Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Martin Troják (Jota): Nemůžeme prodávat e-knihy o moc levněji než tištěné od Nakladatelství Driftbooks - Jsem mini pidi nakladatel a dělám to, protože...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 2. 2013 15:30

  Nakladatelství Driftbooks (neregistrovaný) ---.cust.termsnet.cz

  Jsem mini pidi nakladatel a dělám to, protože mě to baví - a prodělávám kalhoty. Tedy zatím, protože doufám, že jednou vydám nějakou tu svou "zlatou rybu" - případně toho nechám, ale budu spokojen, že jsem se věnoval něčemu, co mě bavilo. Autorům dávám 70% , ovšem z ceny po odečtení marží e-knihkupců - to jest 35 a více - neprodáváme např přes Lipertův e-reading, protože chtějí 40% a to mi přijde už za hranou. Bohužel 40% sežere i iBook Store.

  Ono udělat si svůj e shop na nějakém free hostingu na free šabloně jde (ale upřímně - to nestojí za nic - takže nakonec zaplatíte hosting a nakonec i nějakou tu profi šablonu a tedy i práci nějakého toho IT a...atd atd) - ale musíte si uvědomit, že musíte nasmlouvat platební kanály (protože čtenář chce platit jednoduše a moderně, jinak to je přeci vopruz) A to něco stojí - to se nevyplatí na pár knih. Navíc váš e-shop málo kdo najde, pokud si nezaplatíte drahou reklamu nebo pokud nestrávíte miliony hodin spamováním všeho a všech - a vy potřebujete oslovit co nejvíce lidí - takže nakonec skončíte u velkých e-knihkupců a se skřípáním zubů platíte jejich i z mého pohledu dosti velké marže. Tady je možná cesta, kde by malí nakladatelé či autoři měli tlačit na snižování , protože upřímně řečeno - ti lidé dnes už jen přeprodávají jedničky a nuly. Ale kolik je to stálo, než se dostali tam kde teď jsou, kolik zaměstnávají lidí atd atd - nu - nevím - také to nebylo rozhodně zadarmo.

  Zůstane mi tedy 30% z čehož zaplatím daně, a náklady, které nikdo nevidí - a samozřejmě fůru času kolik tomu člověk věnuje vám nikdo nezaplatí. Vydávám jen elektronické knihy. Myslím, že většina autorů umí psát, ale neporadi si s technickou stránkou věci, nebo se s ní zabývat nechtějí - proto si najdou vydavatele. Ten vše zařídí, obvolá a obejde (určitě ne přes skype - to je samozřejmě naivní představa snižování nákladů vhodná možná do studentských řad). Přinesou vám to ve wordu, bez formátování bl bla - platíte korektury - a ano - můžete to překlopit v nějakém free editoru ale protože chcete věčně nespokojeným čtenářům poskytnout dokonale připravenou knihu nakonec skončíte u nějakého profi nástroje a bla bla -

  musíte také zaplatit fotografovi, nebo výtvarníkovi, kteří vám udělají obálku, atd atd - pokud si to vše neuděláte samo domo, nebo pokud vám to neudělá kamarád za pivo

  takže ano - trochu technicky zdatný autor napíše něco v textovém editoru, překlopí to do e-pubu kvalita nekvalita, šoupne to na svůj web, připojí k tomu nějakou fotku jako obal a požádá vás abyste mu po stažení poslali nějakou tu kačku na účet - pár lidí možná něco pošle - sef publishing funguje na celém světě a fungoval(je) i v papírové sféře - ale všichni víme, že to je a zůstane okrajovou záležitostí

  Ale většina autorů chce přeci je vydávat přes zavedenou značku, která mu zajistí, že kniha bude profesionálně ošetřená atd atd

  Souhlasím asi s tím, že pokud knihu připravuji do tisku, pak ji mám asi víceméně připravenou také do e-tisku - ono víceméně ale přeci není úplně a knize se musí ještě věnovat další člověk, který si e-formátami pohraje - s tím ale nemám žádné zkušenosti - jsem nakladatelem amatérem.

