Hlavní navigace

O IT profesionály bude (zase) zájem

25. 8. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

IT profese byly v nedávné době velice lukrativní a nikdo šikovný se nemusel bát o práci. Situace se ale mění rychle: internetový boom je pryč a část práce se navíc přesouvá do levnějších krajin. Blýská se možná na lepší časy… ale jen pro skutečné profesionály, kteří jsou ochotni se stále učit.
Nezaměstnanost, obava ze ztráty místa nebo z nemožnosti udržet v běhu vlastní podnikání, to všechno trápí nejen Čechy, ale i ostatní Evropany, zdálo by se celý svět. Specialisté na IT a komunikační technologie měli po určitou dobu celkem na růžích ustláno, ale i ti se dnes musejí velmi otáčet, aby získali a udrželi si dobrou práci. A navíc jsou země, kde stejnou práci odvedou levněji, kvalitněji a mnohdy spolehlivěji…

Obavy z nezaměstnanosti v Evropě

Nezaměstnanost je hlavní obavou občanů EU, jak vyplývá z výsledků průzkumu Eurobarometr. Nezaměstnanost trápí polovinu dotázaných a tyto obavy v posledních letech stále rostou, nejvíce v nových členských zemích. Přitom ale obavy vyplývající ze zhoršení situace v zaměstnanosti jsou spíše v obecné rovině, protože konkrétní obavy ze zhoršení vlastní pracovní situace jsou podstatně menší (viz obrázek). Dalšími zdroji obav jsou pochopitelně ekonomická situace země a bezpečnost. Dotazy se týkaly pouze té země, v níž účastník průzkumu žije, nikoli globálně EU. Nedávno provedený průzkum v ČR dává výsledkům EU průzkumu za pravdu: nezaměstnanost vede mezi množstvím obav a hrozeb moderního života.

1880
zdroj: Eurobarometer 63 First Results, jaro 2005

Ještě výrazněji vyplývá obava z nezaměstnanosti z výsledků dotazu na dva největší problémy dané země v současné době (viz obrázek), kde dvojnásobně přesahuje otázky ekonomické situace, kriminality nebo zdravotního systému.

1881
zdroj: Eurobarometer 63 First Results, jaro 2005

Podle toho také vypadají priority, které od EU dotázaní občané požadují (viz obrázek). Eurobarometr 63 sledoval na přelomu května a června 2005 mínění téměř 30 tisíc Evropanů (po 1000 z většiny členských a přidružených zemí, včetně Turecka, a po 500 z nejmenších ze­mí).

1882
zdroj: Eurobarometer 63 First Results, jaro 2005

Nedostatek IT profesionálů v EU na spadnutí

Ač je to neuvěřitelné, v Evropě bude zřejmě o IT specialisty za chvíli nouze, protože absolventů příslušných oborů značně ubývá. Přitom požadavků na IT profesionály spíše přibývá než naopak: více než o čistě technické znalosti začíná být zájem o komplexnější schopnosti, z oblastí managementu, obchodu, financí až po komunikační kvality, zejména ve vyjednávání. Proto také evropské společnosti budou muset podle Forrester Research v příštích dvou letech více investovat do vzdělání v těchto oblastech.

Vyšší a další celoživotní vzdělání se stává pomalu a jistě nutností pro všechny, kdo se chtějí na trhu práce dobře uplatnit (viz též Third Report on Economic and Social Cohesion, EU). A to se netýká samozřejmě pouze zaměstnanců, ale také podnikatelů, kterých je v Evropě stále málo. Přestože značná část lidí si přeje být sama sobě vedoucím, mají obavy ze založení vlastního podniku. Podnikatelský duch je v EU stále méně patrný (pouze u 45 procent dotázaných) než v USA (61 procent), jak ukázal průzkum Eurobarometer Becoming your own boss in the EU – Why are there so few Bill Gates and Richard Bransons in the EU? (viz obrázek).

1883
zdroj: Eurobarometer 83

IT specialisté mají v Číně budoucnost

Zmínili jsme odliv práce do zemí s levnou pracovní silou a přitom dostatečnou znalostní základnou. Pro práce v oblasti ICT je novou destinací zejména Čína. Potenciál země doslova žije v mladé generaci, protože 300 milionům Číňanů není ještě 14 let. Univerzity také ročně chrlí miliony absolventů, jen vloni to byly tři miliony (ve srovnání s asi 1,9 milionu v USA). Všichni potřebují uplatnění, takže i počet nových pracovních míst rychle roste: osm miliónů ročně. Na druhou stranu restrukturalizace státních podniků znamená snížení pracovních příležitostí ve spolehlivé „sociální síti“, takže řada lidí hledá zaměstnání v soukromém sektoru.

