Hlavní navigace

Mládek chce po inspekci, aby sledovala uživatelské recenze Uberu a Airbnb

27. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Původní plán Tomáše Prouzy rozvíjí v Hospodářských novinách ministr průmyslu Jan Mládek.

Proměnit ČOI v internetového četníka chce ministerstvo průmyslu. Podle Hospodářských novin chce ministr  Jan Mládek po kontrolorech, aby se zaměřili také na svět sdílených služeb a především na jejich hodnocení uživateli. 

„Že tam může být v některých případech poškozování zákazníka, je zřejmé. U hodnocení přece musíte dávat pozor, aby si to nehodnotili sami provozovatelé nebo jimi nastrčení lidé. Zabýváme se tímto problémem,“ tvrdí HN Mládek.

Samotní inspektoři se do internetového světa nehrnou. Není to totiž jednoduché. „Pokud jde o recenze, tak taková kontrola je samozřejmě možná, ale je velmi náročná a je tam zapotřebí spolupráce se spotřebiteli. Pokud například spotřebitel napíše recenzi, že nebyl se službou spokojený, a jeho recenze bude záměrně zamlčena, případně dokonce změněna, šlo by to kvalifikovat jako nekalou obchodní praktiku. Ale bez kooperace s konkrétními zákazníky to zatím nepůjde,“ uvedl pro HN ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

První změny by měly přijít během října či listopadu. Pro služby jako Airbnb, Uber nebo i tuzemské Liftago je hodnocení uživatelů důležité – funguje jako filtr kvality. Podle podnikatelů jsou tu ale možná palčivější problémy, které se týkají nové sdílené ekonomiky. 

„Úřad vlády chystá na podzim zveřejnit politiku vůči sdílené a digitální ekonomice, její definice v zákoně ale chybí. V ČR například v přepravě není zákon, který by zamezoval přivýdělek v komerční přepravě osob – je to dokonce už léta častá praxe v taxislužbě. Takoví řidiči na přivýdělek často využívají vlastní soukromý vůz. Pouze mají licenci a označení taxi, které po práci odstraňují,“ tvrdí Ondřej Krátký z Liftaga. 

MMF23 tip3

Problém falešných recenzí není na internetu ničím novým a potýkají se s ním zejména e-shopy nebo servery na zprostředkování služeb. Na webu se dají najít i specializované služby, které napsání falešných recenzí nabízejí za peníze. Americký e-commerční gigant Amazon se v poslední době snaží proti těmto serverům bojovat a na několik z nich podal žaloby.

Proti falešným hodnocením se snaží zasahovat také sdružení úřadů na ochranu spotřebitelů International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN). Na konci června vydalo pokyny pro marketéry, influencery (například bloggery nebo youtubery) a administrátory webů, ve kterých doporučuje, jak by se s uživatelskými recenzemi mělo zacházet.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).