Největší problém je pokrytí, pak technologie a až na třetím místě cena. Jinak U:fona jsem zaznamenal i v místech, která nemá pokryté O2 CDMA ani TMO 4G.
Pro interaktivni aplikace jako napriklad Web 2.0 :-) je podstatne vetsi prekazkou pomala odezva nez maximalni rychlost. Typicky web potrebuje i desitky dotazu/odpovedi, kde proudi relativne male objemy dat, aby se zobrazil. I kdyz se da z EDGE dostat realne 230k, diky odezvam pres 500 ms je to prakticky nepouzitelne. Zkuste si napriklad nejake interaktivni mapy (Google, Seznam, Atlas ...) apod.
Proto se na "dratovych" technologiich zdaji weby vizualne rychlejsi, i kdyz se rychlost pripojeni v radech megabit vlastne moc nevyuzije.
Mozna by pomohla nejaka zmena HTTP protokolu, aby se jednotlive dotazy/odpovedi posilali ve vetsich "davkach".
nojo, když jsou lidi hloupí a neví, že to první písmenko v ADSL znamená "asynchronní" a že je to vlastnost standardu, tak co by kdo chtěl. Ale aby si zaplatili za "synchronní", které je dostupné na stejných místech, to je ani nenapadne. Je to pravda dražší, ale když člověk patří mezi asi těch 5 % lidí co to využijí, tak musí být připraven platit více než oněch 95 % lidí.
HTTP 1.1 umoznuje pipelining, tedy posilani rady requestu pres jedno spojeni; podminkou je, aby odpovedi od serveru prichazely ve stejnem poradi (z duvodu neexistence parovani req/resp v HTTP).
krome teto moznosti je nutne na strane operatora vyladit TCP pro provoz na bezdratove siti, tedy aplikovat jine algoritmy pro congestion control, nez jsou obvykle v beznych sitich.
Samozřejmě vím, co znamená to A v té zkratce ADSL, taktéž tuším, kolik stojí SDSL a jaký je dosah těchto přípojek, což dosti omezuje.
A každý, kdo se trošku zamyslí, tak pokud bude migrovat od mobilních připojení, tak často šáhne po jiných nabídkách, než ADSL operátorů.
Kdepaxe bere tak rychle EDGE (pres 200kb/s)? Jaktezivo jsem z EDGE nikde (ani ve meste) nedostal prumerne vic jak cca 70kb/s (kratkodobe spicky jsou i pres 150kb/s, ale takova rychlost trva sotva vterinu). A bezne je 50-60kb/s. Jedina vyhoda oproti GPRS je ta, ze to tyhle rychlosti umi i pro upload.
Souhlasím s příspěvkem, také jsem před rokem skončil u O2. Jenom jsem si tenkrát vybral HSDPA, protože vypadalo slibně - nemělo slabiny CDMA a tvářilo se, jak se bude rozvíjet.
Během roku jsem vystřízlivěl a pomalu se poohlížím po anténě na střechu, protože mě (v Praze) stále víc trápí kvalita signálu, kvůli které se večer často raději připojuji přes obyčejný UMTS mobil, který má přeci jen citlivější anténu než datová karta. Místo posilování jako by pokrytí spíše mizelo... Ale když je signál, tak to většinou jede 800kb/s, to chválím a i latence je oproti EDGE v pohodě. Buď je ta technologie fakt dobrá, nebo má minimum zákazníků kvůli směšnému a stagnujícímu pokrytí.
