Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku O multiplex 4 bychom měli zájem, říká nový šéf Českých Radiokomunikací od Pamětník - O smysluplnosti a pokrytí MUXem 4 se jistě...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 9. 2011 10:39

  Pamětník
  O smysluplnosti a pokrytí MUXem 4 se jistě dá sáhodlouze diskutovat. Ale i ČRa v tomto článku opakovaně přiznává, že pro ní je nejdůležitější lokalitou Praha, kde je asi stojí "pokrytí jednoho diváka" relativně nejméně. Proto obhajuji dosavadní vysílání v MUXu 4 sobecky nejen proto, že jsem v jeho dosahu, ale i proto, že mi přináší možnost pozemního příjmu HD alespoň toho mála, co nám zatím tuzemské stanice nabízí, stejně jako už mnoha majitelům TV s MPEG-4 tunerem. Pokud MUX 4 převezmou ČRa a místo HD v DVB-T nabídnou "pokrytým" divákům zatím cosi nedefinovaného v DVB-T2, komu tím udělají na opravdu hodně měsíců radost? Musím se přiznat, že stále nechápu, proč téměř každý stát samostatně experimentuje s novými TV normami? Určitě nestál test DVB-T2 u nás pár korun a je zatím asi daleko doba, kdy skutečně začne vysílání v tomto formátu přinášet vysílateli zisk. A jen mimochodem se dozvíme, že nakonec se asi použije norma, jejíž funkčnost a použitelnost již byla dostatečně prověřena v Anglii. Přitom úplné technické jasno snad bude až na jaře příštího roku. Do té doby se asi prodejci TV a potažmo i výrobci, nebudou snažit dodávat na náš trh jednoznačně a zaručeně lokalizované TV pro tuzemskou DVB-T2. Jen se asi uleví těm, kteří si přijímače pořídili s rizikem již předčasně v Anglii, že jim mohou posloužit i po regulerním začátku vysílání DVB-T2 v Česku. Není opět naivní rada od šéfa ČRa, aby naši diváci počkali s nákupem nových TV ještě celý rok? Vlastně rada to není naivní, ale zcela sobecká a beroucí ohled jen na zájmy firmy a ne spoluobčanů. Nedají se opět nalákat naši ne moc ekonomicky silní spoluobčané na předpokládaný evropský výprodej levných TV bez DVB-T2 tuneru? Ono nejde jen o nutnou obměnu zastaralých TV v našich domácnostech, ale také už o poměrně velké množství záznamových zařízení, které také nemají DVB-T2 tuner. Proto se nedá srovnávat přechod z analogu na DVB-T s přechodem z DVB-T na DVB-T2. Nebojí se ČRa, že tímto vývojem bude odhánět diváky od pozemního digitálu k satelitům a kabelu? Kromě ČT, bude ochotna komerční sféra platit dlouhodobý souběh vysílání v obou pozemních normách? A, že je to běh na dlouhé trati, to si snad uvědomuje každý. Přechod nebude trvat týdny, měsíce, ale roky.

  Není krátkozraké počítat jen s těmi diváky, kteří si budou ochotni pořídit v příštích měsících a ještě s několikaměsíčním odkladem, TV s DVB-T2 tunerem? Bude existovat přijatelná nabídka relativně levných STB pro tuto normu? Moderních a schopných zobrazit HD vysílání televizorů je v našich domácnostech už plno, jen to naše vybavení vhodnými tunery není dostatečné.

  Možná se podaří ČRa zlikvidovat konkurenčního vysilatele, možná se zmocní vysílacího monopolu, ale co pozitivního to přinese značnému počtu diváků v největších aglomeracích? A ti, ať si to přiznáme, nebo ne, jsou finančně nejdůležitější. A ohánět se pár týdny nějakého extra vysílání v době LOH je sice hezké, ale převrat ve vybavení našich domácností to určitě nepřinese. Na to není doba, ani finance. Možná je potěšitelné, že 3DTV začínají tvořit nezanedbatelnou část nově prodaných přijímačů, že jejich cena není až tak moc zvýšená, ale opět si dejme otázku, zda případné takové 3D vysílání z LOH v DVB-T2 dokáže přinutit sáhnout zajímavému počtu diváků hlouběji do peněženky? Vždyť ani pouhý formát 16:9, natož nativní HD, zatím nejsou standardem. Bude nabídka tuzemských a lokalizovaných stanic, které stále tvoří naprostou většinu sledovanosti u nás, korespondovat s technologickými a teoretickými možnostmi DVB-T2? A kdy bude tato disproporce opravdu většinově překonána? Který rok se bude psát.....????
 • 27. 9. 2011 13:21

