Hlavní navigace

Nejposlouchanější české rádio vysílá v mono režimu, cílem je zlepšení pokrytí

Lukáš Polák

„Rádio je zdrojem informací a zábavy. Naší posluchači nejsou zvukoví fajnšmekři,“ řekl redakci serveru DigiZone.cz technický ředitel Rádia Impuls Roman Culek.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejposlouchanější česká rozhlasová stanice Rádio Impuls, kterou si podle Radioprojektu naladí denně 1,063 milionu posluchačů (podíl na trhu 12,1 %), začala vysílat ze všech svých vysílačů v mono režimu. Krok, který může na naše čtenáře působit zpátečnicky, je především snahou vyjít vstříc posluchačům v oblastech se zhoršeným příjmem. Mono režim de facto zajistí, že v místech, kde signál šuměl, bude nyní čistší. Změna je dělána kvůli běžným posluchačům a nikoliv profesionálům z rozhlasového oboru. V rámci pilotu už její test probíhal od loňského října do února 2015 na Žižkovském vysílači.

MIF20 tip obecny

K TÉMATU: Rádio Impuls vysílá v Praze monofonně. Jde o záměr a posluchači prý nic nepoznali

V posledním týdnu byl šířen ze stanovišť Impulsu stereo signál, ale na vysílačích byl vypnutý takzvaný pilot, který rádiu říká, že sem přichází stereo zvuk. K samotnému „zmonění“, které v praxi znamená, že posluchač slyší z obou zvukových kanálů to samé, došlo v průběhu pondělí. Nastavení vysílačů do mono režimu přibližně o šest decibelů zvýší kvalitu pokrytí (nikoliv zvuku). Ani po změně audia se platby za vysílače Českým Radiokomunikacím měnit nebudou a zůstanou stejné. Mono režim však může řešit problematické pokrytí v některých oblastech a suplovat tak případnou absenci VKV dokrývačů.