Hlavní navigace

Motivace členů virtuální komunity

18. 10. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na včerejší Lupě mě zaujal eWorkshop, jehož tématem jsou virtuální komunity. Jelikož jsem pasivním - a občas i aktivním - členem komunity, která se za několik let stačila kolem serveru Lupa vytvořit, rozhodl jsem se i já přispět svojí "troškou do mlýna", neboť mám s tímto tématem řadu zkušeností.

Hned ze začátku bych chtěl nicméně kontrovat prvnímu příspěvku, jehož autorem je pan Jan Podhajský – „Spatny je kazdy druhy. Vetsinou se jedna o prezivani a silne podfinancovane projekty bez nejake vize do budoucna, s nadeji ze se "jednou chyti“."

Podle mého názoru je pravda spíše opačná – přílišné financování projektů na Internetu v ranější fázi vývoje, kdy byli investoři nadšeni každým projektem, který měl jako předponu e- či i- . Co je Amazonu a jemu podobným firmám platná hodnota jména, která je vyčíslena na miliardy amerických dolarů a další miliony, které do ní neustále přitékají ze všech stran – pořád nevydělává a je silně v minusu. Ano, dříve nebylo tak složité zaujmout investora s nápadem založeným na exponenciálním růstu tržeb, příjmů a především čistého zisku. Současná situace se ale dramaticky změnila. Právě takto vyzněla debata na konferenci generálních ředitelů předních IT společností celého světa, která se konala 11. – 14. října v pražském hotelu Hilton. Účastníci totiž chtě nechtě museli uznat, že vina je právě na jejich straně. Určité zákonitosti vývoje naznačil právě G. Moore ve své knize Crossing the Chasm: Marketing and Selling Hi Tech Products To Maintstream Costumers, o které se na nedávné konferenci zmínil již p. Lukačovič. Případný nárůst totiž zdaleka nemá podobu hokejky (ne, opravdu nemyslím server Hokejka.cz), ale spíše schodů.

A mám to zadarmo, zadarmo

Na Internetu existuje mnoho komunit, kde lidé rádi sdílejí své zájmy, kde se dělí s ostatními o své zkušenosti a kde jedinými investicemi (i když ne malými) jsou čas a energie, kterou člověk věnuje – žádné přímé finanční náklady asociované s členstvím (pokud nepočítáme telefonní poplatky). Oproti tomu ale existuje i několik míst, kde musíte za členství platit. Takové komunity nejsou dozajista tak masovou záležitostí, ale na druhé straně je pravděpodobnější větší angažovanost členů. Najít rovnováhu mezi oběma variantami a určit priority je podle mého názoru tou nejzásadnější otázkou, kterou musí správce řešit. Také zde ale platí, že i mistr tesař se utne – v našem případě se jedná o The Financial Times. Zpočátku toto médium nabízelo online verzi zdarma a počet členů dramaticky narůstal den za dnem, týden po týdnu. V určité fázi tohoto vývoje se ale vedení usneslo na jedné dramatické změně s určitou vizí – cílová skupina čtenářů FT si zcela jistě může dovolit zaplatit členské poplatky ve výši několika dolarů za rok. Chyba lávky. Všechny propočty selhaly – platících členů bylo nakonec mnohem méně, než se očekávalo. Peníze z členské základny na jedné straně převážily druhou možnost – rostoucí základnu členů a mnohem vyšší příjmy z bannerové a jiné online reklamy (o které si ještě plno zadavatelů reklamy myslí, že funguje). Tudy tedy cesta nevede. Peněžní motivace tedy není zdaleka tím nejlepším řešením.

cif 24 - early cena - média

Jaké prvky internetového projektu nás tedy motivují ke spolupráci? Ač si to nechceme přiznat, tak u valné většiny z nás je to vize – vize, že zbohatneme a že budeme úspěšní. Ruku na srdce, opravdový úspěch se povede jen nepatrné části. Pak existuje ještě druhá skupina osob, která nepohlíží do budoucnosti, ale koncentruje se spíše na okamžitý efekt – mám projekt, jsem na Internetu, vidí mě celý svět. Tito jedinci často zaměňují schopnost vidět za ochotu vidět. Pro určité procento internetových uživatelů je to zase touha ukázat své znalosti světu a pomoci ostatním vyřešit jejich obtíže kupříkladu s programováním, domácím úkolem, zadáním diplomové práce. Celý tento odstavec však lze vyjádřit i jednou větou – exhibicionismus vládne světem, a to i tím internetovým.

Co se druhého dotazu p. Donáta týče, Internet používám již několik let, ale žádný paragon (rozuměj model dokonalosti) internetové komunity jsem nepotkal. Byl bych velmi rád, kdyby to bylo pouze tím, že jsem nehledal pořádně a že budete mít mnohem lepší zkušenosti.

Seriál: eWorkshop

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).