  David Kříž
  Vizi mít můžou, ale to je tak vše :-D Vize je založena na zkušenosti se starými televizemi, tyto "nové" odejdou po záruce, pár měsíců, rok, dva... životnost těchto současných šrotů je max tak 5 let a to ještě těch kvalitních. Oprava nerentabilní, za těch pár let budou o moc levnější nabouchanější modely s T2 než kolik je dnes stály tyto aktuální.

  Tak to prostě je, konzum, spotřebka, neustálá výroba, točení love... současná realita. A něčí plány že má TV na 10 let jsou spíš sci-fi :-)

  Takže se nebojme, ono se to obmění a celkem samo a celkem rychle a efektivně. Kdo má dnes mobil víc jak 2 nebo 3 roky? Cenově to zas tak vzdálené není.
 • 27. 9. 2011 14:33

  bez přezdívky
  Měl jsem původně z roku 2001, ale když se ho 2x snažili opravit (přepajení VF zesilovače) nechal jsem si vrátit peníze za opravu a vzdal to ...
 • 27. 9. 2011 14:36

  bez přezdívky
  Přesně k jednomu takovýmu Interstaru 8700 bych potřeboval ovladač - kdyby náhodou vypověděl službu, dejte vědět ... :-)
 • 27. 9. 2011 15:13

  David Kříž
  nerozesmál, já mám jako primární mobil Nokii 6210 a výrobním rokem 2001 :-) ale jsem exot a bez toho že byste se rozesmál jistě uznáte že současný trend mobilů je "měnit to furt dokola aniž by k tomu měli lidi závažný důvod" :-)
  Ale už se poohlížím po novém, ty baterky už to nedávají :-D asi něco s Androidem, umí to zajímavé věci... zas takový zpátečník nemůžu být :-D
 • 27. 9. 2011 15:17

  David Kříž
  Jak se opět potvrzuje, nic o této problematice nevíš :-D Současné výrobky nejsou ty co se dělaly před 5 lety.
  A pochybuju že se pohybuješ v segmentu servisu elektroniky takže netušíš co je v současné době "uvnitř" a na čem se to "podělává"... je to furt to samé, ale jmenovatel dneška je jasný: šetření na součástkách a jejich kvalitě kvuli co nejnižší ceně výrobku. Poddimenzované součástky a tím pádem zkrácení životnosti na dobu kratší než by bylo přáním zákazníka. 5 let dnešních věcí je max, to bych si vsadil.
  Tomu ale violisti těžko můžou rozumět :-D
 • 27. 9. 2011 21:21

  David Kříž
  nebojte, několik smartfounů už mám za sebou :-D a ta 6210 po 10 letech na tom s baterkou taky není slavně... týden nehrozí.
 • 27. 9. 2011 11:20

  bez přezdívky
  No měnit - už vidím ty lidi, co si koupili nedávno nějakou plazmu třeba za 15000,- s vizí, že to budou mít na 10 a více let, jak si běží koupit novou s DVB-T2 ... jestli se budou prodávat STB pro DVB-T2, tak to pak bude legrace, když to někdo z takového důvodu bude mít připojené k plazmě nebo LCD ... :-)
 • 27. 9. 2011 12:45

  Pevy
  No, přínos je to podobný, jako nynější vysílání DAB v L-pásmu. Ovšem v tomto případě bych se méně obával o brzký rozvoj (u DABu si tím - s přihlédnutím k dnešní situaci na FM - zdaleka nejsem jist).
 • 27. 9. 2011 13:28

  tsatsiki
  Já nevím, ale když zaplní mux 3kanály, kde pak budou vysílat nové kanály které budou chtít vzniknout za 5 let například?
  Jen na satelitu a nebo jen v dvb -t2?
  Já bych Multiplex 4 dal pro tyto kanály, údajně je tam počet stanic neomezený a do 3 se prý vleze 8 kanálů
 • 27. 9. 2011 11:55

  bez přezdívky
  Tak samozřejmě tam je i vliv toho maloobchodníka a velkoobchodníka, kterého nelze podcenit a může nastat situace jako nastala při přechodu irdeto, cryptoworks...

