Hlavní navigace

Němci chtějí v zájmu vyššího dobra blokovat přístup k některým webům

17. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cenzura Internetu na nás vyskakuje ze všech stran a již nejde jen o zprávy z dalekých zemí typu Číny nebo Íránu. V sousedním Německu se dvě nejsilnější politické strany chystají protlačit systém na blokování závadových webů trochu připomínající nechvalně proslulý velký čínský firewall. Systém počítá s ovlivňováním odpovědí DNS serverů a pro zakázané stránky dostane uživatel chybnou odpověď vedoucí na stránku s informacemi o blokaci příslušného webu. Samotný seznam blokovaných webů má spravovat…

Cenzura Internetu na nás vyskakuje ze všech stran a již nejde jen o zprávy z dalekých zemí typu Číny nebo Íránu. V sousedním Německu se dvě nejsilnější politické strany chystají protlačit systém na blokování závadových webů trochu připomínající nechvalně proslulý velký čínský firewall. Systém počítá s ovlivňováním odpovědí DNS serverů a pro zakázané stránky dostane uživatel chybnou odpověď vedoucí na stránku s informacemi o blokaci příslušného webu. Samotný seznam blokovaných webů má spravovat německá policie.

ICTZ23

I když blokování stránek s nelegálním obsahem může být hodnoceno jako ušlechtilý cíl, i v tomto případě se vznášejí otazníky nad samotnou správou blacklistu. Kritikům podobných systému se nelíbí absence soudů či netransparentnost zařazování stránek na blacklist. V Německu se proti předmětnému zákonu v petici vyslovilo 130 000 lidí. Samotná jeho příprava však byla ještě urychlena. (Root.cz, Slashdot.org)

Nevhodný obsah na Internetu není jediným trnem v oku německých zákonodárců. Někteří z nich dlouhodobě hledají cesty jak regulovat prodej počítačových her a některé obzvláště násilnické vůbec nechtějí vpustit na trh. Argumentují tragickými případy střelby ve školách.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.