Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od Filip Jirsák - Pokud CHAPS stále odmítá spolupracovat To je vaše ničím...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 11. 2013 7:03

  Filip Jirsák

  Pokud CHAPS stále odmítá spolupracovat
  To je vaše ničím nepodložená spekulace, nebo o tom máte nějaké informace? Jinak i kdyby CHAPS spolupracoval podle zákona, pořád by tam klidně mohlo být několikadenní zcela oprávněné zpoždění -- i kdyby Seznam (nebo kdokoli jiný) sledoval změny automaticky a okamžitě odesílal do datové schránky CHAPSu žádost, pořád bude zcela v souladu s literou i duchem zákona, pokud bude CHAPSu vyřízení trvat pár dní. Navíc i podle sto šestky pořád může jít o licencované informace (i když je otázka, zda by CHAPS takový soud riskoval, vůbec bych se nedivil, kdyby soud konstatoval, že CHAPS žádným autorem není).

  Takže ta vyhláška je správné řešení, rozhodně mnohem lepší, než zneužívání zákona o svobodném přístupu k informacím.

 • 23. 11. 2013 23:51

  skutek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Můžete rozvést, k čemu bude ta vyhláška dobrá (co její pomocí bude řešeno, co dnes není), jak se zneužil onen Vámi zmíněný zákon a v čem bude vyhláška lepší? Díky.

 • 24. 11. 2013 9:33

  Filip Jirsák

  Vyhláška pravděpodobně stanoví povinnost zajišťovat výstup z CIS JŘ také ve strojově čitelné podobě a umožní prováděcím předpisem stanovit formát dat. Zákon o svobodném přístupu k informacím byl zamýšlen ke kontrole činnosti úřadů -- abyste si podle něj mohl vyžádat smlouvu, údaje o tom, kolik stála nějaká akce apod. Nebyl zamýšlen pro opakované získávání dat z veřejných informačních systémů -- jednak tenkrát nebyly tak důležité, jednak to nejde moc dobře řešit obecným zákonem a měl by to řešit vždy zákon ke konkrétnímu IS. Vyhláška bude snad lepší v tom, že stanoví formát dat a nějaké rozumné termíny pro jejich zveřejnění. A také v tom, že ten proces otočí, aby byl správně -- tj. nebude každý jednotlivě žádat o data, ale data se budou rovnou zveřejňovat. Ale jsou to všechno jen mé dohady, já jsem tu vyhlášku ještě neviděl.

 • 21. 11. 2013 13:23

  Sten (neregistrovaný) ---.parawide.eu

  CHAPS může odmítat spolupracovat, ale pokud zkusí nedodržet vyhlášku, ministerstvo prostě najme jinou firmu nebo začne jízdní řády spravovat samo.

  Vyhlášku ministerstvo vydává, protože CHAPS je povinný subjekt kvůli tomu, že zpracovává data za ministerstvo, a to má tak povinnost stanovit vyhláškou, co, jak a případně za kolik se zveřejňuje (samozřejmě v mezích Zákona o svobodném přístupu k informacím, zákon jen dává rámec, vyhláška jej naplňuje).

 • 21. 11. 2013 8:58

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
  21. 11. 2013 9:25 redakčně smazáno, důvod: Příspěvek obsahovl vulgarity a osobní útoky
 • 21. 11. 2013 2:40

  Lukáš Košík (neregistrovaný) ---.mecom.cz

  "Soud konstatoval, že ačkoli je CHAPS v obecné rovině soukromou osobou, ve vztahu k vedení celostátního informačního systému o jízdních řádech je třeba tuto společnost považovat za veřejnou instituci, protože touto činností vykonává veřejnou správu namísto Ministerstva dopravy. Zároveň Seznamu doporučil, aby žádost o zpřístupnění dat podal znovu."

  "CHAPS je ve vztahu k vedení celostátního informačního systému o jízdních řádech povinným subjektem podle zákona o svobodném přístupu k informacím."

  Pokud CHAPS stále odmítá spolupracovat, přestože je tak povinný ze zákona a také nařízením soudu, zjevně ho nebude zajímat ani nějaká vyhláška. Spíš by mu měl domluvit jeho zadavatel - tedy ministerstvo - pokud tedy opravdu chce něco dělat. To se ale chová poněkud nestandardně a vydává vyhlášku, která má řešit vyřešený problém, který se tím stejně vyřešit nemusí. To je kocourkov.