  Tedy ač zákazníci a montéři chtěl irdeto... a sky link by také chtěl irdeto...
  Tak sklady a obchody byly plné cryptoworks a všichni šmejdi se snažili vyprodat staré nadzásoby cryptoworks aby neprodělali, takže vstup irdeta dokázali minimálně o rok a půl oddálit a vše zhruba o ten čas 1-2 roky zdržet...

  Tak zde může nstat podobné... tedy předzásobeni DVB-T MPEG4 budou se snažit napřed zbavit všech těhle a DVB-T2 prostě 2 roky na trh nepustí, to se může úplně klidně reálně stát...
 • 27. 9. 2011 14:12

  bez přezdívky
  S pisatelem Davidem Křížem souhlasím, že spousta nových výrobků se většinou pokazí krátce po uplynutí záruční lhůty a oprava je nerentabilní, protože se většinou rovná minimálně třeba 1/3 ceny nového a (co do funkcí) mnohem lepšího výrobku ... to je běžné, jak jsem tak měl možnost vypozorovat. Avšak je tu "fenomén krize" a je spousta lidí, kteří prostě za 2 roky dalších (třeba 15000,-) vypláznout znovu nebudou chtít... a jinak jste mě rozesmál - já mám mobil někdy z roku 2007 :-)
 • 27. 9. 2011 14:33

  Steve
  Když je to šrot, tak samozřejmě odejde brzy. Ty nejhorší odejdou ještě před koncem záruky, ty mírně lepší výrobky těsně po záruce. Kvalitní vydrží daleko déle. Mám ještě Interstára 8700 od dob pilotní digitalizace a funguje stále jako nový :-) V Listopadu oslaví 5. narozeniny. Víc by mě ale mrzelo kdyby přestal fungovat díky nesignálu tuner v TV na současné DVB-T. Doufám že s vypínáním současného DVB-T nebudou tentokrát pospíchat.
 • 27. 9. 2011 14:49

  Steve
  Nový orig. ovladač přeci není problém sehnat :-) Spíš dřív odejde ten ovladač nežli přístroj :-D
 • 27. 9. 2011 14:34

  -=RYS=-
  DVB-T2 STB jsem tady uz predstavil a umi vsechna mozna nastaveni v kterych CRa vysilaj ci budou vysilat.
  Rakusaci a Anglani na tom bezeli bez problemu.

  Taky se muze stat, ze aby se MUX T2 zaplatil, tak budou vysilat 30 SD-MPEG4 programu jako je treba NGC, Viasat History, Spectrum atd.. .
  Pak by se vesel 1 program do 1Mbps.

  Dalsi problem je se zvukem.
  Standardni FullHD v MPEG4-AVC znamena zvuk bud v MP3 (typicky 128kbps) nebo v MPEG4-AAC+ (typicky 48-64kbps) ci MPEG4-AAC+v2 (typicky 44-48kbps).
  Takze otazkou je v jakem formatu budou vysilat zvuk. Asi kvuli uspore kapacity v AAC+v2 (44-48kbps).
  Obraz v SD je typicky 1-1.4Mbps a v FullHD 6-9Mbps.
  To jsou typicke hodnoty z DVB-T2 z Anglie.

  Taky jim muze rupnout a v DVB-T2 vysilat nekolik programu v klasickem MPEG2 (obraz i zvuk) a to jak SD, tak FullHD.

  Kazdopadne vsechny tyto normy a kombinace ten IceCrypt 6000 umi i v DVB-T2.

  A co se tyce DABu v L pasmu, je to stejne jako u O2...zdrzovaci taktika, hlavne aby kmitocty nedostal nekdo jinej. Pokuta od CTU je vyjde jako levnejsi varianta ztrat nez kdyz by pripustili, aby v L pasmu vysilal nekdo jinej.
  To by se CTU pak mohlo opravdu "nakrknout" a neprodlouzit jim MUX2 nebo 3 a uz vubec by nedostali MUX4. Na ten se chveji uz jini 2 operatori...jeden z nich je z Kanady.


