Tohle jsem úplně nepochopil, protože více adres na témže rozhraní používám poměrně dlouho i s IPv4. Co mi uniklo?
No ja nevim, proc bych mel svuj adresni plan vystavovat na Internetu? Nedelam to u IP, proc bych s tim mel zacit v IPv6? Od RIPE NCC dostanu prefix, stejne jako jsem dostal IP prefix (pravda, je trosku delsi).
Proti trollovani pomaha chladici helma.
Ostatne soudim, ze NAT musi byt znicen.
Takže vy máte ve vnitřní síti počítač s adresou z některého z rezervovaných rozsahů. Z něj odešlete paket, gateway u něj přepíše pouze port, takže zdrojová adresa zůstane ta neroutovatelná. Řekněme, že ten paket nezahodí první router po cestě (nebo kterýkoli další), takže dorazí někam na server. A teď mi prozraďte, jakým způsobem vám dojde odpověď od serveru…
Jestli ono to nebude spíš tak, že překládáte zdrojovou adresu a podle okolností i TCP nebo UDP port (je-li třeba, ne nutně).
myslím že globální adresace libovolného počítače je zatím technicky nerealizovatelná s dnešním stavem IPv6
Tak to je dobře, že to na rozdíl od vás nevědí ti ISP, kteří IPv6 konektivitu nabízejí…
Podle okolností. Pro mne končí Internet tam, kam je možné se dostat pomocí IP protokolu. Ano, velmi často je to na přístupové gatewayi lokální sítě. U hodně zvrácených způsobů "připojení" to může být i někde u ISP…
Mimochodem, univerzalni end-to-end konektivita se vyznacuje tim, ze je spojeni transparentni (po ceste se nemeni obsah paketu).
Podotykam, ze v tuto chvili neresim, transparentnost smerem k uzivateli - protoze ta je zcela irelevantni. Resim obycejnou transparentnost pro sitove protokoly :-)
Co se tyce chladici helmy, zatim travim cas v klimatizovane mistnosti a vzhledem k brzke ranni hodine tu neni tak vedro.
Zdravi
MK
Prime propojeni muze byt realizovano i protokolem TCP/IP. Pokud neprijimate toto paradigma, nemuzete prijmout ani paradigma, ze mezi pocitaci je nejaky dalsi prvek - treba ethernetovy prepinac. Takze prime propojeni byste mel pouze u dvou pocitacu primo propojenych kabelem :-)
Univerzální v žádném případě. Nanejvýš částečnou a to ještě jen za určitých předpokladů.
Podivejte myslim ze je uplne jedno jestli jdou data primo nebo pres nejake relays, a je taky uplne jedno jestli jim rikate "routery" nebo "aplikacni brany" … Dokud data putuji nejkratsi cestou, nevidim nejmensi duvod rozlisovat "primo" a "neprimo".
Jenže u mnoha služeb to zdaleka nejkratší cestou nejde a je to právě vinou toho, že většina uživatelů je schovaná za různými maškarádami. Stačí se podívat na to, jak jsou navrženy služby typu ICQ nebo jiné formy "pokeců". Další podstatný rozdíl vidím v tom, že zatímco routing je navržen tak, že dva koncoví uživatelé spolu mouhou komunikovat v podstatě jakýmkoli (aplikačním) protokolem, který je napadne, u různých typů proxy a portforwardingu se to neobejde bez asistence někoho třetího.
To je jen část problému. Druhou částí je to, že mi ten port forwarding musí někdo připravit. Doma mi to nevadí, protože ten někdo jsem také já. Když budu v roli běžného uživatele ve firemní síti (nebo oběti nějakého pseudopřipojení), vadit mi to bude poměrně dost.
Ale neni technicky problem udelat IM sluzbu pres UDP, aby byla NAT friendly- UDP je ostatne pro IM uspornejsi a vhodnejsi.
Pořád si asi nerozumíme. Základní problém je v tom, že počítače koncových uživatelů dnes nejsou adresovatelné. V tom vám UDP nijak nepomůže.
Problem "toho tretiho": a DNS vam nevadi?
Nevadí. DNS se ptám jednou před samotným navázáním komunikace, ne pro každý paket znovu a znovu. Někdy ani to ne, protože se o to postará lokální cache.