Hlavní navigace

Napřed VoLTE, teď VoWiFi. T-Mobile testuje volání po Wi-Fi sítích

Autor: T-Mobile
Jan Beránek

Zatím jen v rámci firmy, ale během několika týdnů chce operátor spustit službu v České republice do komerčního provozu.

Hlas už zní možná trochu archaicky, ale stále tvoří značnou část operátorských příjmů. T-Mobile tak po rozjezdu volání prostřednictvím sítě LTE spustil do interního provozu další technologii a testuje mobilní volání přes Wi-Fi. V květnu operátor odstartoval také komerční provoz VoLTE a služba zatím posbírala deset tisíc zákazníků.

Volání přes Wi-Fi chce firma komerčně nabídnout během několika týdnů. Zatím ale jen firmám. „Během prvního pololetí 2016 ji zpřístupníme i rezidentním klientům,“ tvrdí Milan Hába, šéf technologických inovací operátora s tím, že za zdržením stojí nájezd nového zákaznického systému.  

Wi-Fi volání má přinést řešení těm, kteří mají stále problémy se silou či kvalitou signálu mobilní sítě. „Hodí se například pro telefonování v suterénních prostorech, uvnitř budov se silnými stěnami nebo v ocelových výrobních halách a skladištích,“ dodává Hába.

Content 2017 - tip Footshop

Wi-Fi potlačuje – stejně jako VoLTE – ruchy z okolí a umožňuje i posílání textových zpráv. Pokud je v daném místě bezdrátová síť dostupná, telefon ji využije zcela automaticky. V okamžiku, kdy se signál ztratí, hovor převezme LTE a naopak. 

K aktivaci je třeba zapnout v nastavení pouze jednu možnost. Zároveň ale T-Mobilu (konkurence zatím tuto službu neplánuje) chybí telefony, které by volání přes Wi-Fi podporovaly. „Zatím služba funguje jen na Samsungu Galaxy S6 Edge, ale ve spolupráci s výrobci připravujeme další telefony na podporu této technologie,“ dodává Hába. 

Našli jste v článku chybu?
4. 11. 2015 13:02
t-mobile uz nikdy (neregistrovaný)

Proc bych platit draze T-mobile, kdyz mohu volat z VoIP uz 3 roky napr. pres ODORIK a volany vidi me mobilni cislo? Nehlede ze z VOIP na VOIP je to casto zadarmo.

4. 11. 2015 15:43

Pořád ale nechápu, pokud mám-li k dispozici Wi-Fi, proč nejet přes SIP (VoIP) protokol, ale nechat si to zpoplatňovat standardním tarifem T-Mobile. Ledaže bych se chtěl nechat oškubat jako ovce a mít volání záměrně dražší.

To je první otázka, která člověka nutně musí napadnout. VoWiFi není nic jiného, než tunelování lidí do kapsy T-Mobile tam, kde podstatná část platby může zůstat v kapse zákazníka.

Vzhledem ke standardní předraženosti českých mobilních operátorů a jejich dalších cest, jak si …