  Ona pravda je někde na půli cesty a stačilo by asi ubrat emocí a podívat se na věc detailně a z odstupu. Cenu nastavují jak nakladatelé, kteří si chtějí vydělat, tak e-knihkupci, kteří si chtějí vydělat, cenu zvedají náklady na její vznik a následnou reklamní podporu a jestli si chce autor vydělat víc, musí bohužel vyrazit na autorská čtení, musí psát do novin,musí... musí mít povětšinou jinou práci, pokud tedy neprodáváte náklady jako pár vyvolených.

  O pirátství raději nemluvím, protože bych to - dle toho co jsem zatím četl - na tomto fóru pěkně schytal - ono to asi schytám i za tohle dlouhé pseudo moudro - takže asi tak :-)

 • 5. 2. 2013 17:45

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Trochu přecňujete spisovatele.
  Spíchnout e-shop z nějakých šablon je přesně to, co bych nikomu nedoporučoval. Výsledek bude buď hrozný a polofunkční, nebo hrozný a nefunkční.
  Vzít první hotové řešení e-shopu může být zajímavé řešení pro matku na mateřské, která chce prodávat nějaké fyzické zboží na dobírku.
  Při nákupu e-knihy, kterou mohu bez problémů získat někde jinde mají zákazníci nějaké požadavky na komfrot, rychlost, funkčnost a jednoduchost. Spoustu zákazníků jste ztratil už předem tím, že jim do nedokážete prodat okamžitě přímo do čtečky. A vy navrhnujete něco spíchnout.... Které řešení zdarma má nějaký použitelný platební kanál?

  Každopádně pokud je někdo spisovatel a ovládá základy webového programování, může se o to pokusit. Pokud je někdo spisovatel a má kamaráda webového vývojáře, co bude ochoten mu zdarma věnovat mnoho hodin práce, tak se o to mohou pokusit.

  Jinak je jasné, že nechat svou knihu prodávat nějakým profi e-shopem (a zaplatit mu za to) je mnohem výhodnější.

  Nemluvě o tom, že ať si sám uděláte propagaci jakou chcete, tak když na vás budou v zavedeném e-shopu narážet náhodní zákazníci, tak prodáte vždycky víc :-)

 • 4. 2. 2013 11:18

  ph (neregistrovaný) 188.120.212.---

  Pocházím z rodiny která dělá tiskařinu už několik generací. Tak vím na kolik příjde třeba sazba, papír, vazba, atd. Když to sečtu kolem a kolem, jasně mě vychází že je autor okrádaný nakladatelem až to není ani hezké. To bych si jako autor knihy raději sehnal nějaký free e-shop a rozumný webhosting a na nakladatele bych se v...l z vysoka!

 • 4. 2. 2013 18:11

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Tak mi vysvetlete jednu vec:

  1) mame tu autory, ktery podle vas tvrdi, ze jim tenhle model vyhovuje
  2) mame tu ctenare, kteri nejsou spokoneni s cenou ebooku
  3) titiz autori(a jejich vydavatele) neustale nekde breci, jak sou ti cteneri hnusni, ze nechteji nic kupovat ...

  Mno me to prijde jako kdybych mel prazdny hotel plny pokoju s pozlacenejma klikama (noc za 200kKc), a nadaval na netu, jaky sou lidi svine, ze radsi bydlej naproti na louce ve stanu (noc za 200Kc).

  Me osobne by tedy prislo spis normalni, vykopnout svyho reditele (bez padaku), kliky vymenit za plastovy, a prizpusobit tomu cenu. Ano, mozna si muzu nechat 1-2 pokoje pro zvlastni hosty.

 • 5. 2. 2013 21:21

  Petr (neregistrovaný) ---.96.broadband12.iol.cz

  Zbytečně se snažíte. Kdykoliv se tady objeví téma e-knih, vždycky se vyrojí blábolové typu x, rozšiřující svoje evangelium o nezávislých autorech a placení převodem přímo autorům. Přestože se vždycky se najde někdo od fochu, kdo jim to rozumně a argumentačně vysvětlí, jako jste to právě udělal, v příští diskusi to začne znovu....

 • 4. 2. 2013 12:35

  ph (neregistrovaný) 188.120.212.---

  Já to obrátím a zeptám se proč člověk dělá nakladatele, když podle těch zdejších keců na tom vlastně prodělává kalhoty?

