště objemnější svazky mi v papíru vyloženě vadí.
  - U eknihy si mohu nastavit pohodovou velikost písma, což papír neumí (a ne, lupa není řešení).
  - Nemusím řešit problém, kam s knihou. Zpravidla čtu knihu jednou, knihovna je plná, 2 bedny knih jsem marně pokoušel udat v antikvariátu.
  Prostě papír pro spotřební beletrii nebrat.


  Jinak knihu jako artefakt uznávám. Zvláště knihy s barevnými obrázky se elektronicky vydávat nedají (zatím).