Hlavní navigace

Názory k článku Mobilní televize ve Francii využije formáty DVB-H a DVB-SH

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 9. 2007 15:17

  anonymní
  Jsem zvědavý, jak se bude řešit překrývání pokrytí družic (např. Německo/ČR) při vysílání signálu DVB-SH. Nedávný tlak na vytvoření evropského (EU) správce spektra ve mě vyvolává dojem, že velké nadnárodní koncerny chtějí ovládnout satelitní vysílání v celé Evropě bez toho, aby se museli řídit zákony jednotlivých zemí a dojde tedy v převálcování ekonomicky slabších zemí (ČR) ve prospěch těch větších a silnějších (Německo, Rakousko).
 • 26. 9. 2007 16:01

  spodní voda (neregistrovaný)
  Možná se zeptám jako trubka ale asi mi něco uniklo.
  Můžete mi někdo vysvětlit, jak to bude s příjmem DVB-H na dejme tomu mobilní telefon nějaké nové generace? Žil jsem v naivní představě, že takto šířený signál půjde chytat na jakémkoliv toho schopném přístroji. (třeba lepším USB klíči/multimediálním přehrávači)
  Jaká je v tom role operátora?
  To i volně šířené programy ČT budou šifrovaný/zamčený a příjem budu muset u svého operátora platit?
  Nerad platím cokoliv víckrát než je bezpodmínečně nutné.

  Díky za vysvětlení.
 • 26. 9. 2007 16:27

  ivovi (neregistrovaný)
  Myslite ze budou vysilat zadarmo? DVB-H tu bude od toho aby operatori mohli zajmce o TV v mobilu pekne zdimnout.
 • 26. 9. 2007 17:19

  spodní voda (neregistrovaný)
  No, pravda, někdo to zaplatit musí ale na druhou stranu už jeden koncesionářský poplatek platím a DVB-T díky tomu mám zadarmo. Na zbytek jsou reklamy.
 • 26. 9. 2007 19:52

  Pamětník (neregistrovaný)
  Někdo si platí pevnou telefonní linku a operátor mu také nezprostředkuje mobil zadarmo. Mobilní TV je nadstandard a proto si budou muset televizní maniaci za tuto službu připlatit. Zdá se mi to normální a protože tuto službu nepotřebuji, odmítal bych ji platit ze své koncese.
 • 27. 9. 2007 1:32

  anonymní
  Jaká je v tom role operátora?
  Mobilní operátor stejně jako mobilní telefon nemá s vlastním vysíláním DVB-H nic společného, snad kromě (poměrně častých) situací, kdy majitel mobilní sítě provozuje i vysílání DVB-H sítě (proč to tak je, viz dále). Obecně ale jde o 2 naprosto nezávislé věci. DVB-H se může vysílat stejně jako DVB-T jak z klasických velkých vysílačů jako mají Radiokomunikace tak i z menších vysílačů umístěných na stožárech operátorů mobilních sítí.

  Nevím, kdo jako první začal používat to slovní spojeni "vysílání pro mobilní telefony", ale vím, že to s mobilem nemá nic společného. Mobilní telefon je jen jedno z mnoha zařízení, které může mít zabudovaný přijímač pro příjem DVB-H. Další vypadají třeba jako přenosné DVD přehrávače. Zabudovaní do mobilu je logickým krokem, protože tento přístroj lidé nosí pořád sebou, má obrazovku a zpětný kanál (jde z něj odesílat informace narozdíl například od toho přístroje, co vypadá jako přenosný DVD přehrávač, který umí data jen přijmout, ale nemá žádnou možnost jak jiná data odeslat).

  Mobilní operátor do celé situace kolem DVB-H v obecném případě vstupuje pouze v případě, kdy je nutně na koncové zařízení doručit dekódovací klíč. K tomu je nutné mít zpětný kanál, který mobilní telefon jako jedno z mála koncových zařízení má (např. rádio a TV zpětný kanál nemají, některé dražší DVB-T STB mají buď modem nebo Ethernet). Tento zpětný kanál se použije k ověření oprávnění získat daný klíč (většinou na základě toho, jestli si uživatel předplatil tuto službu, nebo se mu cena za dodání klíče připíše na běžný účet u mobilního operátora).

  Z toho všeho plyne, že kdyby například ČT vysílala program ve formátu DVB-H prostřednitvím Radiokomunikací nekódovaně (stejně jako dnes DVB-T), nejenže nepotřebujete mít aktivovaný žádný speciální plán pro svůj mobilní telefon u mobilního operátora, ale ani nepotřebujete ten mobilní telefon (můžete použít libovolný jiný DVB-H přijímač).

  Mobilní operátor prostřednictvím své sítě dodává pouze dekódovací klíče. Toť vše.

  Teoreticky lze použít pro distribuci (resp. ověření oprávnění pro získání klíče) libovolný zpětný kanál. Ve výše uvedeném případě přístroje, co vypadá jako přenosný DVD přehrávač a nemá žádný zpětný kanál, by to teoreticky šlo třeba následovně:
  • uživatel zavolá z telefonní budky linku podpory provozovatele DVB-H. Sdělí jim identifikační číslo svého DVB-H přístroje, číslo svojeho konta, kde má předplacenou službu sledování DVB-H programů (tedy službu dodání klíčů pro toto vysílání) a provozovatel pošle dekódovací klíč pro jeho přístroj v proudu dat s vysíláním DVB-H.
  • uživatel místo telefonní budky použije Internet, kde příslušné údaje naťuká do formuláře. Klíč dostane stejně jako v předchozím případě v proudu dat
  Celou tuhle situaci jsem na Digizone popisoval už několikrát, ale jak se zdá, matení čtenářů neúplnými či přímo mylnými informacemi stále pokračuje a jen málokdo tomu opravdu rozumí.