A jeste jeden dotaz mam - ten prvni z obou uvadenych datumu, to jste se preklepl vy, nebo byl doc. Smejkal jmenovan znalcem v takovem oboru, ktery mu umoznuje vystavovan posudky na tema "domeny" skutecne v roce 1987 ? Ja sice vim, ze on je clovekem vpravde renesancnim - alespon podle mnozstvi oboru, kterym rozumi natolik, ze v nich muze byt znalcem, ale tohle by pak lecos vysvetlovalo. Predpokladam, ze to je chybna informace od vas. Protoze pokud ne, tak to v mych ocich znamena dalsi ranu image soudnich znalcu (i kdyz to uz neznamena zadnou zasadni zmenu).
Podle mého názoru je dobře, když soudní znalec má širší rozhled po příbuzných oborech. A nedomnívám se, že domény by byly samostatným oborem. Zahrnují tolik aspektů, že se dotýkají prakticky celého výše uvedeného výčtu.
Vratim to tedy do urovne obecne - to, jestli "neco" spada pod nejaky pojem pouzivany a/nebo definovany v ceskem pravu - to je v podstate vyklad zakonu a prava - a daleko vic je nutne v tomto pripade byt odbornikem na pravo, i kdyz samozrejme neskodi byt odbornikem i na "neco". Mezi vyjmenovanymi obory neni zadny, ze ktereho by se dalo usoudit, ze p. docent je odbornikem na vyklad prava nebo pravnich pojmu. Neznam ten posudek cely - a tak nevim, ceho se vlastne tykal, a zda je vami uvadena informace dulezitou soucasti toho posudku, nebo zda jde o pomocny vyvod slouzici ke pomocnemu zduvodneni jinych zaveru - kazdopadne, pokud je to to prvni, pak jde IMHO i posudek v oboru, ve kterem neni znalec znalcem - prinejmensim ne oficialnim, pokud jde o pomocne tvrzeni, pak jde o pomocne tvrzeni mimo obor, na ktere je autor znalcem. A v tomto kontextu je nutne relevanci informaci v tomto posudku uvedene posuzovat. Aby bylo jasno - ja sam nejsem schopen posoudit, zda je to, co se v posudku uvadi pravda ci nikoliv, ja se vas jen snazim varovat pred prilisnym spolehanim se na cizi nazor, protoze ani to, ze jde o posudek soudniho znalce, ani to, ze se vam nazor v tomto posudku uvedeny libi jej nepovysuje na zavazny vyklad.
Domenu muze clovek (nehlede na nazor WIPO ci dalsich vice ci mene slovutnych organizaci) vlastnit jen velmi tezko. Vzhledem k tomu, ze cely provoz jakekoliv TLD je v soucasne dobe zavisly na libovuli DoC (Department of Commerce) US vlady a kdyz to rekneme velmi eufemisticky, tak podlozenost vztahu ICANN vs. okolni svet neni prilis velka, by stalo vlastnictvi Vasi domeny jaksi na vode.
Nicmene mate-li vlastni nameserver, muzete na nem mit samozrejme (skoro)nekonecne mnoho domen, ktere Vam budou skutecne patrit. Jen je uvidi pouze ti, kteri se budou obracet primo na dotycny nameserver. Mozna mel prave tento stav na mysli Vami citovany soudni znalec.
Myslim, ze zaverecna veta ukazuje jednoznacne proc si nerozumime. Dle meho nazoru totiz CZ.NIC na zaklade pozadavku domeny - a uzivaci prava k nim - zrizuje soucasne. A pravo domenu uzivat i domena sama take soucasne zanikaji. Neregistrovane domeny tedy "neexistuji". To je velice podobne (uvedomuji si, ze prirovnani jsou vzdy nepresna) tomu, ze vy, jako autor knihy, ziskate autorska prava, jejichz vykon muzete prevest na jinou osobu (vydavatele) take okamzikem vzniku autorskeho dila - a nikdo se nepta na to, jake jsou vase autorska prava k dilum, ktera jste jeste nenapsal (ale teoreticky je napsat muzete). Bavime se o nehmotnych vecech, pro ktere neplati zakon zachovani hmoty a energie...
