Hlavní navigace

Nový iPhone 5 mezi Cookem a iCloudem. Má ještě Apple co nabídnout?

13. 9. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Apple
Právě představený iPhone 5 byl údajně posledním zařízením, na jehož tvorbě se podílel Steve Jobs. Poslední spojnice s legendou vyvanula a “keynote” spíše zanechala otevřenou otázku, co ještě může Jablko nabídnout.

Na rozdíl od všech předchozích “keynotes” z té letošní prosáklo prakticky vše. Proč, to bude otázka do pranice: zda se uvolnila dříve fanatická pravidla zabezpečení, nebo zda objem produkce obsahuje tolik partnerů a lákadlo vynešení je příliš veliké na to, aby se části informací nedostaly ven. Nejrůznější části nového iPhone 5 putovaly internetem již dost dlouho a jen pár hodin před jeho představením se na internet dostaly i plné záběry vnitřní elektroniky, z níž bylo patrné i to, že NFC (na rozdíl od LTE) nepřichází do úvahy. Celé představení se tak neslo spíše v duchu rekapitulace toho, co fanouškové už věděli, a drobná překvapení v podobě inovovaných řad iPodů nebo přepracovaných iTunes už nemohla zastřít, že se čekalo přeci jen něco více.  

Nejenom úniky informací byly při této show největší, také konkurence se snažila. V těsném okolí dlouho dopředu oznámeného vystoupení šéfa Apple Tima Cooka své novinky náhle odprezentoval jak Amazon, tak Nokia a Google alespoň do světa vypustil svou aplikaci pro Youtube na iOS v takovém spěchu, až nestihl připravit její variantu pro iPad. Náladu fanouškům spravil až novou verzí Google Drive, která umožňuje komfortní editaci souborů uložených v Google Drive (tedy na bázi dřívějšího Google Docs), čímž Google míří na celou řadu snah Apple o cloudové služby.   

iPhone 5 je revoluce zklamaných očekávání

O novém iPhone 5 již Lupa informovala ve zprávičce a nebudeme se detailně zabývat všemi funkcemi, které má nová vlajková loď Apple přinést. Připomeňme to zásadní: telefon je tenčí, lehčí, rychlejší a co je asi hlavní, má o půl palce větší displej. Nakolik bude větší rozlišení  640×1136 bodů (s 326 DPI) dělat problémy stávajícím aplikacím, se ještě uvidí, zatím jsou důvody k optimismu. Zlepšena byla výdrž baterií, a co je asi pro rozvinuté trhy zásadní zpráva – telefonu přibylo LTE. 

Apple se neopomněl pochlubit, že tak širokého spektra  podporovaných radiových technologií mobilních sítí včetně LTE se jinde nenadáte a z části má pravdu. Rozpětí sítí, se kterými si iPhone 5 poradí, je úctyhodné. Kromě GSM/EDGE je tu k dispozici také UMTS, CDMA a nově i LTE, s jehož podporou přibyla také podpora Dual Carrier pro UMTS sítě, čímž se maximální přenosová rychlost v 3G sítích vyšplhala na 42 Mb/s a v LTE na 100 Mb/s (vše při downloadu). 

Co ale při keynote nebylo patrné, je to, že nový iPhone 5 bude mít celkem tři verze určené pro různé trhy podle toho, jaká kombinace GSM/CDMA s LTE frekvencemi se zde očekává a uklidnit vás může snad jen to, že datový roaming mezi LTE sítěmi je natolik v plenkách, že to nebude velké praktické omezení. Ostatně, při studování účtu za datový roaming je plenky vhodné použít… 

Evropy se bude týkat model A1429 s podporou LTE na frekvencích 850 MHz, 1800 a 2100 MHz. Fakt, že LTE frekvence 2,6 GHz nabízené v českém LTE tendru Apple opominul, není tak podstatný, jako ne zcela zřejmá skutečnost plynoucí z implementace čipové sady Qualcomm MDM9615M. Ta totiž podporuje mezi UMTS standardy i TD-SCDMA, což je oficiální čínská verze 3G sítí používaná největším místním operátorem China Mobile (více jak 600 milionů uživatelů). A absence podpory tohoto “3G trucstandardu”, který se jinak neuchytil kvůli citelně nižší stabilitě i výkonu vůči klasickému WCDMA, byla údajně dlouho politický problém v uvedení iPhone do sítě China Mobile v důstojném množství. 

