Hlavní navigace

Napřed VoLTE, teď VoWiFi. T-Mobile testuje volání po Wi-Fi sítích

4. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: T-Mobile
Zatím jen v rámci firmy, ale během několika týdnů chce operátor spustit službu v České republice do komerčního provozu.

Hlas už zní možná trochu archaicky, ale stále tvoří značnou část operátorských příjmů. T-Mobile tak po rozjezdu volání prostřednictvím sítě LTE spustil do interního provozu další technologii a testuje mobilní volání přes Wi-Fi. V květnu operátor odstartoval také komerční provoz VoLTE a služba zatím posbírala deset tisíc zákazníků.

Volání přes Wi-Fi chce firma komerčně nabídnout během několika týdnů. Zatím ale jen firmám. „Během prvního pololetí 2016 ji zpřístupníme i rezidentním klientům,“ tvrdí Milan Hába, šéf technologických inovací operátora s tím, že za zdržením stojí nájezd nového zákaznického systému.  

Wi-Fi volání má přinést řešení těm, kteří mají stále problémy se silou či kvalitou signálu mobilní sítě. „Hodí se například pro telefonování v suterénních prostorech, uvnitř budov se silnými stěnami nebo v ocelových výrobních halách a skladištích,“ dodává Hába.

BRAND

Wi-Fi potlačuje – stejně jako VoLTE – ruchy z okolí a umožňuje i posílání textových zpráv. Pokud je v daném místě bezdrátová síť dostupná, telefon ji využije zcela automaticky. V okamžiku, kdy se signál ztratí, hovor převezme LTE a naopak. 

K aktivaci je třeba zapnout v nastavení pouze jednu možnost. Zároveň ale T-Mobilu (konkurence zatím tuto službu neplánuje) chybí telefony, které by volání přes Wi-Fi podporovaly. „Zatím služba funguje jen na Samsungu Galaxy S6 Edge, ale ve spolupráci s výrobci připravujeme další telefony na podporu této technologie,“ dodává Hába. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).