Hlavní navigace

Ministerstvo informatiky čelí nařčení z propagace Microsoftu a Centra

28. 12. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V posledních dnech dochází k zajímavému dění kolem Národního programu počítačové gramotnosti. Ministerstvo informatiky je opozicí obviňováno z propagace Microsoftu a Centra za peníze daňových poplatníků. Politici si posílají otevřené dopisy, situace není nejpřehlednější. To všechno způsobily navržené studijní materiály pro tento program.

Ministerstvo informatiky ČR (dále jen MI) předložilo k veřejné diskuzi učebnice, které budou později vydány nakladatelstvím Computer Press jako studijní materiály pro Národní program počítačové gramotnosti. Tři učebnice, které jsou před vytištěním předloženy k oné veřejné diskuzi na webu MI, Poprvé u počítače [PDF, 1,1 MB], Word [PDF, 1,6 MB] a Internet [PDF, 801 kB] z pera Jiřího Hlavenky a Petra Matějů, se však ocitly pod palbou kritiky. Kritizováno je především jejich zaměření na produkty společnosti Microsoft a portál Centrum.cz. Poslanec za opoziční Občanskou demokratickou stranu Zbyněk Novotný poslal ministru informatiky Vladimíru Mlynářovi (US-DEU) otevřený dopis, ve kterém píše:

„Pokud snad cílem Ministerstva informatiky bylo vytvořit příručky ‚Základy Windows XP‘, ‚Microsoft Word – Textový editor pro masy‘ a ‚Internet na portálu Centrum.cz‘, tak se jistě záměr povedl. Není mi ale v takovém případě jasné, proč Ministerstvo informatiky tyto činnosti financuje z peněz daňových poplatníků, ač jde v podstatě o reklamní letáky několika soukromých společností.“ Tiskovou zprávu v podobném duchu vydal i server Brouzdej a připojují se i další – třeba ve zmiňované veřejné diskuzi na webu MI.

Terčem je i odborná úroveň všech tří příruček a předmětem diskuze je i to, jestli vůbec své čtenáře něčemu naučí i vzhledem k tomu, že se v nich objevuje řada matoucích nepřesností. Některé pikantní vybral poslanec Zbyněk Novotný a zmiňuje je v onom otevřeném dopise. Některé části jsou na pohled nesmyslné – lze například zmínit výuku hry Solitaire. Obecně je pravda, že lze vidět mnohem lépe zpracované učebnice pro začátečníky. Ale to je téma na samostatný článek. Vraťme se teď k tomu, jak a jestli vůbec učebnice propagují produkty Microsoftu a služby portálu Centrum.

Dvě strany jedné mince

Každá mince má dvě strany. Pojďme se tedy podívat, jak vypadají v tomto konkrétním případě.

Ministerstvo informatiky chce udělat něco pro Národní program počítačové gramotnosti a jeho účastníky, a tak se pustí do učebnic, které si prý starší účastníci kurzů žádají. První učebnice se věnuje nejrozšířenějšímu operačnímu systému Windows v nejnovější verzi pro koncové uživatele, Windows XP. Druhá se věnuje oblíbenému a úspěšnému textovému editoru Word. Třetí pak práci s Internetem a pro demonstraci využívá portálu Centrum, jehož služby patří mezi nejvyhledávanější. Napsat univerzální učebnici není možné a vydat několik verzí pro různé produkty a služby by bylo nákladné. Státní rozpočet není nafukovací, i když to tak při hledání tzv. rezerv občas vypadá. Postaveno takto, vypadá to celkem logicky. To je první strana mince.

Na druhé straně je to však Ministerstvo informatiky, které propaguje produkty Microsoftu, protože je svým způsobem vydává za jedinou volbu (resp. jiné volby nepředstavuje), a zatímco třeba v Německu nebo Francii, které jsou nám předkládány za vzor, pošilhávají státní instituce po Linuxu (místo Windows) a OpenOffice (místo MS Office a potažmo i Wordu),v ČR jsou vydávány podobné příručky protežující právě produkty Microsoftu, a to vč. Internet Exploreru, kde jsou především začínající uživatelé ohroženi jeho bezpečnostními problémy nejvíce. Jiné státy (Finsko, Německo, USA) ústy svých patřičných orgánů uživatelům doporučují přejít z Internet Exploreru ke konkurenci. V ČR se vesele vyučuje to, před čím jinde varují, tedy práce s Internet Explorerem. V příručce se objevují na ilustračních screenshotech různé „zajímavosti“ (nevhodnosti?) od fotek premiéra Grosse až po bulvární texty o Britney Spears, některé pasáže jsou nepřesné či mohou nedostatečně informovaného čtenáře zmást.

Nafouknutá bublina splaskla

Ministr Mlynář nehází otevřené dopisy od kolegů politiků do koše, ale odpovídá na ně. Alespoň na otevřený dopis poslance Novotného odpověděl rovněž formou dopisu. V něm dává v řadě věcí poslanci Novotnému za pravdu:

„Co se týče v textech uvedených obrázků – modelových oken s odkazem na jediný server Centrum.cz, naprosto s Vámi souhlasím, stejně jako s výhradou k vybraným textům s bulvární tematikou. Musím ale zdůraznit, že na našich webovských stránkách je uvedeno, že návrhy brožur budou po dohodě s jejich autorem upraveny. V úvodu bude mimo jiné uvedeno, že existují i jiné operační systémy než pouze produkty firmy Microsoft, a část věnovaná Internetu včetně obrázků bude doplněna o příklady vedle Centrum.cz existujících dalších internetových portálů.“

Na stránce s onou veřejnou diskuzí nad učebnicemi se dále dočteme následující: „Značná část připomínek směřovala ke skutečnosti, že předkládané výukové texty jsou postaveny na práci s operačním systémem firmy Microsoft. Nejde o protěžování firmy Microsoft. Důvod je mnohem jednodušší: do výběrového řízení pro rok 2005 (stejně jako v roce 2004) se nepřihlásila jediná společnost školící na jiném než Microsoft systému. Pokud některý z realizátorů Národního programu počítačové gramotnosti bude využívat například Linux, i jemu a jím proškoleným studentům rádi na vydání učebních textů stejnou částkou přispějeme.“

BRAND

Lze tedy říci, že nafouknutá bublina dosti rychle splaskla? Přinejmenším se zdá, že MI skutečně naslouchá nejen opozičním poslancům, ale i hlasům z odborné i neodborné veřejnosti, a řeči o úplatcích Microsoftu z různých diskuzních fór jsou jen výplodem bujné fantazie. K dobru lze přičíst i pocit, že veřejná diskuze nebyla jen fraškou, jako třeba předvolební boje o pozornost voličů. Osobně jsem tento pocit ze začátku měl, nyní vidím natažené ucho ministerstva a sliby k nápravě toho, co se veřejnosti nelíbí.

Tolik stručné shrnutí toho nejdůležitějšího v asi nejzajímavější počítačově-politické kauze posledních týdnů. Je však důležité poznamenat, že MI zatím jen slibuje. K činům ještě nedošlo, takže s definitivním výkřikem „aleluja“ si počkejme až na finální verzi učebnic.

Zdá se vám řešení situace nastíněné ministrem Mlynářem dostatečným?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).