  Imho, vcera jsem mluvil po telefonu s panem Rapkem (majitel TELEKO) a Klinovec pro DAB+/L je v jednani. Jsou tu lidi co by radi Proglas.
  Muj kamarad, kterej je nevidomej by tez rad nejaky DAB+ L/III prijimac co by umel ovladat i nevidomej.
  Bud jednoduche spartanske nehluboke menu nebo by mohlo byt menu ozvucene...stejne jako ma svuj telefon... http://www.patrikpospisil.cz .
  Myslim, ze nejaky ozvuceny PURE pro nevidome by se sikl.
 • 27. 9. 2011 17:50

  Steve
  Jo ale jaký ... a jak dlouho vydrží vůbec fungovat ;-) To radši sehnat ten ovladač pro staré kvalitní combo.
 • 29. 9. 2011 15:36

  -=RYS=-
  Jose...tady verejne ne.
  Muj mail znas, objasnim ti jak tv MUX4, tak DRM prijimace, tak i DRM Proglas.
  Ostatne oslovil me jeste jeden subjekt ohledne DRM, chteli vsak jen KV pro minimalne celou stredni Evropu...100% CZ/SK a pokud mozno celou EU+ Jadran.
  Nabidl jsem jim vysilani z levneho Beloruska nebo Ukrajiny v dualnim vysilani (denni+nocni pasmo dohromady za par korun bez CTU ... bez RRTV... v podstate vysilani z "obyvaku" via IP VPN s minimalne 64kbps a max 30ms mezi subjekty (mix pul <> vysilac)).
  Na logped smerovce by bylo 5-6 stanic (VF smesovac radiokanalu) 7/12MHz, vsechny v DRM.
  Kolega radioamater by na sve VELKE zahrade postavil jeste jednu antenu na stozaru, kterou by si vysilatele spolecne platili. Jako linear by byla dvojice ruskych flasek jeho konstrukce.
  Saske seskupeni pro trance chtelo vysilat tak, ze by obesli vis co... .
  V podstate to same u nas.
  S kolegou jsme meli vyrobit rack PC Linux.... S/PDIF 2 kanal dovnitr do PC na optice z digi mix pultu (tusim Yamaha s motorovejma MIDI savlema), vystup LAN>WAN<>VPN a u vysilace za NATem vstup do naseho PC (co stanice, to PC) a z PC by vedl SMA (3W PA) z DDS PCI modulacni karty, to vse rizene RAC softem (uz ho na jedno DRM i FM vysilani pouzivam, je tam W98SE P1/233MHz) do vf smesovaciho stupne s vystupem 80W a pak do paralelne sloucenych HAM flaskovych linearu, aby to udelalo 15kW PA = cca 40-60kW ERP.

  Dokonce se uvazovalo (pozdeji, az by vse bezelo), ze by se usetrilo na penezich tak, ze by se tam dalo pole FTV+vetrnik. to vse DC za diodama smichane na jeden typ zdroje. Takze by si to z rozvodnej zavodu vzalo jen to co by to potrebovalo, ostatni z "OZE".

  To si vsak meli udelat oni, ja se mel postarat jen o PCI kartu (DDS generator 0-100MHz..uz jsem si to kdysi postavil s AD9850 (v roce 2000) na seriovku a IIC .... http://www.ok1mjo.com/all/photo/Dds_2000/dds_2000_04_small.jpg .
  Celkove tedy moje prvni vysilacka vypadala takhle:
  http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/anteny_a_vysilacky_u_me_doma/HF_homemade_Fantom89_40W-PA-KT922_IF9MHz/

  Hezky ne?
  Mohlo to jit primo z 9850 DDS, ale slozite by to bylo "okolo" (kurvitko propusti).
  Takze snazsi bylo postavit linearni vysilacku bez RX od 50kHz do 30MHz. Modulacni vystup z SA612 (otocenej DRM PC Dream demodulator-prijimac) smichat s vystupem DDS (zpetnej citac hlidak matematicky kmitocet) na dane pasmo skrze UZ07.
  Uvnitr z bejvalejch policejnich vysilacek v puspulu dva KT tranzistory davaj 40W PA, tak akorat na buzeni dalsiho flaskoveho linearu...1kW ze sady PL519 (z televizoru Rubin) a s 1kW lze budit dalsi linear 10-20kW (19.4kW ma Country-Radio na Zbraslavi).
  Protoze plati pravidlo cislo jedna, zadne koncovej stupen neni koncovej.
  Stejne jako u PC, zadny harddisk neni dostatecne velkej, kazdej se jednou naplni.