Kdybych pripustil vas vyklad o pravech k (zatim) neexistujicim domenach, melo by to velice zajimave nasledky - obzvlast pokud je aplikuji smerem "nahoru". Domenovych prostoru je totiz potencialne nekonecne mnozstvi (prinejmensim je jich tolik, kolik je ruznych IP adres) - domenovy prostor je totiz definovan svym korenovym nameserverem. (Krome nejznamejsiho bezne pouzivaneho domenoveho prostoru i v dnesni dobe existuji nebo v nedavne minulosti existovaly alternativni domenove prostory - at uz to byl ten definovany spolecnosti AlterNIC, nebo, abych zasahl do domacich vod, magazinem NetMag, ktery definoval TLD .exe). Pokud aplikuji vas vyklad, tak existuje dokonce jeste nekonecne mnozstvi domenovych prostoru dalsich, ktere momentalne nemaji sveho spravce. V zde ma skutecne pojem "privatizace" sve misto. Takovy vyklad je sice mozny, ale ja ho povazuji za neprakticky - napriklad z nej plyne, ze ICANN neni monopolnim spravcem DNS a CZ.NIC neni monopolnim spravcem TLD .cz - protoze kazdy si muze zalozit a provozovat svuj vlastni domenovy prostor a v nem se klidne ustanovit spravcem jakekoliv TLD, vcetne .cz. A proto mi muj vyklad, ze nepridelene domeny neexistuji pripada daleko bezpecnejsi. Pak je ale pojem "privatizace" pevne svazan s pojmem "vznik" a ztraci tedy jakykoliv obvykle uzivany smysl.
Kdyz nad tim tak premyslim - vlastne jde o spor, jestli domenovy prostor ma byt definovany "shora" (panem je ICANN, zprostredkovane CZ.NIC a pak teprve dalsi), nebo jestli ma byt definovany zespodu (tj. uzivatele ceskeho domenoveho prostoru jsou zakladem, CZ.NIC je spravcem prostoru z jejich vule a ICANN je spravcem celosvetoveho prostoru z vule spravcu jednotlivych domen. To je ovsem rozdil filosoficky. Me osobne vice sedi varianta "zdola", i kdyz jsem si vedom toho, ze ma take sva uskali - a ostatne, myslim, ze to vice odpovida tomu jak byl domenovy prostor a jeho sprava koncipovana.
Vy povazujete domenu za komoditu, se kterou se da bezne operovat (prodej, nakup). Druha strana (pokud spravne chapu Dana) ovsem na problem nahlizi pouze z hlediska rejstriku. Domeny jsou pouze rejstrik, do ktereho lze definovanym zpusobem (via port 53) nahlednout.
Jak uz jsem si dovolil poznamenat, nejsem odbornik na pravo statu California, ale troufam si tvrdit, ze se od naseho bude velmi lisit. Proto jen tezko mohu predjimat dopady faktu, ze ICANN predlozi cosi mistnimu ccTLD managerovi.
Pravo spravovat rejstrik jeste samo o sobe neznamena zadne konkretni pravo k udajum v tomto rejstriku obsazenym - tj. uzivaci pravo k domene .cz samo o sobe nezaklada uzivaci pravo k jakekoliv domene druhe urovne - to pouze umoznuje takove uzivaci pravo zridit (treba i sobe).
Na vasi tucne vytistenou otazku mohu odpovedet pouze svym nazorem - v nasem pravnim radu je kazdy radne zaregistrovany subjekt opravne vest jakekoliv rejstriky, pokud tim neporusi zakon. Je plne opravnen vnitrnimi predpisy stanovit za jakych okolnosti lze do takoveho rejstriku zanest jake zaznamy a za jakych okolnosti lze s nimi manipulovat - pokud tim neporusi zakon. Je opravnen udaje z rejstriku poskytovat v souladu s vnitrnimi pravidly a tim, co ma dohodnuti s temi, jejichz zaznamy jsou v rejstriku zaneseny - samozrejme, pokud tim neporusi zakon. A za pouzivani sveho rejstriku je opravnen vybirat poplatky. V souladu se zakony. Z pohledu zakona neni rejstrik domenovych jmen nic jineho, nez seznam neplaticu najemneho nebo seznam fan-klubu piva Staropramen. Proto se jasne, konkretne a strucne domnivam, ze CZ.NIC je opravnen takovy rejstrik vest, za podminek, ktere si sam stanovi. (Rad bych podotknul, ze tady se ukazuje nevyhovat vaseho nazoru, ze Internet je rizen "shora" - pokud plati moje, ze je rizen "sdola" pak je CZ.NIC opravnen takovy restrik vest ve prospech uzivatelu daneho domenoveho prostoru - kazdopadne, v obou variantach mi vychazi, ze "je opravnen vest").
Takto byla moje poznámka o privatizaci adresního prostoru myšlena.
Doufam, ze si uvedomujete, ze jsem jen soukroma osoba - a muj mazor ma asi tak stejnou obecnou vahu, jako ma obecnou vahu v jine casti diskuse zminovany posudek soudniho znalce - a nemel byste ho tedy povazovat za fakt, jen proto, ze se vam libi ... ;-)
Kdyz ono je dost tezke mit "oficialni" nazor, kdyz nazor pravniku se da charakterizovat nejlepe vyrokem, ze ruznych pravnich vykladu v teto veci je vice, nez je pocet pravniku vec vykladajicich. A jelikoz zatim neexistuji ani zadne judikaty je prakticky nemozne zaujmout takove oficialni stanovisko, ktere by bylo necim vic nez soukromym pranim "jak bych si to pral mit".
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.