Hlavní navigace

Microsoft si posvítí na nekalé aktivace Windows Vista a brzy i Windows XP

Jiří Macich ml.

Microsoft se po nějakém čase rozhodl opět přitvrdit v boji s piráty. Po snižování cen přichází na řadu represe. Začíná totiž online kontrola, zda-li uživatelé Windows Vista neobešli povinný aktivační proces s pomocí nástrojů a technik (např. Grace Timer, OEM hack a podobně), jejichž použití je v rozporu s licencí a tak budou ze systému odstraněny. Společně s tím bude instalace „ocejchována“ jako nelegální černým pozadím pracovní plochy a uživatel bude několikrát denně po dobu 30 dnů upozorňován…

Microsoft se po nějakém čase rozhodl opět přitvrdit v boji s piráty. Po snižování cen přichází na řadu represe. Začíná totiž online kontrola, zda-li uživatelé Windows Vista neobešli povinný aktivační proces s pomocí nástrojů a technik (např. Grace Timer, OEM hack a podobně), jejichž použití je v rozporu s licencí a tak budou ze systému odstraněny. Společně s tím bude instalace „ocejchována“ jako nelegální černým pozadím pracovní plochy a uživatel bude několikrát denně po dobu 30 dnů upozorňován na skutečnost, že používá nelicencovaný software. Nabídnuty mu budou i možnosti jak získat Windows Vista legálně. Po třiceti dnech nebude možné systém používat, dokud nedojde k jeho aktivaci. Podobné kontroly brzy čekají i Windows XP, která používá většina českých uživatelů.

Windows Vista obsahuje sofistikovaný nástroj na detekci nelegálních kopií. Ve spolupráci s novou verzí aplikace Výhody legálních Windows provádíme kontrolu zcela na pozadí. Uživatelé s řádně zakoupenou licencí tak již nebudou vyrušováni zprávami systému o jeho legálnosti. Naopak uživatelé nelegálních systémů mají v rámci programu Výhody legálních Windows hned několik možností, jak svůj operační systém zlegalizovat. Kromě zakoupení krabicové verze systému je po přechodné období možné využít k legalizaci OEM licenci, jejíž cena začíná již na 2 000 korun s DPH, uvedl Tomáš Koška, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
21. 4. 2008 21:48
JardaP (neregistrovaný)
To jste me vydesil. Pouzivam Linux denne, a ted se dozvidam, ze je nepouzitelny. Ja hlupak jsem si toho jeste nevsiml.
21. 4. 2008 16:28
Osobně tipuji, že Microsoft nebude až tak tvrdý, jak by se mohlo zdát z tiskové zprávy. Stále myslím platí, že pro Microsoft je lépe, když Ti, kdo odmítají platit za OS, používají pirátskou verzi Windows, než aby přešli na Linux. Doufám ale, že se mýlím a MS bude tentokrát důslednější. Pokud by MS odstavil i nelegální WinXP, tak by se to mohlo projevit v měřitelném nárůstu podílu Linuxů.