Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Martin Troják (Jota): Nemůžeme prodávat e-knihy o moc levněji než tištěné od x - Tak znova 1) rec tu je predevsim o situaci,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 2. 2013 18:20

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Tak znova

  1) rec tu je predevsim o situaci, kdy se vydava ZAROVEN papirova kniha a ZAROVEN ebook - dodatecne naklady na ebook jsou realne prakticky NULA.
  2) neni pravda ze se pro ebook dela totez co pro tisk, to je jednoduse lez, a pouceni ctenari to moc dobre vedi. Sazba se napr vubec neresi, protoze tu si resi ctecka. Takze mozna tak korektura. Porad jsou ale naklady na vyrobu te jedne kopie RADOVE jinde, nez naklady na jednu knizku v papiru (samo vcetne distribuce ke ctenarovi).
  3) jestli si eshop nahodi marzi na distribuci tech par kB jednicek a nul 30% .. pak je to vas problem, a nebrecte tu, ze nic neprodate.

 • 4. 2. 2013 17:52

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz

  Je mi líto. Máte-li holý text, po jazykové korekci, členěný na odstavce a kapitoly, tak máte hotovo, protože překlopení do nějakého e-formátu vám udělá v podstatě spousta free programů (pokud s nimi neumíte zacházet, tak platíte něco profi, kde zpravidla získáte jen uživatelský komfort). Neřešíte absolutně další typografii (dělá ji SW čtečky a do jisté míry i uživatel, který si nastaví velikost a typ fontu dle sebe) a veškerou manipulaci s potištěným papírem. Riskujete, že vám to nikdo nekoupí, ale riskujete ztrátu podstatně menších nákladů.

  A, mimochodem, s TeXem by měla zvládnout o třídu kvalitnější typografii i mírně vycvičená opice.

 • 4. 2. 2013 14:30

  h4x0r

  Musíme zaplatit autorská práva, překlady, redaktory, grafiky, dále samotnou výrobu e-knihy a to vše stojí spoustu peněz. K tomu musíte připočíst provizi z prodeje našim partnerům, protože vybudování systémů pro prodej e-knih je finančně velmi nákladná záležitost.

  Možná jsem úplně blbej, ale "autorská práva, překlady, redaktory, grafika, a provize z prodeje našim partnerům" jsou v principu úplně stejné, jako u papírové knihy. Položka "samotná výroba e-knihy" vzhledem k tomu, že ve zdrojové formě to už existuje, sice nebude nulová, ale určitě výrazně nižší než náklady "přípravu pro výrobu papírové knihy". Potom tu máme náklady na papírové knihy, které u e-knih neexistují. Konkrétně:
  - samotné náklady na výtisk jedné knihy (v závislosti na kvalitě tisku a papíru to může být velice výrazná položka)
  - náklady na dopravu, a to jak z tiskárny do skladu, tak ze skladu do prodejen
  - náklady na skladování papírových knih
  - náklady, které má vydavatel se znovuodebráním neprodaných výtisků (záleží samozřejmě na smlouvě s partnerem)

  Někde jsem kdysi viděl vyčíslení nákladů typu "stojí-li kniha v obchodě 200Kč, stát dostane na DPH tolik a tolik, prodejce tolik a tolik, výroba stojí tolik a tolik atd.". Nevěřím, že všechny výše uvedené náklady na papírovou knihu jsou jen 30% z ceny knihy.

 • 5. 2. 2013 9:58

  h4x0r

  jsem si poměrně jistý že "krátkodobé cenové akce" se velmi pozorně sledují a vyhodnocují a jakmile ze statistiky vypadne že snížení "zisku" na polovinu přinese čtyřnásobek prodejů tj. ve finále 2x víc peněz tak se bude prodávat levněji :-)

  doporučuju google: elasticita poptávky

  Navíc dělat statistiky lze pouze na základě kvalitních kmenových dat. Pokud jsme v situaci, že se tu prodá po celé republice pár set e-knih za měsíc a existuje poměrně výrazná bariéra pro kupujícího (musí se dokopat koupit si čtečku), nedá se čekat, že hurá akce "těchto 14 dní e-kniha za půl" přinese čtyřnásobek prodejů.

