Hlavní navigace

Napjaté vztahy mezi Radou ČRo a bývalým šéfem Rozhlasu Duhanem pokračují

11. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ DOKUMENT – „Předsednictvo Rady ČRo i další členové rady pokládají výroky Petera Duhana za nepodložené,“ uvádí v oficiálním stanovisku kontrolní orgán instituce.

Nepříliš přátelská atmosféra mezi radními Českého rozhlasu a bývalým generálním ředitelem veřejnoprávního média Peterem Duhanem pokračuje i po jeho odchodu z funkce. Radní Českého rozhlasu rozhodli o tom, že Duhan porušil zákon, když v instituci zaměstnával svého syna, což bylo v rozporu se zákonem. Ten se rozhodl veřejnoprávní médium oficiálně opustit nikoliv z tohoto důvodu, protože s rozhodnutím radních nesouhlasil, ale ze zdravotních důvodů, které mu bránily v této funkci. Jak uvedl v rozhovoru pro Newsroom ČT 24, ze strany některých radních na něj byl vyvíjený tlak. To ale zástupci Rady odmítají.

K TÉMATU: Bývalý šéf Českého rozhlasu Duhan porušil zákon, hřešili i bývalí radní

Předsednictvo Rady ČRo i další členové rady pokládají výroky Petera Duhana za nepodložené. To, co P. Duhan označuje za tlaky, byla standardní kontrolní činnost, které se rada a její Dozorčí komise mají věnovat, uvedlo v tiskové zprávě z pondělí 7. prosince předsednictvo Rady ČRo, do jehož čela usedl nově Petr Šafařík. Pod stanoviskem jsou taktéž zmínění další členové kontrolního orgánu. V případě, že Peter Duhan bude podle radních v nepravdivých výstupech proti Radě ČRo vystupovat, ta je připravena se bránit. Jednou z možností je zbavit Dozorčí komisi mlčenlivosti.

ČTĚTE TAKÉ: Duhanova personální politika škodila Českému rozhlasu, vyčítají mimo jiné odbory

ICTZ23

Dozorčí komise se podle předsednictva Rady Českého rozhlasu dlouhodobě snaží plnit svoji roli, naopak byla vystavena ze strany předchozího vedení ČRo rozmanitým formám odmítání, průtahů a dalších forem komplikací ve věci součinnosti. Jako příklad uveďme to, že některé materiály, u nichž chtěla DK posoudit efektivnost vynaložených prostředků, dostala od vedení ČRo začerněné z více než 90 %, konstatuje v oficiálním stanovisku Rada. Český rozhlas v současné době vede coby prozatímní generální ředitel Karel Zýka, který by chtěl od příštího roku získat řádný mandát, a proto se přihlásil jako jeden z kandidátů na tuto funkci.

03526421 by Lukáš Lucky Polák

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.