Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nákupy v zahraničí podraží kvůli DPH od Martin Vyleťal - To započítávání dopravy u kurýrní služby jde opět...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 11. 2010 1:48

  Kajda (neregistrovaný) ---.clnet.cz

  Prodejce v EU účtuje DPH pouze při prodeji zboží v rámci EU, ale pokud prodává zákazníkovi, který je mimo EU tak se DPH neúčtuje a zákazník platí DPH v cílové zemi. Podobné to mají i jiné země včetně Číny tj. když si objedná v čínském obchodě Číňan tam mu daň účtují, ale cizinci ne. Jsou na to i oficiální mezínárodní smlouvy proti tzv. dvojímu zdanění.

  Zásilky viz např. zmíněné zapůjčení obrazu muzeu apod. řeší celní zákon a v návaznosti na něj i zákon o DPH, a to tzv. režimem dočasného použití s nárokem na osvobození od CLA a DPH. Režim dočasného použití se týká zboží, které je na území EU jen dočasně a které má být vyvezeno zpět mimo EU.

  U věcí osobního charakteru zasílanými mezi soukromými osobami je osvobození do hodnoty 45 Euro.

  Věci, které slouží třeba k již zmíněné prezentaci jsou opět věci řešené v rámci dočasného použití v cílové zemi a jsou opět osvobozeny od CLA a DPH.

  Osvobození pošty vyplývá ze zákona a u nás je odvozeno od faktu, že pošta je plně státním podnikem s plně státem regulovanými cenami služeb zatímco ceny soukromých dopravců jsou tržní. Žádná soukromá kurýrní služba se v tomto ohledu se státem soudit nebude, protože možnost tohoto vyloučení je dána směrnicí EU 2009/132/ES.

 • 24. 11. 2010 9:44

  noname (neregistrovaný) ---.242.broadband3.iol.cz

  nedávno amíci schválili zákon, že na zboží z ciziny se také bude účtovat daň. Prostě ochrana trhu

  A osobně jako český prodejce nevím, proč já musím účtovat svým zákazníkům DPH a nějaký prodejce z Číny ne. A je jedno jestli je to 22€ nebo 150€

  ale obecně účtování daně ke každé zásilce mi přijde nesmysl. Spousta zásilek není zboží. To jako když by nám třeba poslalo nějaké muzeum na zapůjčení obraz s hodnotou sto milionů, tak z něj musím zaplatit DPH? Nebo když mi babička z ameriky pošle svoje staré známky? Nebo když si nějaký obchodník pošle napřed poštou třeba projektor a další věci ke své prezentaci tady?

  A pak nechápu to zvýhodnění pošty? Proč se u pošty neúčtuje dph z dopravy a u kurýrní služby ano? Být kurýrní službou, tak zažaluji český stát a musím jednoznačně vyhrát.

 • 24. 11. 2010 11:18

  xko (neregistrovaný) ---.jicinet.cz

  To není žádná ochrana trhu, ale snaha zvýhodnit určité firmy. Pro trh je naopak nejlepší, když jsou daně co nejnižší.