Čipové sady Gobi si může od Qualcommu ovšem koupit každý a spolu s procesorem Snapdragon jsou základem i nových mobilů s Windows 8, v nichž ale výrobci plnou integraci všech funkcí této čipové sady ještě řeší a nemají ji vždy uspokojivě vyřešenou. Mimo jiné i proto, že Apple vykoupil většinu kapacit, které Qualcomm měl k dispozici a ostatní (včetně Nokie i Samsungu) jsou na vedlejší koleji. 

Dilema majitele iPhonu

Připomeňme, že až doposud to vypadá, jako by Apple “jen implementoval nové funkce”, jenže je za nimi opravdu hodně práce. Už jenom nové baterie si vyžádaly nový výrobní postup, který umožní větší energetickou hustotu a lepší využití prostoru. Také displej vypadá „jen“ větší, ve skutečnosti jde o zcela nový výrobní postup, který snímání dotyku integruje přímo do vrstvy se zobrazováním, čímž se dosahuje větší přesnosti snímání. Ano, i na to má Apple patent, a k patentům se ještě dostaneme. 


Autor: The Verge

Představení iPhone 5

Apple velmi pokročile integroval čipovou sadu Qualcommu, takže jako jeden z mála bude nabízet “integrovaná pásma”. Přidejme vylepšenou osmimegapixelovou čočku krytou safírovým sklíčkem a znovu rozšířeným podpůrným software nabízejícím mimo jiné i panoramatické fotky (které zrovna Lumia už nabízí skoro rok). Nová sluchátka. Nový systémový konektor nazvaný Lightning (asi aby Thunderboltu nebylo smutno) má takové převratné funkce, jako že není háklivý na obrácení, což je revoluce, kterou by USB mohlo odkoukat. 

To všechno jsou věci, nad kterými si v Apple jistě museli lámat hlavu, jistě nové majitele potěší, ale co ti staří? Jaké mají skutečné lákadlo vytáhnout peněženku a znovu nakousnout jablko? Zatímco u iPhone 4S se dalo omluvit, že nejde o zásadní dvouletý upgrade, v případě iPhone 5 je natažení displeje na čtyři palce jedno z mála viditelného a poněkud málo. I když to říkáme s vědomím závistivých Čechů, kteří si vysokorychlostní datové sítě vyzkouší spíše náhodou, když narazí na základnovou stanici podporující Dual Carrier (zkuste Beroun, kde ji má Vodafone) nebo když vyrazí kamkoliv na západ či východ a koupí si místní SIM kartu. 


Autor: Apple

iPhone 5

iOS6 a iCloud

Ve skutečnosti, pokud si máme něco podstatného odnést z keynote Tima Cooka, pak je to další tažení iCloudu do hlubin jablečných produktů. Je to jediné slovo „iCloud“, ale je to také obrovská změna jak technologická, tak v konceptu a Apple tuší, že pokud má lidi více přimknout ke svým produktům a dlouhodobě odolat palbě konkurence, musí být v cloudových řešeních napřed. 

A snaží se. 

