Hlavní navigace

Názory k článku Nokia: žádný strom neroste do nebe

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 2. 2011 22:32

  Vojtěch Kment

  Před vánocemi jsem přemýšlel jaký phone si od Nokie koupit. Užívám XpressMusic 5310, což mi před pár lety přišel jako relativně cool & yet affordable telefon.

  Žádné smart-telefony mne neberou, aspoň je nyní nepotřebuji. Potřebuji telefonovat a SMSkovat a telefon by měl být malý a lehký (5310 má 71 gramů) a vzhledově jakž takž a aku mu pokud možno vydržet déle než té 5310.

  A taky by měl umět synchronizovat adresář a kalendář, což 5310 s PC Suite (aspoň poslední verze tohoto softu je chodivá) umí.

  Jenže dnes prostě Nokia nemá telefon, na který by se z té 5310 dalo upgradovat! Prohlédl jsem si všechny do úvahy připadající modely na webu Nokie, v reálu pak vypadaly mnohé modely mnohem hůře (plastově).

  Jediný jakž takž telefon, který se přibližuje mým požadovaným vlastnostem je X3-02, jenže ten podle web specifikací neobsahuje/ne­podporuje Nokia PC Suite, ergo nepodporuje synchronizace (nebo mají na svém webu chybu).

  Takže jsem si místo nového telefonu koupil šroubovák T6, stávající 5310 vyčistil a tím znovuzprovoznil její klávesnici a žiji s ní zatím dál i když její aku je již čajíček. Že by Nokia udělala nějaký business se šroubováky, to tedy pochybuji.

  By mne zajímalo, zda někdo náhodou tu X3-02 nemáte a nevíte, zda přeci jen nějak synchronizovat neumí...

 • 15. 2. 2011 10:34

  Galapetr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  PC Suite byl děsivej kus softearu minimálně do verze 6, s tím mohu naprosto souhlasit. Ale že by byl Maloměkký PC Sync nějaká výhra, to si netroufnu tvrdit - stějně jako všechny SW od MS dokud funguje vypadá to nádherně, ale už jsem se potkal s několka instalacemi (a to jak PCSync 3 tak i verze 4 - vše tedy na XP) kde se PCsync rozhodl, že zařízení s WM nevidí (a dělaly to jak PDA tak smartfouny), jakákoliv reinstalace PCSyncu nepomohla , jedinou možností bylo vyresetovat kompletně zařízení, přidělit mu naprosto odlišné jméno od minulých pokusu a doufat, že mám někde aktuální zálohy kontaktů a dalších věcí.
  Zlatá Nokia a stabilní Symbian.

 • 15. 2. 2011 11:51

  SMLomos (neregistrovaný) ---.dorsetsoftware.com

  "Ruku na srdce .. Kdo bude vyvíjet aplikace pro platformu, kterou podporuje jen jeden výrobce ?"

  No... nejakych 90 tisic developeru behem dvou let se naslo. Zagooglete AppStore.

 • 15. 2. 2011 12:25

  Pindal (neregistrovaný) ---.151.broadband12.iol.cz

  Hehe. Ta sedla :) Ovšem když dva dělají totéž, není to totéž :)

 • 15. 2. 2011 15:18

  ruups (neregistrovaný) ---.metrum.sk

  Problem nie je jedna platforma jedineho vyrobcu. Problem pre vyvojara je schopnost dopracovat sa jednoducho k peniazom za aplikacie/hry. Apple ponuka jednoduche riesenie, ktore je jednoduche aj pre vyvojarov aj pre uzivatelov. Toto je vec, ktoru nikto zatial od nich nedokazal prevziat v porovnatelnej kvalite a rozsahu. Nokia mala obrovsku sancu naviazanie svojho Ovi na platby cez operatorov, ale toto bsolutne nevyuzila a to je jej tragedia. Predaj mobilov je uz len predajom komodit ako PC s nizkymi marzami, to co je trh buducnosti su aplikacie a tam maju vyrobci len dve moznosti ...stat sa vyvojarmi aplikacii alebo tvorcami trhu.

 • 15. 2. 2011 18:03

  nostalgie (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Kdysi jsem provozoval S55, na svou dobu velmi sikovny telefon, a dokonce se k nemu dalo pripojit takove udelatko co z nej delalo mp3 prehravac.. (puvodne bylo designovane pro nejaky vyssi model) ten telefon byl naprosto skvely az na jednu vec - trvanlivost klavesnice.