  Dokonce jsem se domlouval s tim řekem co pirati na 6.2MHz, ze by sel "ofiko" do toho s nama.
  Bohuzel, priroda se mnou sekla primo u namestka a na JIBce mi rekli, ze do pulnoci zemru jestli me neotevrou a tak se pozdeji diky tomu stal ze me invalida.
  A tak vse z me strany padlo.
  Faktem je, ze kluci porad "otravujou", ze si nasli i konstruktera, jen by potrebovali vedet know-how a taky fw do tech cipu a nakreslenou PCI desku.
  Protoze posledni verze byla takova, ze by na PCI byl AD9850 s plovouci pasmovou propusti (varikap+prepinatelne civky, vse rizene Atmelem s VF generatorem a detektorem vystupni urovne) a data do AD9850 by sla z toho co jsem uz udelal Atmel 89C52 (je tam i 100MHz oscilator a EEPROM 24LC16 jako pameti ci ulozeni cfg, taky jsem tomu udelal ekvimentarni cidlo z mysi...ladeni kmitoctu). Ale taky jsem vyzkousel moznost s Motorola DSP 56001 coz by bylo lepsi, protoze by se to asi nesekalo a odtizil bych CPU v PC. Zkratka vse by se pocitalo v tom DSP vedle DDS obvodu.
  Kdyz jsem testoval co to umi, tak do 120MHz to umi AM, AMSS, AM+DRM SimulCast, AMSS+DRM SimulCast, DRM+, WFM az do sirky 10MHz "na kanal" (takze ano, zmenou sw by to umelo vysilat i T-DAB/T-DAB+/DMB ci DVB-T2, protoze AD9850 umi az QAM256).
  Nevim, fakt je ten, ze do me "busi" dost lidi s tim, ze by chteli neco alespon na experimenty. Tudiz by jsem pod mym sponzorem (muj sef...viz me ditko www.elspeedy.cz FSO) mohl vyrobit PCI univerzalni kartu co by davala na vystupu treba 1W (vhodne pro buzeni) s jakoukoliv modulaci (treba jako VF generator, ostatne to je i v zakladnim fw v AT89C52 uz ted, obcas jsem potreboval generator, aby mi smazal cizi Wifiny), Nejakou slusnej programator v C++/Visual Basic by mohl udelat rozhrani pro digi vstupy na urovni softu.
  Takze treba vysilac sw Dream, Spark, RTT Frauhofen atd.. by na to slo napojit vnitrne.
  Mozna i tv, vystup z treba PowerCinema by mohl jit do tohoto miniTV vysilace, kterej si vysmesujes do UHF kam bude chtit, takze staci treba 4 TV SAT karty jako vstup pro MUX.... .
  Problem je ta ma nemoc.... :((((