O rozvoji domácího trhu s informačními a komunikačními technologiemi v Číně jsme si již leccos stihli za poslední týdny říci (články Zaměřeno na východ, Čína, Internet a síť nové generace, Hi-tech Země středu, Čína, mobilní sítě třetí a čtvrté generace, Technologické střípky z Číny, Čína, Evropa a konkurenceschop­nost a Internetové společnosti a možnosti investic v Číně), ale podívejme se, jak to vypadá na trhu práce v této oblasti. Sice jsme naznačili, že Čína stále těží z toho, že pracovní síla je tam levnější než jinde ve světě, ale to se už přestává týkat inženýrských profesí. Celosvětový průběžný průzkum platů v této oblasti ukazuje, že zatímco technikům platy v USA nijak zvlášť nerostou (ale už nejsou ani zmrazeny), Čína i Indie patří mezi země, kde růst dosahuje dvoumístné cifry.

V USA růst zhruba odpovídá inflaci, podobný růst zaznamenávají i technické profese v Evropě, kde ovšem platy stále nedosahují hodnot zámořských pracovníků. V USA měl nepříznivý dopad na platy outsourcing IT prací do zahraničí, ale tato situace se začíná měnit, protože řada projektů důležitých pro business se vrací zpátky. Takže roste zájem o specialisty, kteří mohou řešit tyto projekty na domácí půdě. A platy přiměřeně rostou, zhruba o pět procent. Podle průzkumu mezi 50 tisíci IT profesionály v Severní Americe a Evropě, provedeného Foote Partners, se v průměru zvýšily platy o šest procent v oblasti „síťařiny“ a o čtyři procenta ve vývoji aplikací. Lepší podmínky mají pracovníci s certifikacemi, především od Cisco Systems.

V Číně platy techniků a inženýrů rostou stejnou rychlostí jako v USA v době boomu internetových společností. To je jistě jeden z důvodů, proč již mnohem méně čínských odborníků utíká za lepší pracovní příležitostí do USA nebo jinam. Zahraničním společnostem se vyplatí stěhovat svoji výrobu i výzkum a vývoj do Číny či Indie, kde nabírají místní pracovníky a nabízejí jim stále lepší podmínky. I s rostoucími platy se místní zaměstnanci zahraničním společnostem vyplatí, protože i náklady na důchodové a zdravotní pojištění jsou v asijských zemích nižší. Přední společnosti už skoro přestávají najímat drahé síly v Evropě (vyjma bývalého sovětského bloku, kde lze nalézt ještě levnou sílu s potřebným vzděláním i znalostmi).

Výzkumné ústavy a univerzity v Číně ale otevírají své dveře zahraničním odborníkům, zejména pro nové perspektivní obory. Napovídají tomu inzeráty, které se objevují v mezinárodních specializovaných médiích (např. IEEE Spectrum).

Za plotem tráva zelenější?

Přesun za prací do (po všech stránkách) cizí země ale s sebou vždy nese značnou zátěž: pro pracovníka samotného, ale také pro jeho rodinu (ať se stěhuje s ním, nebo zůstává opuštěná doma). Záleží samozřejmě na mnoha okolnostech, zejména na péči, kterou zaměstnavatel přesunuvšímu se pracovníkovi poskytuje – od rad, pomoci se stěhováním a zabydlením, se seznámením se s prostředím a jazykem. Nejdůležitější ale je finanční stránka věci, protože bez významnější finanční podpory se takový přesun za „lepší“ prací může snadno stát noční můrou.

KL24

A pak je tu schopnost adaptace, která je ale u každého jedince jiná – někdo je od přírody dobrodružný typ, takže změny prakticky všech stránek života mu jdou k duhu, někdo je zase domácký typ, který bez známé stravy, TV programů a mateřského jazyka prostě uvadá. Někdo potřebuje kolem sebe komunitu lidí ze své země, někdo jiný se zase lépe cítí sám v cizím prostředí, protože mu to pomůže snadněji se otrkat a zejména dosáhnout nejrychleji konverzační úrovně zvládnutí cizího jazyka.

Na závěr malá ukázka toho, jak probíhá zabydlování v Číně (trochu specifická pro Američany): článek na The Wall Street Journal Online, Deep Inside China, Expats Struggle to Cope.

Další doporučené zdroje


Advancement of the knowledge society: Comparing Europe, the US and Japan, European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions

Bojíte se o zaměstnání?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA je nezávislá síťová specialistka. Okusila český, španělský i kanadský vzdělávací systém. Vedla kurzy v 7 zemích a ve 4 jazycích, školila on-line pro UCLA.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).