 • 15. 2. 2011 21:13

  Jean Laroux (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  2 roky postupného odumírání Symbianu bylo završeno. A co s těmi developery nyní ? No budou jednoduše vyvíjet pro jiné platformy :-) Pochopili to šéfové Nokie i Microsoftu ale někteří diskutující zde stále nechápou.

 • 15. 2. 2011 21:26

  Jean Laroux (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pro vývojáře je důležité, aby měl klienty. Proto se musí prosadit určitý OS a ten se prosadí u mobilních zařízení jen skrze výrobce HW. Vysokou laťku nasadili asijští výrobci a Google Android. Ti vytvořili klienty a klienti vytvořili poptávku po Android aplikacích. Paralelně probíhalo vytvoření poptávky po aplikacích pro iOS. Symbian šel postupně do kytek díky roztříštěnosti různých verzi (S60, UIQ3 atp.) a chybějícímu service backroundu. Oproti tomu mrtvý WM vstal z popela počáteční nedůvěry v podobě WP7 a nyní dostal šanci skrze rozvíjející se cloudová řešení a v neposlední řadě skrze NOKII, která ten operační systém prodá. Jak už jsem uvedl výše tím podstatným na pozadí mobilních OS není ani tak kvalita systému nebo Vámi zmíněné aplikace. Podstatné je napojení na webové služby. Android má na pozadí Google a na druhém břehu je WP7 s Microsoft Live. Co má na pozadí Symbian ? Nic. Není divu, že si lidé v Nokia spočítali 1+1 a vyšlo jim, že budoucnost leží ve využití buď Googlovských nebo Microsoftích webových služeb. Že si Nokia nakonec vybere druhou variantu se dalo čekat. Volba to byla dobrá a pokud Microsoft svůj spolek "neutopí" v hrabivosti pak má proti Google worldu rozhodně šanci.

 • 15. 2. 2011 22:58

  Trebus (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Symbianu je pole mého názoru škoda. Android nebo iOS asi nikdy nedožene, ale je to nejlepší systém pro klasické nedotykové telefony. Znám spoustu lidí, kteří takový mobil mají, jsou spokojeni a byli by ochotni si koupit obdobného nástupce.
  Myslím, že Nokia si trochu podřezává větec - nedotykové smartphony kromě ní dnes už nikdo nedělá a není to úplně malý trh. Ne každý je příznivcem ušmudlaného displeje.

 • 15. 2. 2011 23:07

  Maaartin (neregistrovaný) 188.120.198.---

  Absolutne nechapu jak nekdo muze spachat takovou hruzu jako je ten Nokijacky Suit. Teda ten od Sonny Ericssonu je snad jeste horsi, ale ten jsem zahodil uz davno a presel na Phone Explorer nebo jak se to jmenuje. Zdarma, funkcni, propracovany, a hlavne: Nema to potrebu preinstalovat pulku systemu. Moc zkusenosti s tim nemam, ale ta trocha stacila, udelatka od vyrobce jsou strasna ostuda.

 • 16. 2. 2011 10:49

  SMLomos (neregistrovaný) ---.dorsetsoftware.com

  Jeane! Vetsi cast vaseho puvodniho prispevku zni rozumne, ale ted mi pripadate neobvykle natvrdly.
  Prectete si znova pomalu svoji tezi o developerech a platforme podporovane jedinym vyrobcem, pak opravdu zkuste do Googlu zadat slovo Appstore a mozna vam docvakne, ze vubec nemluvim o tom vasem Symbianu.

