Hlavní navigace

Někdo to rád bez drátů. Jak funguje indukční nabíjení mobilů z IKEA?

28. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: David Slížek, Lupa.cz
IKEA začala v Česku prodávat nábytek se zabudovaným bezdrátovým nabíjením mobilů. Má smysl o indukční nabíječce uvažovat? UVNITŘ: FOTOGALERIE

Nabíjení bez kabelů si zatím hledá cestu k uživatelům docela pomalu. Standard Qi, který nábytek z IKEA využívá, přitom byl představen už v roce 2009. A princip přenosu elektrické energie pomocí elektromagnetické indukce fyzici znají desítky let.

Nordli, Selje, Varv, Riggad, Nordmärke, Morik, Jyssen. Za severskými jmény se skrývají dva noční stolky, stolní a stojací lampa a tři samostatné nabíjecí podložky, které IKEA v Česku od 15. dubna nabízí. Není samozřejmě jediným prodejcem bezdrátových nabíječek – různé podložky už delší dobu najdete ve většině IT e-shopů. S podporou IKEA se ale může bezdrátové nabíjení mnohem rychleji rozšířit mezi masové uživatele.

Švédská praktičnost se nezapře – součástí nabídky je i nabíječka, kterou můžete vsadit do každého stolu, který má kruhovou „díru“ na kabely. A pokud ji nemá, prodá vám IKEA nástavec na vrtačku, kterým si ji můžete do desky sami vyvrtat. Sestavu doplňují dobíjecí kryty na mobily, které technologii nepodporují přímo (seznam podporovaných zařízení standardu Qi najdete například zde).

Co IKEA nabízí a jak bezdrátové nabíjení funguje? Podívejte do naší galerie:

Indukční nabíjení v praxi funguje jednoduše: mobil prostě položíte na nabíjecí místo (v případě IKEA označené velkým znaménkem plus). Podložka, stolek nebo lampa samozřejmě musí být připojena do elektrické zásuvky – drátů se tak bohužel úplně nezbavíte. No, elektrifikovat noční stolek může být trochu nezvyk, ale u lampy to asi nepřekvapí. Nábytek je vybaven také USB konektorem, kdybyste chtěli nabíjet klasicky, drátově.

Přenos energie u Qi funguje jen na velmi krátkou vzdálenost, asi 5 mm. Nabíjený telefon proto nemůžete z podložky moc zvedat, jinak se dobíjení přeruší. Sdružení Wireless Power Consortium (WPC), které za standardem stojí, ovšem už oznámilo nadcházející rozšíření Qi o podporu tzv. rezonančního nabíjení, které má rozšířit dosah až na 4,5 cm a přinést například možnost nabíjení více zařízení najednou. 

Pokud váš telefon nepodporuje indukční nabíjení přímo, můžete si za pár set korun koupit buď speciální kryt, nebo adaptér, který se pod zadní kryt vloží. Může to mít jeden nedostatek: pokud například na Samsung Galaxy Note 3 používáte S-View Flip Cover, nemůžete pod ním adaptér mít, využívá totiž stejné konektory. Problém řeší až speciální Wireless Charging S-View Flip Cover, který už bezdrátové nabíjení umí.

Stojí to za to?

Hlavní nevýhodou bezdrátového nabíjení je zatím jeho rychlost. Baterii ze stavu těsně před vybitím (cca 5 % baterie) podle našeho testu naplní zhruba za dvě a půl hodiny (tento čas se může lišit podle stáří a stavu baterie). A to je oproti dnešním rychlým nabíječkám o dost delší doba. Na druhou stranu – pokud nabíjíte přes noc, nebo máte mobil položený většinu dne na stole v práci, může vám to být jedno.

Druhou nevýhodou je, že na rozdíl od klasické nabíječky, kterou dostanete už v ceně mobilu, si tu bezdrátovou musíte koupit zvlášť (k tomu si případně připočtěte několik stovek za kryt nebo adaptér). IKEA se snaží tuto nevýhodu obejít integrací do nábytku a vlastně skrýt cenu nabíječky do ceny stolku nebo lampy. Je pak jen na vás, jestli vám to za to stojí.

ebf - tip do článku - debata

Řadě lidí zřejmě ano. Podle některých odhadů se v loňském roce celosvětově prodalo na 55 milionů bezdrátových nabíjecích zařízení a letos jich má být 166 milionů. Výrobci mobilů totiž začínají technologii podporovat – nejčerstvěji se objevil v nových smartphonech Samsung Galaxy S6 a S6 Edge nebo v chytrých hodinkách Apple Watch. Zájem stoupá i v Česku – jak Lupě potvrdila mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková: „Za první čtvrtletí roku 2015 zaznamenala Alza několikanásobný meziroční nárůst prodejů bezdrátových nabíječek pro mobily.“ 

A co teprve, až bezdrátové nabíjení dorazí do kuchyní (PDF).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).