Hlavní navigace

Nákupy v zahraničí podraží kvůli DPH

24. 11. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Novela zákona, kterou projednávají poslanci, razantně sníží limit pro osvobození od DPH u zásilek ze zemí mimo EU. Nákupy v zahraničních e-shopech už většinou nebudou tak výhodné.

Letošní nákupy dárků pod vánoční stromeček na zahraničních e-shopech se mohou pro mnoho zákazníků stát poslední možností, jak pořídit výhodně elektroniku, oblečení nebo další zboží z internetového obchodu, který je provozován v zemích mimo Evropskou unii.  V Poslanecké sněmovně totiž leží návrh novely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, který mimo jiné výrazně snižuje limit pro osvobození od DPH u zásilek zaslaných ze zemí, které nejsou členem EU, a to ze současných 150 EUR na 22 EUR.

Pokud si objednáte zboží ze země mimo EU, je takové zboží pod celním dohledem a při propuštění do volného oběhu podléhá vyměření celního dluhu. Celním dluhem se rozumí clo, daň z přidané hodnoty (DPH) a další poplatky vyměřované při dovozu zboží.  Jen připomínáme, že clo je příjmem rozpočtu EU, kdežto vybrané DPH je příjmem českého státního rozpočtu.

Osvobození od cla do 150 EUR

Od 1. 12. 2008 jsou při dovozu z nečlenských zemí do Česka od cla osvobozeny zásilky nepatrné hodnoty. Ta byla zvýšena z 22 EUR na ekvivalent částky 150 EUR. U zásilek neobchodní povahy, tedy takových, které si zákazník objednává pro vlastní potřebu, se do celní hodnoty rozhodné pro výpočet cla nezapočítává poštovné. To platí pouze v případě zasílání poštou, v případě použití kurýrní služby se cena přepravy do celní hodnoty naopak zahrnuje.

V souvislosti se zvýšením bezcelního limitu došlo také ke zvýšení částky, která umožňuje zásilky osvobodit od DPH. Jelikož v současné době platný zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, nespecifikuje konkrétní částku, byl limit pro osvobození od platby DPH nastaven ve stejné výši jako bezcelní limit, tedy 150 EUR. Pokud si tedy dnes objednáte například čtečku elektronických knih ze Spojených států za 139 USD, nezaplatíte ani clo ani DPH a zásilka vám bude doručena na vaši adresu.

Sedm změn, které pro vaši peněženku přinese změna DPH

Zajímají vás dopady změn DPH na vaši peněženku, co se mění a co se stane? Přečtěte si článek na Měšec.cz

Osvobození od DPH nově jen do 22 EUR

Projde-li parlamentem návrh zákona o dani z přidané hodnoty (zákon prošel na začátku listopadu prvním čtením a ve čtvrtek se jím začne zabývat rozpočtový výbor, který má na jeho projednání zkrácenou lhůtu 30 dní), budete muset při objednání takové čtečky sáhnout nejen hlouběji do kapsy, ale připravit se také na návštěvu vyclívací pošty. V novele je totiž v paragrafu 71, odst. 3a specifikována konkrétní částka 22 EUR.

Nově by tedy měl být od daně osvobozen dovoz „zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR, s výjimkou alkoholických nápojů, parfémů, toaletní vody, tabáků a tabákových výrobků.“  Ačkoli by se mohlo zdát, že za snížením limitu stojí všeobecná snaha státu šetřit a získat další příjmy do státního rozpočtu, ve skutečnosti se jedná pouze o implementaci směrnice, kterou vydala v roce 2009 Evropská rada.

Navrhovaná úprava, která se týká snížení limitu u dovozu zboží nepatrné hodnoty z částky 150 EUR na 22 EUR, vychází ze Směrnice rady 2009/132/ES ze dne 19. října 2009 o osvobození některých druhů zboží od daně z přidané hodnoty při konečném dovozu, Hlavy IV, Článku 23, ve kterém je uvedeno: „Od daně je osvobozen dovoz zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 10 EUR. Členské státy mohou osvobodit od daně dovoz zboží, jehož úhrnná hodnota přesahuje 10 EUR, ale nepřesahuje 22 EUR.“  Uvedenou Směrnici jsou členské státy povinny implementovat do zákona o DPH s účinností od   1.1 2011, vysvětluje důvody snížení limitu Radek Ležatka z Ministerstva financí.

Sjednocení limitů napříč Evropou

Schválením novely dojde k paradoxní situaci, kdy budou existovat dva různé limity, jeden pro osvobození od cla, druhý, podstatně nižší pro osvobození od DPH. Nařízení Rady č. 1186/2009 z 16. listopadu 2009 stanovuje pro zásilky bezcelní limit 150 EUR. Do tohoto limitu je zboží považováno za zboží nepatrné hodnoty a nepodléhá clu. Naproti tomu Směrnice Rady 2009/132/ES ze dne 19. října 2009 osvobozuje od placení DPH pouze zásilky do hodnoty 10 EUR. Členské státy mohou ale tento limit zvýšit až na 22 EUR.

