Hlavní navigace

Ning bude za peníze, jaké jsou alternativy?

23. 4. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Ning se náhle mění na placenou službu a o neplatící uživatele ztrácí zájem. Co se změní pro uživatele stávající, a nechcete-li platit, jaký jiný systém použít pro správu a tvorbu vlastních komunit?

Ning je nástroj pro social networking, byl nabízen převážně zdarma a doplněn o několik rozšiřujících placených služeb. V současné době má Ning přes milion dílčích sociálních sítí a kolem 22 miliónů uživatelů (ne všichni jsou aktivní). Také v České republice je Ning velmi oblíben, má dokonce i svou českou jazykovou mutaci. O Ningu a jeho využití si můžete přečíst v mém předešlém článku.

16.4.2010 byla na blogu Ningu zveřejněna informace o tom, že se Ning chce stát převážně placenou službou. Měl by mít sice i nějakou formu free konta, ale se značně omezenými službami! Konkrétní informace o plánovaném zpoplatnění služeb a jejich míře má být vydána 4.5.2010.

Tato zpráva je jistě pro mnohé dost nepříjemná, zejména pro neziskovky nebo ty, co spravují drobné zájmové sítě. Jak už to ale ve světě Internetu bývá, jediné, co s tím můžeme dělat, je nesouhlasit. Ostatně Facebook se vás také neptá, jestli chcete zcela nový design své zdi, nebo zda je pro vás užitečná změna zobrazení statusů fan page. Prostě si dělá, co chce (stejně jako Ning). Pohrávám si s myšlenkou, co by asi udělalo zhruba 2,5 miliónů českých uživatelů Facebooku, kdyby měli za používání této sítě pravidelně platit (fotogalerie – 20 Kč, status – 1 Kč a budeme platit přes Pay Pal v dolarech…).

Brzy tedy nastane čas se rozhodnout, jestli na Ningu zůstat a platit, nebo se přesunout k jiné free službě. Ning těm, kteří nechtějí zaplatit, slibuje snadný přenos komunity do jiné služby (útěcha?) – uvidíme, jak bude tento přenos kvalitní, a zda nebudou problémy s kompatibilitou. V současné době nabízí přenos členů komunity služba Spruz pomocí „Ning member migration script“. Vaše rozhodnutí jistě ovlivní zejména výše ceny, kterou bude Ning za stávající služby požadovat, než se ale dočkáme, můžeme se podívat na některou z alternativ Ningu – bohužel všechny možnosti bez české jazykové mutace.

Grou.ps

Nástroj, který je nabízen jako free bez české jazykové mutace. Grou.ps je poměrně jednoduchý, ovládání intuitivní a je dost podobný Ningu. Nabízí některé možnosti, které byly v Ningu omezené, ale má také své zápory. Co se týče základních funkcí a administrátorského rozhraní, setkáte se téměř se stejnými službami jako v Ningu, samozřejmostí je veřejná nebo soukromá komunita, změna vzhledu apod. Architektura komunity je také velmi podobná, do jednotlivých stránek (v tomto případě „pages“) můžete vkládat dílčí moduly nebo externí aplikace. Navíc Grou.ps nabízí možnost komentovat statusy, nebo je označovat „Líbí se mi“ podobně jako na Facebooku. Nabízí kapacitně omezenou fotogalerii a funkci pro sdílení souborů. Klasické editory u fóra, wiki apod. jsou ochuzeny o některé funkce, na které jste byli zvyklí v Ningu – obrázky nejdou nahrávat přímo z počítače (pouze vložením URL) a nelze vložit do příspěvku soubor nebo přílohu. 

groups

Spruz.com

Spruz nabízí jednak free konto a dále pak prémiová konta. Free konto je ale poměrně dostačující, slibují neomezení počtu uživatelů nebo kapacity prostoru. Komunita je dostupná na doméně www.vaše_komu­nita.spruz.com. Nástroj je opět velmi podobný Ningu a má ve většině případů shodné služby, i když o něco omezenější. Nešťastné mi přijde např. řešení fóra a opět jsou zde pouze jednoduché editory. Kladně hodnotím nabídku modulů, je opravdu poměrně pestrá a rozsáhlá. Spruz také slibuje, že na rozdíl od Ningu se nechystá zrušit nebo omezit free konta. Spruz sám oficiálně vystupuje s tím, že je připraven na přijetí členů a komunit z placeného Ningu.

spruz

Socialgo.com

Socialgo nabízí 3 typy účtů s tím, že jeden je zcela bezplatný. Opět slibuje „Free forever“ (ostatně jako nyní všichni), k dispozici je 1GB „úložného prostoru“ a základní funkce. Z nestandardních služeb tu najdete např. možnost zasílat členům komunity bulletin. Bohužel většina widgetů je na Socialgo placená – např. za propojení s Twitterem dáte asi 20 dolarů. Na můj vkus je free verze Socialgo poměrně chudá.

socialgo

BuddyPress.com

Pokud jste fanoušky WordPressu, jistě dáte přednost BuddyPressu, který spravuje stejná společnost. BuddyPress je zdarma a open source. Stejně jako WordPress je „nekonečně rozšiřitelný“, druhů pluginů je bezpočet. Ačkoliv je BuddyPress velmi jednoduchý na správu, není určen začátečníkům. V BuddyPressu se staráte o veškeré instalace, download či hosting.

Cloud23

buddypress

Ellg.org

Na závěr nabízím další open source Ellg. Nabízí variantu s hostingem i bez. Má mnoho zajímavých funkcí: kromě klasického blogu také mikroblog, bezplatné přidávání widgetů, sdílení dokumentů či linkování. Ellg je velmi oblíbený a zejména funkční, nedoporučuji ho ale úplným začátečníkům.

ellg

Služeb, které mohou zastoupit Ning, jakmile se stane placeným, je poměrně dost. Pro všechny uživatele Ningu, kteří se rozhodnou pro změnu, která nezatíží jejich peněženky, nyní nastává doba testování. Co doporučujete vy? Máte už něco vyzkoušené a osvědčené?

Využili byste nabídky placené sociální sítě?

Autor článku

Autorka vystudovala ISK na MU v Brně, nyní pracuje jako informační a PR pracovník v knihovně UTB ve Zlíně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).