 • 4. 2. 2013 11:45

  Angrandir (neregistrovaný) 37.221.253.---

  A proč pořád „bych“… tak ať to všichni udělají, když je to tak strašně skvělé a jednoduché a výhodné, nikdo jim přeci nebrání, jak už bylo v diskusi mnohokrát zmíněno. (Jinak si v reakci na tenhle konkrétní příspěvek nemůžu odpustit poznámku, že pocházím z rodiny, která už několik generací loví tuleně. ;)

 • 4. 2. 2013 10:35

  ladik (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ano, klasický model, utlačovaní autoři si pořídí vlastní prodejní kanály. A kolik autorů jsi prosímpěkně oslovil, že v tom máš takhle jasno?
  Řeknu ti jedno, kdo o tento model stál, už tak většinou udělal. Ten, kdo by se tím však chtěl živit rychle zjistil, že to takhle metodou, navíc jako "one man show" půjde velice těžko. Ti autoři nemají kudly na krku od nějakých "židozednářských" majitelů vydavatelství a tiskáren. Mohou se rozhodnout. A často tak DOBROVOLNĚ dělají.
  Jak tady někdo psal, zjednodušená představa minimalizace nákladů voláním přes skype = profit je úsměvná.

 • 5. 2. 2013 9:30

  Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Dekuji za pohled z praxe. Konecne nekdo, kdo plane neteoretizuje, ale vi, o cem mluvi/pise

 • 5. 2. 2013 12:12

  ph (neregistrovaný) 188.120.212.---

  Trochu podceňujete lidi. Je spousta free šablon pro weby a to z důvodu že to jejich tvůrce baví a dělají si jejich tvorbou jak radost, tak reklamu pro ty šablony které je následně živí. A spíchnout malý eschop není zase takový problém. Na to abych prodával eknihy by měl stačit i obchůdek spíchnutý pomocí Wordpressu který je zadarmo.

 • 4. 2. 2013 10:17

  ph (neregistrovaný) 188.120.212.---

  Já si od vás e-knihu nekoupím ani omylem, protože autora okrádáte o obrovské peníze. A nevidím žádný rozumný důvod proč by nemohl své knihy v elektronické podobě prodávat přímo sám jejich autor. V takovém případě si od něho klidně a rád e-knihu koupím.

 • 5. 2. 2013 23:06

  R. (neregistrovaný) ---.79.broadband5.iol.cz

  Me bavi ty priklady ala Kasparek, ktery je hyperaktivni v medialnim prostoru, cili na studenty a prodal toho tolik, ze ma na elektrinu. Ja zase davam za priklad tu skautku, co obesla pesky republiku, dokazala ze kdyz se chce, tak to jde. To ze si kazdy/vetsina/hodne spisovatelů posklada na wordpressu svuj sopik, to je odvazenejsi nez ledasco jineho. Myslim, ze by vetsina z nich pouzila jako zaklad tu prezentaci sama sebe, tedy jejich miniweb, "toto jsem ja, pisu knihy, napsal jsem toto a ted pisu toto, mejte me radi a ctete me". Takovy sopik je jenom jasne navazujici krok k rozsireni tech miniwebu.

 • 5. 2. 2013 11:23

  Jirka (neregistrovaný) ---.35.broadband6.iol.cz

  Ano, toto je text člověka, který ví o čem mluví. Ten b**b z Joty je prodejní manažer, který dřív prodával pivo, takže neví o čem mluví a zbytečně zase rozvířil emoce.

 • 4. 2. 2013 12:32

  Kritik (neregistrovaný) 188.175.188.---

  upřímně, lidi jako vy nechápu. Vy určitě tleskáte i bankovním poplatkům a úrokům. Běžte podnikat a nechejte si zdanit příjem cca 95% a nakonec se ještě pochlubte manželce, že sice nemáte co žrát, ale chudáček nakladatel s chudáčkem distributorem odvádějí tak náročnou, těžkou až vyčerpávající práci, že jim to prostě přejete a rádi se uskrovníte! Mám silné podezření, že tady s námi diskutuje tlupa pověřených zaměstnanců z výše uvedeného nakladatelství, kterým jde jaxi o dobré bydlo! :-/