  Mam tady rozdelane jeste elegantnejsi reseni AM/DRM/AMSS i SimuCast vysilac/prijimac.
  http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/anteny_a_vysilacky_u_me_doma/Yaesu_FT-897/interface_CAT_FT-897_with_USB-SB/interface_FT-897_PC_s_USB_zvukovkou_by_OK2FJ.jpg
  Je to muj FT-897 a Frantuv interface, kterej jsem vylepsil o interni USB zvukovku, ktera bude slouzit jako modulator/demodulator. Vyhodou tohoto reseni je, ze se v podstate kterejkoliv TRX da dalkove ovladat a galvanicky oddelit od PC. Softy i pro Linux jsou uz davno napsane a funguji i tisicovek radioamateru. A sutrovej filtr se sirkou 11kHz jsem si nechal poslat (jako CW v menu TRX).
  Takze staci, aby si treba Country-Radio koupilo PC+vhodny TRX (takovej co umi vysilat i na SV a ma CAT) s filtrem+interface + vhodny linear (http://www.dc9dz.de/de/tsunami.html). Bud vse okamzite koupit nebo castecne koupit a postavit si ostatni nejakym zkusenym radioamaterem.
  V Italii je mala radioamaterska firma co vyrabi EH a CFA anteny. Takze staci koupit za 150kKc CFA antenu a uz se jede z vlastniho pozemku. Staci volna louka s elektrikou bez zastavby.
  15kW linear Tsunami od DC9DZ udela 50kW ERP. Kdyz se to posadi doprostred republiky s dvojici linearu (100kW ERP), tak by to chodilo taky. Jen by k tomu musel byt urcenej clovek pro trvalou funkci.
  Ale bezpecnejsi je postavit dvojici takovejch vysilaci...oblast Praha pro Cechy a oblast Prostejov pro Moravu vse v SFN na jednom kmitoctu. Kazdej vysilac s jednim linearem, aby to vyzarilo 50kW.
  Levnejsi reseni nez predrazene SV od CRa, zvlast kdyz by to bylo napajene OZE pres den, tak by se usetrilo dost vyzname na elektrice.

  Pripadne mala kampus SV stanice v SimulCastu AMSS+DRM ve volne rozhlasovem pasmu 26MHz (je tam 41kanalu za prumernou mesicni CZE vyplatu rocne).
  Treba parta z CVUT by vyrobila takovou vysilacku a dala na strechu skoly (jako to delaj na zapade) a pokryjou kruh o prumeru 100km s 80W PA trvaleho SSB vykonu vlastni TRX (verze bez PA linearu a bez CFA anteny, staci domaci EH antena pro SV nebo CB antena za 1000Kc pro 26MHz band).

  V pravde... kdyz by mi Country-Radio nebo CRo-Leonardo platilo elektrinu, tak z podpostele vytahnu 300W AMSS/DRM SimulCast vysilac s tim, ze si nabaluju signal z DVB-T a oni si budou ovladat texty (RDS-EPG) dalkove pres java web.
  Konec koncu pidi DRM vysilac mi doma bezi (10mW) na SV v hamshecku a ve vedlejsi mistnosti mam u postele (nemoc...porad lezim) Himalayu a tak si timhle zpusobem posloucham oblibene Leonardo (uz aby tu byl treba ten DAB, kde Leonardo by jelo ve "stare" norme T-DAB MP2).
 • 27. 9. 2011 11:06

  bez přezdívky
  V každém případě Telefonica O2 říkala, že do ukončení tzv. ,,digitálního pozemního přechodu" dokryje mux 4 a v tomto Mux 4 pojede v MPEG4 v DVB-T. TAK SE NIKDY NESTALO. Prováděla jakýsi neustálý TEST pro části 3 velkým měst, protože ani ta nedokryla nikdy celá.

  Nyní ČRa hovoří o tom, že v DVB-T2 jsou schopni pokrýt a pokryjí 70% a to do zahájení Olympiady. Já jim to celkem věřím a ať to klidně udělají.

  Je pravděpodobné, že televizní stanice to nebudou chtít platit a tak tam budou třeba jen 2 HD kanály ČT. Nebo tam bude Nova HD jenom v Praze.

  Ale stále je to lepší perspektiva, nežli s O2, která už není žádná.
  No a přijímače si lidé postupně stejně dokoupí, sice to bude třeba pár let trvat, ale dokoupí. Stále nevíme nikdo, kolik už vyměnilo a kolik ještě nevyměnilo ? Já ještě neměnil. Čekám na dostupnost Poláků v DVB-T MPEG4. K té dojde v polovině příštího roku.
  Pokud bude v té době na trhu již DVB-T2 zakoupím pochopitelně DVB-T2.