 • 16. 2. 2011 21:21

  Jean Laroux (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Vy porovnáváte Apple s jeho appstore a Nokii s jeho bývalým OS a aplikacemi. Když podle Vás může fungovat samostatný Apple jako HW a SW výrobce tak může existovat i Nokia na podobné bázi ? Porovnáváte neporovnatelné. Apple má svůj iOS již od samého začátku vázaný na svůj hightech HW a hlavně má renomé značky a věrnou klientelu. Nokia svou značku vybudovala ne na smartphonech ale na obyčejných telefonech, které byly ve své době skvělé. Odtud je renomé značky NOKIA, která doteď drží vysokou prodejnost. Se smartphony se ale NOKIA na rozdíl od Apple plácá ode zdi ke zdi a zákazník cítí nerozhodnost a nejistotu. Proto Nokia nemůže SW divizi udržet. Proto musí SW přenechat někomu jinému s dostatečně zvučnou značkou. Microsoft to LOGO má i když v oblasti mobilních OS jeho pověst v poslední době poněkud utrpěla. Vývojáři těch "pár" aplikací pro Symbian (o těch jsem mluvil já) půjdou dělat něco jiného. Je rozhodnuto a je zbytečné to dále rozebírat. Nevidím důvod proč bych se měl dále zabývat Appstorem. Vy ano ?

 • 20. 2. 2011 20:50

  Petr Menšík

  Ono s těmi webovými službami to nemusí být nutně tak žhavé, jak to předkládáte. Mobilní spojení má totiž svá omezení a čím víc uživatelů přijde, tím víc to uživatel pocítí. A protože nechce čím dál víc platit, ovšem čím dál rychlejší spojení považuje za normální, může se ještě leccos změnit.

  Já si teda teď nevzpomenu na cloud, kterým disponuje Apple a který by měl být protiváhou Googlu, ale prostě si nemyslím, že to je jenom o vlastních webových službách. To by taky mohl začít mobily s operačním systémem prodávat Facebook, zatím to teda vypadá, že se nechystá... Že by si někdo koupil mobil jenom proto, že tam bude mít předinstalovanou aplikaci MySpace nebo Live messenger se mi nezdá.

  Fakt ale je, že Microsoft disponuje určitě lepšími službami, které může integrovat do mobilních zařízení a na rozdíl od možností služeb Nokie o ně bude vážný zájem. To ale neznamená, že WP7 od HTC je nepřeválcuje i přesto. Jak moc se mezi sebou podrží asi ještě uvidíme.

 • 15. 2. 2011 7:42

  Jean Laroux (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Vaše zajímavé postřehy, které se zde objevily jako samostatný článek jsem včera četl na Vašem webu na který jste uvedl link ve včerejší diskuzi. Myslím, že v mnohém máte pravdu a o mnohém by se dalo dále polemizovat. Já osobně nejsem příliš přesvědčen o tom, že by si Nokia měla dále držet svou SW platformu viz. Váš závěr. Myslím, že zejména Symbian je mrtvá platforma a to již od dob pokusů s řadou UIQ. Ani v Evropě nejsilnější výrobce HW tuto platformu nezachrání. Nejde ani tak o platformu samotnou. Ruku na srdce .. Kdo bude vyvíjet aplikace pro platformu, kterou podporuje jen jeden výrobce ? A právě o aplikacích pro OS TO JE. Trendy bych nepřeceňoval ale také bych je vůbec nepodceňoval. Co ve svých úvahách poněkud opomíjíte je právě vazba na trendy tzn. určitá prognóza ve vztahu k širší perspektivě. Já si myslím, že v budoucnu nebude ani tak podstatné jaký kdo používá OS na svém mobilním zařízení ale spíše to bude o tom jaké služby jsou přístupné v "rychlé" mobilní síti. Nemusíme mluvit jen o webových kancelářích, sociálních sítích nebo třeba multimédiích on demand. Můžeme zmínit i firemní a podnikové online aplikace (ERP a logistické systémy, vzdálený monitoring procesů, reporting, marketing atp.). Microsoft si spojením s Nokií rozhodně polepšil protože silný HW prodejce mu pomůže prosadit WP7. Nokia zase dostala od Microsoftu jméno s referencemi ale co je podstatnější dostala velmi silnou protiváhu vůči Googlu ať již z pohledu konkurenčního mobilního OS ale zejména z pohledu webových služeb, kde je Microsoft tím jediným hráčem schopným držet krok v cloudových řešeních tj. v mobilních službách. Z tohoto pohledu nevidím budoucnost NOKIE vůbec černě. Spíše naopak. Představte si Nokii v solution holdingu firem jako Microsoft nebo třeba Facebook atp., které vytvoří SW, HW vazbu na různé komplexní webové služby. Bude to rovnocenný partner vůči stále silnějšímu Google Worldu. A ta doba VELKÉHO rozjezdu webových služeb podle mne skutečně brzy přijde spolu s nástupem LTE. Představme si třeba, že Microsoft udělá něco nečekaného. Něco proti čemu bude i Google krátký. Třeba uvolní své databáze pro "volné" použití. Třeba usnadní vývoj aplikací pro WP7, Windows 8 atp. A najednou bude o krok napřed před Googlovským holdingem kam může spadnout třeba zase Androidovsky orientovaný Sony Ericsson. Toto vše jsou pochopitelně jen odhady. Dopadnout to může jakkoliv. Co tím chci říci, je fakt, že ve hře je toho mnohem více než jen Nokiácké "železo" a nějaký mobilní OS.