 • 4. 2. 2013 15:46

  Nakladatelství Driftbooks (neregistrovaný) ---.cust.termsnet.cz

  Je potřeba si uvědomit základní věc - byť se papírovými knihami nezabývám - náročnost vydání e-knihy je úplně stejná jako vydání papírové - odpadá jen tisk - namísto toho to musí někdo upravit do e-formátu - takže žádné půl člověkosíly - e-kniha projde naprosto stejným procecem jako papírová.

  Je to jako byste vytvořil formu na nějaký odlitek, který následně prodáváte - základem je právě vytvoření oné formy - ano pak už to múžete sekat papírově nepapírově.

  to o čem mluvíte je to, že krom tisku odpadá ještě distribuce a skladištně a další věci kolem - ano - to může být případně oněch 30% o které je možno e-knihu zlevnit

 • 4. 2. 2013 14:46

  king014 (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz

  Náročnost vydání eknih je v článku uvedena ve větě "museli jsme přijmout zaměstnance, který se kromě další pracovní náplně začal výrazně věnovat i e-knihám" takže na to stačí půl člověkosíly

 • 4. 2. 2013 18:32

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  No konečně někdo s nálepkou nějakého nakladatelství zde na lupě přiznal, to co je všem dávno jasné - tedy, že náklady NAVÍC na vytvoření elektronické verze knihy fakticky nejsou (vaše tvrzení o stejné formě). Případně nejsou velké (tvrzení o polovině člověkosíly, které jste zjevně mylně pochopil).

  Nemyslím to ironicky, považuji to za velký posun a je mi jasné, že i po vás bude část nakladatelů tvrdit opak.

  O kolik by mohla být levnější forma pro čistě elektronickou knihu, než pro knihu papírovou (nebo kombinaci elektronická/papír) bysme se mohli přít, ale to bych ve stínu tohoto úspěchu považoval snad za svatokrádež.

 • 4. 2. 2013 18:34

  PK (neregistrovaný) ---.48.broadband3.iol.cz

  "Někde jsem kdysi viděl vyčíslení nákladů typu "stojí-li kniha v obchodě 200Kč, stát dostane...."

  tištěná kniha:
  DPH 15%
  knihkupec 30%
  distribuce 10%
  autor 10%
  tisk 15-20%
  na pokrytí fixníxh nákladů a zisk nakladatele zbývá cca 40,- Kč z prodaného kusu

  ebook za 70% ceny papírové
  DPH 21% (řešilo se sjednocení na nižší sazbu, aktuální stav neznám)
  el. distribuce 30%
  autor ? - řekněme že dostane 20,- stejně jako za papírovou
  na pokrytí nákladů a zisk nakladatele zbývá cca 48,- Kč/kus

  Většina fixních nákladů je společná, sazba pro ebook celkové náklady zvedne minimálně a sami uznávají prodej eknih nesníží prodej tištěných takže mi z tohoto vyplývají dvě možnosti:
  1. cena práv na ebook je vůči předpokládaným prodejům výrazně vyšší než u papíru
  2. nakladatelé nám "tak trošku kecají"

  V každém případě vidím schůdnou cestu ve snížení ceny el. distribuce - zvláště když to porovnám s marží eshopů které prodávají fyzické zboží kde mají podstatně vyšší náklady...

  A na závěr - stále platí že cenu určuje ochota kupujících zaplatit - jsem si poměrně jistý že "krátkodobé cenové akce" se velmi pozorně sledují a vyhodnocují a jakmile ze statistiky vypadne že snížení "zisku" na polovinu přinese čtyřnásobek prodejů tj. ve finále 2x víc peněz tak se bude prodávat levněji :-)