Jen všechny varuju, být u O2 je jinak za trest. Snad to je subjektivní a způsobila to aférka při přechodu od T-Mobile (z EDGE). Zapomněli mi aktivovat datový paušál a pak na mě ve schránce čekala faktura na 147.000 Kč... Reklamace tenkrát dopadla dobře, ale mám pocit, že spíš díky mému šéfovi, který mi to pomohl vyřešit přes firemní zákaznickou linku. Jako zákazník se u O2 oproti T-Mobile cítím hrozně, celková úroveň péče je zoufalá. Starý Eurotel prý byl sice drahý ale aspoň fungoval, sloučení s bývalým Českým Telecomem (!) pod Telefónicou (!), to je patrně horší jak likvidace. Upřímně řečeno, nejradši bych se vrátil k T-Mobile, ale proprietárnost jejich 4G je poněkud na houby.
Rada na závěr: Než u někoho začnu po nějakém přechodu či změně tarifu surfovat, zavolám si na infolinku a položím dotaz, cože mi to vlastně ve skutečnosti aktivovali...
Aby se dal pouzivat ssh bez vypadku a cekani na vypsani pismenek? Aby rychlost pripojeni presahovala trvale 512kbps? A pokryti bylo ve velkych mestech a alespon na dalnicich?
Záleží, kde ho budeš používat většinou, ale nejspíš CDMAčko. Mají ho známí a tvrdí, že problémy s výkyvy rychlosti už nejsou tak hrozné, jak bývaly, a má slušné pokrytí.
No ja nevim, ale bytdlim od velkeho mesta cca 12km (olomouce) a bydlim primo v obci s cca 300 obyvateli a doma mam ADSL od O2 4Mbps Extreme, jsem zpokojeny pravda musim mit trozku lepsi modem ( Vigor 2800VG) kterej do zpetneho smeru vali o 35% silnejsi signal pricemz si sam dolazuje ADSL spectrum, ale to je pocatecni investice ktera se vyplatila a ted to frci nad miru dobre.
Souhlas s O2 i zbytkem textu. Do loňského roku jsem z nouze u nich používal CDMA za 1050 Kč abych měl u noteboku mobilní internet. Loni v létě jsem se "zasekl" protože síla signálu uprostřed Prahy byla velmi mizerná - až se ztrácela, a rozvázal jsem s 02 CDMA smlouvu. Od té doby jsem porovnával a stále porovnávám nabídky ale nemohu se rozhodnout ani pro jednu z nich. Internet používám nejen v centru Prahy ale v menší míře i mimo Prahu, přičemž nabídky operátorů, pokrytí, a v závislosti na cenách nejsou adekvátní. Hodně jsem si sliboval od Ufona když na začátku bylo pouze silné PR, ale od té doby skutečnost nic moc. Takže nyní v centru města používám otevřené wifi sítě a mimo Prahu jsem bez internetu. Bohužel. V současné době není přiměřená nabídka která by mě uspokojila.
Toto je velmi dobrý článek stručně popisující situaci v ČR. Abych pravdu řekl jsem velmi znechucen tím, jak se v Česku sterilizuje mobilní internet. Navíc žádná snaha po rozvoji tomu taky nepřidá. Když jsem se např. díval na stránky některého z operátorů na Slovensku, byl jsem až šokován. 75% Slováku mají pokrytí 3G(Orange)!!! Stejně jako autor nevím, kde je zakopaný pes, jestli se jedná o nechuť operátorů, nebo je v tom ČTÚ. Nevím... Doufám jen, že v budoucnu se bude situace jen zlepšovat.
Nebudu komentovat pevné připojení postavené na ADSL (na jehož adresu jsem už sprostých slov vypustil dost), ale k mobilnímu připojení pár slov napíšu.
Sám jsem poměrně náročným uživatelem, který vyzkoušel snad všechny nabízené mobilní datové služby - zatím tedy kromě U:fona.
Po neskutečně složitém vybírání a zvažování kladů a záporů jsem nakonec jsem zakotvil u O2 a jeho CDMA + GPRS + UMTS. Ideální to není (Eurotelí síti značně chybí kódování přenosu CS3 a CS4 u GPRS, o EDGE ani nemluvě), ale co se kvality pokrytí týče, je to zatím asi nejlepší volba. Tedy pokud se nepohybujete v oblastech, kde není kromě GPRS nic jiného :-)
V takových případech je pro vás totiž vhodnější jeden z alternativních GSM operátorů. Jak T-Mobile tak Vodafone poskytují na GPRS kódování CS3 a CS4 a reálné rychlosti jsou tedy až na 9-10kB/s.
