Hlavní navigace

Mozilla - na velikosti záleží III.

13. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulý týden jsme se v miniseriálu Jindřicha Šaršona věnovali projektu Mozilla a především jeho výsledku, tedy stejnojmennému prohlížeči, jehož vývoj stále pokračuje. Naše povídání dnes zakončíme přehledem doplňkových služeb a záverečným zhodnocením celé Mozilly.

Minulý týden jsme se v miniseriálu Jindřicha Šaršona věnovali projektu Mozilla a především jeho výsledku, tedy stejnojmennému prohlížeči, jehož vývoj stále pokračuje. Naše povídání dnes zakončíme přehledem doplňkových služeb, jako je například klient elektronické pošty.

Pošta

Přiznám se, že jsem si nikdy nezvykl čísto poštu v Netscape či podobných programech – takže bych zmínil jen některé novinky. Poštovní klient není ještě úplně dokončený, spousta věcí nefunguje (např. newsy). Hlavní novinkou by měla být podpora více účtů a poštovních schránek. Ty si můžete vybírat vzdáleně přes protokol POP3 nebo IMAP. Zkoušel jsem si načíst zprávy z mých dvou POP3 kont a nebyl jsem zrovna nadšen. Každou schránku totiž musíte vybírat zvlášť a jejich zprávy jsou umístěny do různých složek. To se mi v Outlook Expresu zdálo vyřešené poněkud lépe, protože se při stažení zpráv stáhla pošta ze všech schránek do jedné složky příchozích zpráv. Na druhou stranu zde máte nad vším větší kontrolu, takže asi ideální stav by byl, kdybychom si mohli vybrat.

Editor HTML

Tato součást programu je zatím asi nejméně dodělaná a její používání bych doporučil pouze sebevrahům. Poté, co mi několikrát samovolně zmizel kurzor, jsem uznal vítězství techniky nad přírodou a rozhodl se podrobnějí prozkoumat tuto komponentu někdy později.

Kam s ní?

Možná některé čtenáře napadne otázka, zda vůbec potřebujeme další prohlížeč, když je tu poměrně kvalitní Internet Explorer. Ve chvíli, kdy by tu byly jen Windows, by asi nebyl vývoj Mozilly tak důležitý (tím nechci říci, že zbytečný). Ovšem IE je natolik svázaný s operačním systémem, že jeho převedení na jiné platformy bylo značně problémové (nehledě na to, že Microsoft příliš nestojí o jiné platformy, zvláště pak o Linux). Oproti tomu je Mozilla už od začátku navrhovaná jako multiplatformní a částí závislých na systému je v ní minimum.

MM socky3

Pokud jste uživatelé Windows a nechcete Mozillu pouze vyzkoušet, doporučil bych vám počkat alespoň na betaverzi, která bude uvedena koncem března. Měla by v ní být již podpora Javy, zabezpečené komunikace (https) a v podstatě vše, co bude v plné verzi. Pokud ovšem používáte Linux, můžete přejít na Mozillu již dnes. Kvalita renderování stránek je oproti Netscape většinou mnohem lepší a Mozilla zase tolik nepadá.

Jindřich Šaršon