Hlavní navigace

Nokia po dlouhé době hlásí zisk, na konci roku prodala 4,4 milionu Lumií

Autor: Nokia
David Slížek

Výsledky finské Nokie za poslední kvartál loňského roku překvapily. Celková situace firmy ale pořád není příliš růžová.

Doba čtení: 1 minuta

Nokia po dlouhé sérii červených čísel oznámila pozitivní informace. Podle výsledků za čtvrtý kvartál 2012 (PDF) vykázala na konci roku provozní zisk 439 milionů eur. O čtvrt roku dříve přitom hlásila ztrátu ve výši 576 milionů a před rokem byla ve ztrátě přes miliardu eur.

Nokia na konci roku 2012 prodala celkem 6,6 milionů smartphonů, z toho 4,4 milionů vlajkových Lumií a zbytek (2,2 milionu) činí prodeje zařízení se Symbianem. Oproti minulému čtvrtletí je to mírný 5% nárůst, Nokia ale samozřejmě zdaleka nedosahuje čísel z dob své největší slávy – ještě na konci roku 2011 prodala 19,6 milionů smartphonů. 

O něco lépe se jí daří i v prodejích „hloupých“ telefonů, který v posledním čtvrtletí prodala 79,6 milionů (o 4 % více než ve třetím kvartálu, meziročně ale o 15 % méně). Slušně si vedou levné dotykové telefony série Asha, kterých se prodalo 9,3 milionu kusů.

Při podrobnějším pohledu na čísla je jasné, že za překvapivě dobrými výsledky stojí zejména drastické škrty – za poslední rok firma například zrušila na 16 500 pracovních míst, 5000 jen za poslední čtvrtletí. A i když příjmy Nokie stouply za čtvrt roku o 11 %, oproti loňskému roku jsou o pětinu nižší – z 10 miliard eur ve čtvrtém čtvrtletí 2011 spadly na 8 miliard na konci roku 2012.

Nokia také překvapila své akcionáře, když oznámila, že za loňský rok nevyplatí žádnou dividendu.

Zdroj: Finanční zpráva Nokie (PDF)

Našli jste v článku chybu?