Hlavní navigace

Nokia po dlouhé době hlásí zisk, na konci roku prodala 4,4 milionu Lumií

24. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Nokia
Výsledky finské Nokie za poslední kvartál loňského roku překvapily. Celková situace firmy ale pořád není příliš růžová.

Nokia po dlouhé sérii červených čísel oznámila pozitivní informace. Podle výsledků za čtvrtý kvartál 2012 (PDF) vykázala na konci roku provozní zisk 439 milionů eur. O čtvrt roku dříve přitom hlásila ztrátu ve výši 576 milionů a před rokem byla ve ztrátě přes miliardu eur.

Nokia na konci roku 2012 prodala celkem 6,6 milionů smartphonů, z toho 4,4 milionů vlajkových Lumií a zbytek (2,2 milionu) činí prodeje zařízení se Symbianem. Oproti minulému čtvrtletí je to mírný 5% nárůst, Nokia ale samozřejmě zdaleka nedosahuje čísel z dob své největší slávy – ještě na konci roku 2011 prodala 19,6 milionů smartphonů. 

O něco lépe se jí daří i v prodejích „hloupých“ telefonů, který v posledním čtvrtletí prodala 79,6 milionů (o 4 % více než ve třetím kvartálu, meziročně ale o 15 % méně). Slušně si vedou levné dotykové telefony série Asha, kterých se prodalo 9,3 milionu kusů.

Při podrobnějším pohledu na čísla je jasné, že za překvapivě dobrými výsledky stojí zejména drastické škrty – za poslední rok firma například zrušila na 16 500 pracovních míst, 5000 jen za poslední čtvrtletí. A i když příjmy Nokie stouply za čtvrt roku o 11 %, oproti loňskému roku jsou o pětinu nižší – z 10 miliard eur ve čtvrtém čtvrtletí 2011 spadly na 8 miliard na konci roku 2012.

MMF24

Nokia také překvapila své akcionáře, když oznámila, že za loňský rok nevyplatí žádnou dividendu.

Zdroj: Finanční zpráva Nokie (PDF)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).