 • 15. 2. 2011 8:08

  Pavel (neregistrovaný) 62.168.56.---

  No, já mám zkušenost podstatně menší, ale opakovaně po několikerém (do deseti) připojení různých mobilů Nokie na PC Suite přes bluetooth přestalo bluetooth na počítači kompletně fungovat (až tak, že jen pokus otevření foldru My bluetooth places způsobil modrou smrt). Kompletní odinstalování PC Suite udělátkem dříve poskytovaným Nokií (tedy ne standardní odinstalací) problém na čas (do deseti pokusů) opravilo. Dnes už Nokie ani to udělátko neposkytuje, takže výsledkem je počítač bez funkčního bluetooth. A nejde to opravit reinstalací bluetooth, ani použitím úplně jiného bluetooth HW a SW.

 • 15. 2. 2011 8:57

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) ---.adslcust.sbone.cz

  Proto jsem zdůrazňoval zkušenost s přechodem mezi různými modely téhož výrobce: pokud s tím mám opakovaně problém, je to (podle mého názoru) objektivním znakem chaotičnosti ovládání.
  Dodávám ale, že u Siemensů jsem ten problém neměl právě díky velkým možnostem customizace - když se nad tím zamyslím, je možné, že i u Siemense byly mezi jednotlivými modely nelogické skoky [ve výchozím nastavení ovládání], ale nevím o tom, protože výchozí ovládání jsem nikdy nepoužíval. U Nokií jsem ale opakovaně narážel na to, že to co mi v předchozím telefonu customizovat šlo, v novějším už nejde... Akorát už si nevzpomenu na to, co konkrétně to bylo, Nokii jsem naposledy měnil před 2 lety.

 • 15. 2. 2011 10:03

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) ---.adslcust.sbone.cz

  V tom případě se vyhněte Nokii 6303. Pravda je, že mám prehistorický firmware - možná už to napravili, ale když jsem zkoušel nahrát novější, PC Suite stávkoval přes USB i přes bluetooth...

 • 16. 2. 2011 13:40

  jirik (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Děkuji za příspěvek. Měl jsem bluetooth adapter koupený v číně za hubičku a Nokii 5230 přes něj nebylo možné připojit. Ostatní zařízení ano.

  Koupil jsem nový adapter od MSI a stejný výsledek. Půjčil jsem si další 2 a opět nic. Vždy to skončilo otazníky. Nokia mi komunikuje na BT pouze s adapterem v notebooku. Měl jsem za to, že je chyba v HW mého PC a proto si koupil za 130 Kč kabel. Jak vidím, není. Kabel to ale jistí.

 • 17. 2. 2011 9:19

  SMLomos (neregistrovaný) ---.15-1.cable.virginmedia.com

  Tak ted uz mam opravdu pocit, ze si povidam s robotem, nebo prinejlepsim PR agentem Nokie/MS :(

  Jeane, o cem to propooh kolite??? Jak to souvisi s tim, o cem tu jiz dobrou ctvrthodinu hovorime, Mlho?!?!?!

  Jste zraly na facepalm, ale zkusim si myslet, ze jste jen nejak nezavinene zasekly na tom vasem Symbianu a tak to naposled reknu tak jasne, jak jen budu schopen:

  Narazel jsem na vase konstatovani, ze zadny developer nebude chtit programovat pro platformu, jiz porporuje jediny vyrobce. Coz je zjevne nepovedeny argument, protoze (napriklad takovy) iOS podporuje jediny vyrobce (Apple) a presto pro nej behem 2 let vyvinulo 90.000 developeru 350.000 aplikaci. Cili vas axiom neplati a bylo by dobre jej dale nepouzivat. Tot vse.

