Prej nanejvýš vařit kafe!
Vystudovat dva obory jinde, než jsou plzeňská práva, je samo o sobě dost slušné.
Dále ke speciálním jednotkám si IDF pečlivě vybírá mezi adepty (a ti mají potom delší vojnu, minimálně o rok, takže pro holky 3 roky). A když tam byla ještě dalších 7 let, tak musela být dost dobrá - zvlášť, jestli byla u jednotky 8200 (SIGINT - ale to se nemáme šanci dozvědět).
Shodou okolností jednoho takového co vystudoval psychologii znám. Teď dělá výzkumy s roboty. Ono se to nezdá, ale i v té psychologii, pokud máte zájem, se můžete věnovat klasické vědě. Programovat, měřit s EEG, pracovat s neuronovými sítěmi.
Jak zmínil předřečník. To, že dotyčná vystudovala biologii, psychologii a pak jí zaměstnali tam kde pracuje evidentně znamená, že není žádné ořezávátko. To, že má mezioborový přehled je pak již jen plusem navíc.
Já to tu už psal a spadlo to do mazání - vtipné totiž je, že jste dost možná dal sám správnou odpověď hned v tom prvním příspěvku... Naprosto klidně mohla dělat profily a analýzu s nimi spojenou, což je ve zpravodajství (či třeba kriminalistice) velice zásadní věc a pokud v tom byla opravdu dobrá, tak mohla být hodně cenná.
Váš omyl je pouze v tom, že odmítáte připustit význam této činnosti a vidíte pouze tu technickou část. Jenže k opravdu dobrým výsledkům musí mít zpravodajská služba vše dohromady - techniky, analytiky, psychology a nakonec případně i střelcem, nestačí vytrhnout jen jednu část...
Já jsem se (asi marně) pokoušel sdělit, že na vojnu jdou v Izraeli středoškoláci. Ti, kteří chtějí ke speciálním jednotkám jakýmkoliv) tam jdou většinou na základě zájmu (přinese jim to delší službu) a výběru armády.
Na VŠ jdou až po vojně, ale pokud v armádě zůstanou déle (už na smlouvu), může je na školu poslat i armáda.
Tohle se mi zdá v Mayině případě dost pravděpodobné, když byla v armádě 10 let. Je-li to tak, asi armádě ty obory připadaly zajímavé pro to, co Maya dělala.
Bez ohledu na to pro armádu na začátku dělala dívka po střední škole na základě toho, co chtěla a v čem ji armáda vyhodnotila jako schopnou. Do armády nešla žádná bioložka a psycholožka. A když tam zůstala nakonec celkem 10 let, tak to bylo asi oboustranně zajímavé.
Ale ono to přeci je stejně problematické i mimo IT, před pár lety se na ukrajině objevili rusky hovořící neoznačení plně vybavení vojácí a všechny strany tvrdily, že ne, to nejsou naši lidi. Nedokážeš také nic.
Tady to je podobné, stát se musí starat o vnitřní bezpečnost, stejně tak je odpovědný za problémy, které jsou způsobovány jeho občany/firmami okolním státům. V případě, kdy je soustavně zneužívána infrastruktura daného státu k útokům na jiný stát a ten dotyčný dlouhodobě nekoná, je opět vina na něm.
Platí to stejně i ve světě mimo IT, pokud český občan spáchá trestný čin u sousedních států, náš stát bude spolupracovat na jeho dopadení a možná ho vydá. U počítačových útoků by spolupráce měla být obdobná, ne že stát bude krýt svoj občany a ti mohou beztrestně škodit někomu jinému.
S papirem z biologie a psychologie mohla v te vojenske jednotce, doufam ze se neurazi, varit nanejvys kavu a delat psychologicke profily. Je pak usmevne, ze se tim honosi v CV a jeste nevyzrale juniory z darknetu castuje pro jejich ego. Ostatne nejvetsi slabinou utocniku neni ego, ale prosty fakt, ze policajt nebo klaun vidi tech utoku desitky az stovky a muze se ze vsech zdarma a efektivne ucit, tj. nemusi nic vynalezat a uci se jen na chybach druhych, nikoliv svych.
Ano, kdyz vas budu strucne parafrazovat: nastoupilo ucho a zvladlo zamereni na biologii a psychologii, nikoliv IT. Ja jsem vam myslim velmi dobre sdelil, proc je ona jen tuctovy support, ktery si hladi ego tim, ze byla "u nich". Abychom ukoncili zbytecnou diskuzi o neoveritelnych faktech, vezmete si zcela libovolnou zpravu napriklad Thales skupiny, coz jsou jedny z nejlepsich volne dostupnych cybersec analyz: z 99% vyzaduji znalost IT od architektur po implementace. Kdo na to nema bunky - a ona je podle primych i neprimych informaci prokazatelne nemela a nema - dela support. Kdo si mysli jako pan Nekola, ze je support pomalu zaklad vseho, tak si jen lze do kapsy, protoze tomu jednoduse nerozumi. To jsou syrova overitelna fakta, ktera se vam mozna nemusi hodit do kramu, ale to je tak to jedine, co s tim muzete delat.
Zajímalo by mě, jak je to vlastně s vymahatelností práva v případě kyber útoků pořádaných státy.
Strana1: Vy jste na nás útočili když byly volby.
Strana2: Ne, my to nebyli.
Konec případu. Politici řeknou "To musíme jednoznačně SLOVNĚ odmítnout" a ticho po pěšině.
Když přistihnou jednotlivce, je trestně stíhán, když přistihnou vládu při stejném činu, nic se neděje.
Potom je asi zbytečné vůbec takové věci řešit a mít na to lidi, když to stejně nejde postihovat ne?