Říkal jsem si, jak ideální by bylo, kdyby Vodafone na přelomu roku nastartoval sdílení sítí. Sice nemá tak dokonalé EDGE jako T-Mobile, ale alespoň by poskytoval normální 3G služby a ne zprasené a se vším nekompatibilní 4G, které ani pár stovek metrů od vysílače není schopno vytáhnout víc, než 150 kbps na downloadu (lokalita Rakovník)...
Ale ne, Vodafone teď taky přemýšlí o "alternativních technologiích". Oni naši operátoři vůbec moc přemýšlí... Kdyby postavili společnou 3G (skutečnou 3G, do které se přihlásíte každým běžným telefonem), ušetřili by za náklady, za vývoj zařízení proprietárně modifikovaných pro jejich potřebu (přece jen, modemy pro 450, 472, 872MHz určitě pro operátory neudělaly ty firmy zadarmo) a my bychom tu konečně měli rozumnou mobilní a kompatibilní datovou síť (byť třeba v každém městě nad 10 tisíc obyvatel)
Myslím, že přestup na ADSL není o moc větší výhra, protože ať koukám jak koukám, tak nikdo stále nenabízí na ADSLpoužitlenou rychlost, všichni končí na 512 kB/s, takže pokrok vůči CDMA v podstatě nulový se ztrátou mobility. Bavím se samozřejmě o uploadu, ten je považuji za podstatnější k řešení, než směr dolů. :-)
pokrytí, na druhém místě cena, technologie HSPA je snad dostatečnou zárukou rychlosti tam problém nevidím. Podle mě by bylo nejefektivnější sdílet jen 1 ale za to pořádnou 3G sít´. Je jasné že už to není pro miliony lidí jako 2G , ale max. jen statisíce, takže náklady by se vracely dlouho, proto se do toho opi taky moc nehrnou.
ono neni tak tezke postavit sit s obrovskou kapacitou a rychlosti... ale naklady na vystavbu musi pochopitelne byt ospravedlnitelne vynosy ze sluzeb na teto siti...
uprimne... kolik lidí je by bylo ochotno platit mobilni premium za datove sluzby v radu mnoha set korun? Tezko najdeme ty statisíce zákazníků co by byli potřeba ;o/.
Takze mate pravdu... jedinou cestou by bylo sdileni site... ale to se obavam je pri soucasne situaci take utopie..
To vite, kdyz se misto zlepseni dostupnosti a kvality nektere firmy radeji prezentuji v ruznych "arenach". Existuje plno mist, kde by si i tech smesnych 4 mega (nebo kolik ze se nejvic nabizi) radi poridili, protoze tam nic lepsiho neni (a draty od crrr, crrr telefonku vedu). Jenze moloch holt nema zajem ...
Jenže ty crrr crrr dráty mnohdy nezvládají ani ty 2 mega. Kabelová síť Telecomu se rekonstruovala v 90. letech a generální zadání znělo: Pouze voice a fax! Takže se položily levné kabely, zapojily se tak, aby jakž takž přenesly bez přeslechů 3,4 kHz a bylo. Pokud by ADSL mělo optimálně fungovat, musely by se požívat stíněné čtyřky a účastnická vedení zapojit jako čtřdrátová, potom by šlo udělat SDSL (poloviční šíře frekvenčního pásma) a nebyly by problémy s přeslechy při impedančním nepřizpůsobení. Jenže takovouto technologii už u nás do země nikdy nikdo nezahrabe. Vodoprd na to nemá peníze, ani chuť a ostatní volí buď bezdrát, nebo privátní optiku.