  Diky, ze uz na to nebudete reagovat jak zasekla deska s Hurvinkem.

 • 15. 2. 2011 8:28

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  No nevim, problemy s Nokiackym SW resim prakticky denne, je to nejproblemovejsi aplikace ve firme pro kterou delam (cca 100 instalaci). Nekdy to funguje, nekdy ne, bez zjevne priciny, nekdy tomu pomuze reinstalace ... nekdy se to podela po aktualizaci na novou verzi .... je to neuveritelnej pomalej moloch...

 • 15. 2. 2011 8:59

  thr

  Nokií mi rukama pár prošlo a popsal bych to takhle: s ovládáním sice nebyly zásadní potíže, ale ani jsem z toho nebyl nějak odvázaný a leccos od konkurence mi sedělo více. A co jsem viděl ve svém okolí, tak to byla dost standardní reakce - lidi nenadávali, to ani ne, ale ani jsem nepotkal snad nikoho, kdo by Nokii nějak moc miloval.

 • 15. 2. 2011 9:15

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) ---.adslcust.sbone.cz

  Naprostý souhlas. Korunováno tím, že u současné Nokie mi v menu chybí volba "Smazat vše" - když se mi nahromadilo cca 20 SMS [služební telefon + dovolená], tak jsem na jejich promazávání rezignoval - tolik času do toho investovat nehodlám :(

  U Siemense pravý opak - po prohlédnutí SMS se nabídne volba smazat, u drtivé většiny SMS ji využiju a mám pokoj...

 • 15. 2. 2011 21:39

  Jean Laroux (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Člověče myslím, že Vám nerozumím. Rozumíte alespoň Vy sám sobě ? Kde jste proboha z mých vět vyčetl, že jsem nějakým příznivcem Microsoftu ??? Četl jste vůbec co jsem psal nebo se Vám jen nelíbí můj nickname a proto jste si vytvořil nějakou nesmyslnou domněnku abyste mě mohl napadat ? Přečtěte si na co chcete reagovat raději několikrát a pak teprve reagujte. Takto ze sebe děláte jen hlupáka ;)

 • 15. 2. 2011 8:07

  Ondřej Bouda (neregistrovaný) ---.adslcust.sbone.cz

  Ve svém okolí mám dost lidí, kteří -stejně jako já- ještě mají nějakého starého Siemense; Nokií se všichni děsíme, protože ve srovnání se Siemensy je jejich ovládání naprosto chaotické a nepraktické (ostatní výrobci na tom ale nejsou lépe).
  Nemluvím o věcech, jako že mezera je na jiné klávese - na to se dá zvyknout; mluvím o tom, jak ne/prakticky se telefon zapíná/vypíná, jak se přepínají profily a jak telefon ne/umožňuje urychlit přístup k nejčastěji používaným funkcím. Vystřídal jsem několik služebních Nokií - a zvyknout si na každý další model bylo utrpení, protože přes přehršel novinek neuměl něco, co ten starší model uměl a co jsem hojně využíval. Vystřídal jsem několik Siemensů a něco takového se mi nikdy nestalo...

 • 15. 2. 2011 8:33

  bez přezdívky

  To je ovšem subjektivní pohled. Znám lidi, kteří na ovládání Nokií nedají dopustit a nelogické a chaotické jim přijde vše ostatní. Každý jsme halt jiný a vyhovuje nám něco jiného. Ve vztahu k ovládání a designu (nemluvím nyní o funkcích) já osobně vítám systémy, které umožní jistou customizaci ovládání. Možnost poskládat si vše tak jak mi to vyhovuje. Pokud si budu moci třeba poskládat panel na WP7 po svém a nebudu nucen používat ty jejich čtverečky (huby), které se mě osobně vůbec nelíbí pak se na WP7 budu dívat úplně jinak. I na androidu jsem si natáhl jiný launcher než, který byl v dodávce a vyházel jsem pro mě nepoužitelné media a timescape. To, že se mě na WP7 nelíbí launcher ovšem neznamená, že někdo jiný si WP7 nezamiluje právě díky jeho jednoduchosti nebo třeba právě kvůli těm čtvercům. Každému co jeho jest ..

