Hlavní navigace

Nelegální sázky v systému I Like Q?

12. 2. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

"Některé servery zapojené do I Like Q šetří policie," oznamoval titulek internetového zpravodajství Webdnes z pátečního rána a v náhodném návštěvníkovi stránek mohl vyvolat představu, že být zapojen do (mikro)platebního systému I Like Q je ekvivalentem být zapleten do obchodu s drogami či pašování alkoholu.

Anotace si s titulkem příliš nezadá- „Policie začala prošetřovat pozadí některých serverů, zapojených do platebního systému I Like Q.“ A když jste navíc závěrem prvního odstavce ubezpečeni, že: „Jsou to zejména herní a sázkové servery, na kterých si několik pochybných firem a osob snaží vystavět svou živnost,“ raději si mimoděk překontrolujete obsah své elektronické peněženky. Jenže ono je to všechno trochu komplikovanější.

Pokud jste náhodou článek ještě nečetli (což není příliš pravděpodobné, neb jsem sám dostal emailem asi 10 upozornění, díky za ně), pokusím se o stručné shrnutí-jádrem problému je internetová stránka www.trixa.cz, na které bahamská společnost B.S. Industries provozovala mírně hazardní hry Bandita, Onlinetip a Ruleta. Potíž spočívá v tom, že v České republice je sázení po Internetu zakázáno, tj. chybělo jí povolení Ministerstva financí ČR. Autor dále uvádí: „Podle hrubého odhadu tudy proteče až několik desítek tisíc korun týdně (…).“

Na toto téma bych rád podotkl, že hra Onlinetip má podle Navrcholu.cz návštěvnost 0,00 nic, proto se domnívám, že v podobné hladině se budou pohybovat i příjmy.

Celá záležitost by těžko upoutala pozornost, kdyby doména trixa.cz nepatřila původně české firmě Sophiction, která má úzké personální vazby na I Like Q. Na její obranu však musím podotknout, že není pravda, že: „Server Trixa funguje zcela veřejně už takřka jeden rok a za tu dobu si získal řadu příznivců,“ protože do odprodeje domény B.S. Industries se zde nacházely pouze neškodné historické kvízy apod. Jen těžko proto může být s podivem: „(…) jak může v Česku zcela veřejně fungovat (…) podnik, který už na první pohled nevzbuzuje přílišnou důvěru a je jasné, že s legálností to nemůže být lepší. (…) Podle znalců problematiky je však tato společnost [B.S. Industries] pouze krytím a vše je řízeno z ČR.“

Nejsem sice právník-takže se pouštím na velmi tenký led-, ale i kdyby si někdo na Bahamách nakrásně založil společnost provozující hazardní hry, nedělá to z něj přece automaticky zločince, protože pokud je mi známo, tak bahamské právo na rozdíl od českého sázky po Internetu umožňuje (pročež je také rájem elektronických kasin).

Kdybych si směl tipnout, pak to udělal někdo z trojúhelníku I Like Q-Sophiction-NetCore Systems. Žádné přímé důkazy sice neexistují, ale ďábel je ukryt v detailech. Málokdo si vzpomene, že první hazardní hrou, kterou systém I Like Q nabízel, byl Bandita. Jak se sami můžete přesvědčit, před přemístěním do domény trixa.cz byl umístěn na adrese starts.ilikeq.cz/bandita, což mi nepřipadá jako standardní služba nabízená anonymním klientům z Baham, s nimiž jsem se nikdy nesetkal. Podíváte-li se navíc do zdrojového kódu internetové stránky Bandity, zjistíte, že používá pro svou práci některé externí skripty nacházející se na serveru Sophiction, jenž s provozem I Like Q mají sotva co společného.

Nic z toho by nebyl problém z právního hlediska problém, kdyby služba nebyla hostovaná v České republice.

Na celou věc totiž existují dva právní názory-první (jehož zastáncem je Vladimír Smejkal) říká, že internetová společnost má být posuzována dle zákonů země, kde sídlí-v tomto případě tedy Bahamy-, druhý (jehož zastáncem je Ján Matejka) tvrdí, že internetová společnost má být posuzována dle zákonů země, kde působí. V prvním případě by B.S. Industries postupovala regulérně, protože bahamské zákony sázení po Internetu umožňují, v druhém případě nikoli, neb měla server se službou umístěn v zemi, v níž neměla na provozovanou činnost potřebnou licenci.

cif - debata 2

Vzhledem k tomu, že v České republice dosud k žádnému obdobnému případu nedošlo, nelze říci, který z názorů podporuje česká justice. Že o své případně vině či nevině nemají jasno ani sami majitelé B.S. Industries dokazuje skutečnost, že promptně zahájili přesun služeb na jinou doménu.

JENŽE… provoz služeb Bandita, Onlinetip a Ruleta zřejmě nikomu nezpůsobil žádné škody, takže to nakonec skončí tak, že bahamská společnost se tak jako tak nachází mimo českou jurisdikci a webhostingová firma nemá ze zákona povinnost kontrolovat obsah-jednoduše poskytuje službu. Takže si dovolím tvrdit, že ať už zvítězí libovolný z obou názoru (přičemž druhý mi připadá logičtější), nestane se vůbec nic.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).