V nové verzi desktopového operačního systému Mountain Lion se Apple posunul s iCloudem hodně kupředu a poslední dvě verze OS X jen těžko skrývají, že jde hlavně o prosazení iCloudu do našich počítačů. Stejně tak nová verze iOS 6 se celá motá kolem iCloudu. Počínaje tlačením fotografií, hudby i dokumentů, k čemuž Apple stále přidává nové a nové funkce, přes podporu rychlých dat, která je pro cloud velmi důležitá. Nové iTunes, které Apple také právě představilo, jsou rovněž hlouběji integrovány s cloudem – nejen že svá multimédia máte přístupná ze všech zařízení, ale zakoupený film si pustíte na iPhone tam, kde jste s ním na iMacu přestali. 

Otazníky nad budoucností

Ještě pár hodin před představením nového iPhone 5 se objevily výhrůžky konkurentů Apple, jak se budou snažit dosáhnout soudního zákazu jeho prodeje. Asi největší drzost prokázal čínský výrobce napodobenin telefonů, který si zaregistroval design iPhone 5 podle uniklých fotek jako užitný vzor a nyní vyhlašuje, že zamezí prodeji iPhone 5 v Číně. Což by nemělo být proveditelné ani podle čínského práva, pomněme ovšem, že právo s tím bude mít jen málo společného. 

Podstatné výhrůžky přišly ze strany HTC, Motoroly a Samsungu, klasického tria, s nímž se Apple soudí v nekonečném cyklu a zatím spíše úspěšně. Konkrétně HTC a Samsung prohlásily, že hodlají dosáhnout zákazu prodeje iPhone kvůli porušování jejich patentů týkajících se LTE. Zatím to ovšem vypadá jen na tanečky, protože sám Apple v posledním roce potichu nakupoval “esenciální LTE patenty” a má jich už zásobičku, která se odhaduje na jedno až pět procent z celkového “poolu” LTE patentů. A držení esenciálních patentů mu dává přístup k ostatním esenciálním patentům za “rozumných podmínek”, ovšem například s Motorolou se soudí o to, co jsou rozumné podmínky (v tomhle případě jde ale o 3G FRAND). Komickou vložkou v patentových sporech je právě probíhající spor s HTC, kdy se autor podepsaný pod patentem HTC přiznal, že vůbec neví, o co jde a že je třeba zeptat se firemního právníka, čímž, zdá se, HTC o svůj patent přijde. 

Ačkoliv je tedy pravděpodobné, že žaloby padnou, praktický vliv na prodej iPhone 5 to mít nebude. Stejně tak, jako je již nyní jisté, že se iPhone 5 přes veškeré výhrady nad nedostatkem skutečných inovací, bude prodávat dobře, protože mnoho inovací nelze najít ani u konkurentů. NFC a bezdrátové dobíjení jsou hezké bonbónky, ale mají své praktické problémy, pro které se nestávají rozhodujícím kritériem, ostatně proto je Apple zatím vynechává a soustředí se na podstatné drobnosti, jako je prodloužení provozu na baterie. 

Nás v Česku by mohlo zajímat hlavně to, že telefon půjde do prodeje v den výročí smrti svatého Václava (ano, 28. září) a ceny budou zřejmě stejné, jako při uvedeníiPhone 4S (ten naopak zlevní), tedy 16 500 Kč za 16 GB verzi s odchylkou dle prodejce a dle oslabení koruny (ceny s DPH).

MM AI

Co zůstalo otevřeno, je smysl těchto keynotes po odchodu Jobse. Tim Cook má prezentátorské charisma zmrzlé antilopy, a to je fakt. V kombinaci s tím, že většina zásadních novinek prosákne předem a naopak neodhalené drobnosti jsou nesmysly typu barevně sladěných poutek na iPod, to přináší spíše nepříjemnou odezvu natěšené odborné veřejnosti. A je obtížné na toto zklamání nenarazit, ačkoliv objektivně je iPhone 5 opravdu skvělý. 

Časy, kdy inženýři Samsungu ihned z keynote telefon přenášeli do svých výrobních plánů, jsou ale zřejmě ty tam a vzpomínkou na ně jsou již jen patentové spory…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).