 • 15. 2. 2011 9:20

  Pavel (neregistrovaný) 62.168.56.---

  No, nevím, ale u všech nokií, které jsem měl v ruce (pravda, moc jich nebylo), je volba Smazat hned první na ráně při volbě Volby při čtení zprávy. Takže když chci po přečtení zprávu smazat, stačí třikrát za sebou zmáčknout jedno a to samé tlačítko - nic co by obtěžovalo, ale zabraní to nechtěnému smazání.

 • 15. 2. 2011 18:42

  Ambra (neregistrovaný) ---.static.adsl.vol.cz

  Kde by byl svět bez lidí jako Jean Laroux. Už jsem si myslel, že se zde žádný zaslepený nebo zaplacený příznivec Microsoftu neobjeví. Je zajímavé, jak tihle lidé dokáží léta ignorovat mizivou bezpečnost softwaru od Microsoftu. Časem tedy i ten nejprimitivnější mobil od Nokie bude zavirovatelný.
  No on když někdo pošle zaměestnancům takový dopis, jako nový šéf Nokie, tak to je jen ukázka toho, že i jinde ve světě to může vypadat jako na českých drahách. Naprosto neschopní bankovní úředníci se tam totiž rozhodli, že vše zachrání tím, že vagóny přebarví ze zelené na modrou. Už jen chybí, aby nějaký Jean Laroux napsal úvahu, jak se tím začíná vše zkvalitňovat, zvláště pak čistota záchodů.

 • 15. 2. 2011 9:06

  Ondra.kl (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  do značné míry je to jistě subjektivní pohled, nicméně se nabízí i přímé srovnání ovládacího menu. Vždycky u Nokie rostu když potřebuju něco smazat, což znamená vlézt do menu, přesunout se o 2 - 4 položky na smazat, vybrat, potvrdit smazání, potvrdit hlášku o úspěšném smazání. Oproti siemensu / SE je to skoro dvojnásobná práce.

 • 15. 2. 2011 10:07

  bez přezdívky

  Musím naprosto souhlasit. PC Suit používám prakticky denně už několik let a i když občas je nutné jej vypnout zapnout (nic co by laik nezvlád), tak se mi s ním pracuje dobře (ale synchronizaci nepoužívám)
  Níže uvedené názory ohledně mizení blootooth - nemáte náhodou Della? Já že ten to dělá i bez PC Suitu...

  Co je však hrůza je OVI suit... vezme si to ramky 3x víc, pomalejší než výplata a běda, když máte telefony dva (sesynchronizuje kontakty mezi nima - na což přijdete, až když vidíte dva stejné kontakty, lišící se třeba jen velikostí písmenek...)

 • 15. 2. 2011 12:04

  lyon (neregistrovaný) 2001:470:1f0b:----:----:----:----:----

  Souhlasim, stareho Siemense dodnes pouzivam prave kvuli naproste jednoduchosti jeho ovladani a logicke navigaci v menu. Je velmi smutne, ze neco tak praktickeho se uz asi nikdy znovu nedockame. :(

 • 15. 2. 2011 7:15

  Požitkář (neregistrovaný) 85.93.119.---

  Jako člověk, co má ve větší firmě na starost nákup a servisy telefonů si s Vámi dovolím nesouhlasit. Je jisté, že v některých ohledech Nokia opravdu šlápla vedle, ale v oblasti synchronizace s PC, záloh telefonů, přenosu dat mezi telefony nenajdete u konkurence lepší SW. Pokud má Nokia bluetooth nebo datový kabel nebyl nikdy problém s připojením a práci s obsahem telefonu z PC. Kdo jste něco takového někdy zkoušeli s LG (k jednomu PC zásadně pouze jeden telefon jednoho typu), Samsungem (každá generace telefonů má svůj navzájem nekompatibilní SW) nebo Sony-Ericssonem (originální SW nahouby, ještěže máme freeware alternativy) tak víte o čem mluvím. Jediná světlá výjimka nezi obyčejnými telefony jsou ty s Windows mobile (pokud nepoužíváte Linux).
  U neobyčejných telefonů je to jednodušší - iPhone, Blackberry i telefony s Androidem jsou poněkud komunikativnější, ale těch si firma nekupuje takové množství jako levných LG, Samsungů, S-E a ... Nokií