  Nejsem přesvědčen o tom, že všichnu už vyměnili. Domnívám se, že vyměnit mohla tak polovina. Pokud by bylo 70% pokrytí. Je tu možnost, že začne pomalu měnit ta druhá půlka a už za DVB-T2. Možná...
 • 27. 9. 2011 11:32

  bez přezdívky
  No však proto říkám, že zásadní je to, kolik lidí vyměnilo...Tihle samozřejmě menit nepůjdou... Ale kolik vyměnilo ? Já to odhaduji na polovinu...I když určitě se tady najdou tací, co začnou přesvědčovat že už vyměnilo 75% a že už vyměnilo 90%... Ale já vidím všude tolik starých televizorů jet, že si říkám, bůh ví, jestli těch 50%.... Tihle jak říkáš měnit nepůjdou...Ale kolik nevyměnilo ?
 • 27. 9. 2011 11:40

  Pamětník
  On ten nezávazný slib ČRa o pokrytí 70% z DVB-T2 do LOH je přímo srovnatelný s deklarovaným 100% pokrytím ze satelitů. Jedna věc je pokrytí, druhá věc, kolik domácností má možnost příjmu z mnoha satelitních pozic, kolik je z toho přijímačů schopných příjmu DVB-S2, kolik záznamových přístrojů má takový tuner? Proto za přínos nepovažuji v současnosti a blízké budoucnosti, možnost DVB-T2 vysílání "do zdi" pro teoretických 70% populace.

  Proto jsou mi stále milejší 3 pseudo HD stanice v MUXu 4, než cokoliv v DVB-T2. Nepovažuji se za až tak velkou vyjímku, ale už provozuji poslední CRT TV s DVB-T tunerem ze tří jen na chalupě. Poslední STB s MPEG-4 tunerem Maximum už občas používám jen na terénní a mobilní testy místního nebo naopak dálkového příjmu, zbytek už jsou všechno LCD TV různých úhlopříček. Kombinace 2 MMC s MPEG-4 tunerem a jeden SAT PVR Ready přijímač s DVB-S2 mi umožňuje v Praze možnost nezávislého záznamu 5 stanic, včetně těch tuzemských "HD". Proto mně nějaké souboje souběžného vysílání zajímavých pořadů z více stanic nevzrušují. Přechodem na DVB-T2 bych o tuto "vymoženost" přišel a musel bych se spokojit "jen" s SD variantami.

  Ač jsem příznivcem nových TV technologií, zatím nevidím, ani v blízké budoucnosti, nic, co by mne přinutilo si pořídit přijímač s DVB-T2 tunerem. Možná až tehdy, kdyby náplň MUXu 4 v budoucnu obsahovala stanici nešířenou v kabelovce, nebo ze satelitu. A to by musela být zcela převratná stanice!

  Proto perspektivy O2 a ČRa nesrovnávám, žádný pozitivní přínos pro mne od toho neočekávám. Jsem ve věku, kdy čekat roky na zázrak v TV nabídce by bylo naivní.

  Až budou všechny TV a rekordéry na našich pultech automaticky osazeny jen DVB-T2 tunery, potom se skutečně začne poměr ve vybavení našich domácností měnit. Kdy to ale skutečně bude pravdou? Kdy to odstartuje?
 • 27. 9. 2011 15:41

  bez přezdívky
  Tak ty Pure to už jsou dost taková jako rádia. To spíše ten iRiver nebo něco takového to nepíská ? Tam bych to čekal spíš...

  Kteří dva chtějí Mux 4 ? Já když ty vykřikovali, že by to nikdo nechtěl, tak jsem vždy psal, že by měly zájem určitě ČRa a asi i T-Mobile a Towercom a ty říkáš nějaký Kanaďan ? Kdo ?
 • 27. 9. 2011 16:22

  bez přezdívky
  no vzhledem k tomu, že o tv se zajímá více lidí a nežli o rádio a jak tady správně poznamenává p.Kříž o kvalitě těch přijímačů, počítám, že tohle půjde o dost rychleji...
  tedy docela jsem ochoten věřit tomu, že tady bude v každé domácnosti DVB-T2 dříve nežli DAB...

  Nic méně i to DAB přijde, dělat si iluze, že analogové FM nevypnou je prostě iluze to vypnou...ovšem napřed si musí připravit to svoje DRM+ které po něm pojede... tak zatím si DAB jede v L-Bandu a jede si tam funguje to... až bude možné udělovat III.Band pojede si v 3 Bandu, co bude dál uvidíme... ale analogové FM skončí tak jako tak... takže jeho dnešní situace je taková, že je zapráskané jako svińa a pomalu k nepoužití... čím dříve si budou moci stanice uvolnit ruce a přeskakovat si do III.Bandu tím lépe...