Důvodů proč EU nastavila tak nízký limit může být celá řada. Nabízí se spekulace, že za ním stojí snaha snížit dovoz zboží ze zemí mimo EU, zejména z Číny a dalších asijských zemí.  Pokud odhlédneme od skutečnosti, že v Česku dojde díky nižšímu limitu pro osvobození od DPH, k reálnému zdražení většiny zásilek, je zřejmé, že sjednocením limitů ve všech státech EU chtěl Brusel vyřešit situaci, která nastala po zvýšení bezcelního limitu na 150 EUR v roce 2008. Některé státy, například Slovensko, totiž ponechaly limit pro osvobození od DPH na 22 EUR, jiné jej, tak jako Česko, zvýšily na 150 EUR.

Nižší limit mnohé odradí

Nízký limit může mnoho lidí od koupě zboží v zahraničí odradit.

Změna limitu pro osvobození od DPH ze 150 EUR na 22 EUR výrazně ovlivní množství zásilek posílaných z USA do ČR. Čeští zákazníci jsou velmi citliví i na sebemenší zvýšení cen. Třeba i malé posílení dolaru okamžitě ovlivňuje počet zásilek. Limit 22 EUR je velmi nízký a většina zásilek ho přesahuje. Upřímně doufám, že návrh novely zákona neprojde, říká John Vanhara, provozovatel služby Shipito.com.

Odradí vás snížení limitu pro osvobození od DPH u zásilek ze zemí mimo EU od nákupu zboží v zahraničních e-shopech?

Pokud by se jeho slova potvrdila, mohlo by toto opatření  být z hlediska příjmů státního rozpočtu dokonce kontraproduktivní, a to v případě, že by poklesl zájem českých spotřebitelů o nákup zboží na trzích mimo EU (zboží by nekoupili ani v Česku) a zároveň by se zvýšily náklady na výběr daně Celní správě.

Ministerstvo financí přiznává, že nižší limit může trh ovlivnit, jedním dechem ale dodává, že jeho schválení nemá se státním rozpočtem přímou souvislost.  Snížení limitu může mít dopad na trh. Důvodem přijetí tohoto opatření ale nebylo navýšení příjmů státního rozpočtu, nýbrž povinnost implementace uvedené směrnice, upozorňuje Radek Ležatka.

Generální ředitelství cel (GŘC) ale nepočítá, že by v souvislosti se snížením limitu došlo ke zvýšení nákladů na výběr DPH. Jedná se o naši standardní kontrolní činnost, pouze se mění část kontrolních kriterií. Zvýšení našich nákladů tedy nepředpokládáme, říká Zuzana Hrubá, tisková mluvčí GŘC.  Celníci podle jejích slov také odhadují, že dojde k nárůstu zásilek, které se „nevejdou“ do limitu a budou zdaněny. V současné době bezcelní limit přesáhne asi 30 tisíc zásilek ročně, po schválení novely by toto číslo mohlo vzrůst až trojnásobně. GŘC také slibuje, že nedojde k prodloužení celního řízení.

Cloud23

Způsob vyrovnání DPH by mohl být napříště jednodušší

Kromě platby DPH je další nepříjemnou komplikací nutnost zaplatit a vyzvednout zásilku na vyclívací poště. Pokud uvážíme, že zákazník platí prodejci za doručení z místa A do místa B, kdy místo B reprezentuje převážně bydliště či zaměstnání, je nutnost vyzvednout a „vyplatit“ zásilku na vyclívací poště opruz. O to více, když GŘC předpokládá, že se počet těchto zásilek zvýší na trojnásobek. GŘC prý ale zahájilo jednání, která by mohla tuto praxi změnit.

 Způsob vyrovnání DPH ze strany kupujícího zůstává stejný jako v současné době, pouze se změnou limitu ze 150,– na 22,– EUR. V jednání jsou i jiné varianty, výsledky těchto jednání ale nelze předvídat. V současné době je možný jen stávající způsob, prozradila Zuzana Hrubá. Podle našeho odhadu by mohlo jít o možnost zaplatit DPH prostřednictvím pracovníka poštovního přepravce v okamžiku předání zásilky, případně složenkou na kterékoliv poště, při vyzvednutí zásilky.

Uvítali byste možnost zaplatit DPH za zásilku ze zahraničí na kterékoli poště nebo při převzetí zásilky od pracovníka poštovního přepravce?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).