Není to "Nejvyšší evropský soud", ale Evropský soudní dvůr. Šlo o případ SABAM vs. Netlog. Soudní dvůr zde navázal na obdobné rozhodnutí z listopadu 2011, které se týkalo monitoringu trafficu. Bude zajímavé sledovat, jak se judikatura ESD promítne do rozhodování nejvyšších německých soudů, ke kterým věc s ohledem na velmi zajímavé peníze vydělávané provozovatelem RS nepochybně nakonec dostane.
WTF? C‑360/10 - Belgische Vereniging van Auteurs, Componisten en Uitgevers CVBA (SABAM) proti Netlog NV
"Směrnice Evropského parlamentu a Rady ... musí být vykládány v tom smyslu, že brání tomu, aby byl vnitrostátním soudem ve vztahu k poskytovateli hostingových služeb [*] vydán příkaz zavést systém filtrování:
– informací ukládaných na jeho serverech uživateli jeho služeb;
– který se vztahuje na všechny tyto uživatele bez rozdílu;
– preventivně;
– výlučně na vlastní náklady a
– bez časového omezení,
způsobilý identifikovat počítačové soubory obsahující hudební, filmová nebo audiovizuální díla, k nimž navrhovatel údajně vlastní práva duševního vlastnictví, za účelem blokování zpřístupňování uvedených děl veřejnosti, pokud je jím porušováno autorské právo."
[*] V anglickém znění "hosting service provider", v jednacím jazyce (holandština) "hostingdienstverlener"
Předpokládám, že prolomena bude podmínka "výlučně na vlastní náklady" - tj. že tu podstatnou část nákladů (identifikaci nelegálního obsahu) budou provádět (a tedy i financovat) autorské svazy (tj. žalobci). Na RS tedy bude vyvinout pro ně vhodné API, které jim to umožní...
Taky by na to mohli jít od lesa a prolomit podmínku "bez časového omezení" - sice nevím jak by to zdůvodnili, pro dosažení cíle by jim ale stačilo nařídit filtrování na rok - po roce bez zajímavého=nelegálního obsahu už by po RS neštěkl pes...
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.