Hlavní navigace

Office 2010 se zeptá na uživatelem preferovaný formát

Jiří Macich ml.

V release candidate verzi kancelářské sady Office 2010, kterou už mají vybraní testeři k dispozici, se oproti veřejně testované betaverzi objevila jedna zajímavá novinka. Office 2010 se nyní uživatele zeptá, jestli si přeje jako výchozí formát používat Open XML nebo Open Document Format (ODF). Kvůli přednastavení Open XML coby výchozího formátu se na Microsoft snesla vlna kritiky už v Office 2007. V tomto případě šlo o problémy se zpětnou kompatibilitou se staršími verzemi kancelářské sady…

Doba čtení: 1 minuta

V release candidate verzi kancelářské sady Office 2010, kterou už mají vybraní testeři k dispozici, se oproti veřejně testované betaverzi objevila jedna zajímavá novinka. Office 2010 se nyní uživatele zeptá, jestli si přeje jako výchozí formát používat Open XML nebo Open Document Format (ODF). Kvůli přednastavení Open XML coby výchozího formátu se na Microsoft snesla vlna kritiky už v Office 2007. V tomto případě šlo o problémy se zpětnou kompatibilitou se staršími verzemi kancelářské sady Microsoftu. Zejména řadoví uživatelé s tím měli problémy, přestože řešení samozřejmě existují (možnost ukládání souborů v původních formátech je dostupná i v Office 2007; do předchozích verzí Office lze doinstalovat sadu kompatibility).

V případě volby výchozího formátu v Office 2010 ale půjde o něco jiného. Microsoft již o interoperabilitě svých kancelářských řešení loni diskutoval s Evropskou komisí a to v rámci sporu o webové prohlížeče. Novou obrazovkou s volbou výchozího formátu souborů tak zřejmě chce vyhovět požadavkům na interoperabilitu a předejít tak možným dalším antimonopolním popotahováním. Škoda jen, že rozhodovací obrazovka neumožňuje přednastavení původních formátů Office. Řadě koncových uživatelů by se tím usnadnil život, protože starší verze Office jsou stále hojně rozšířené a pořád tak vznikají problémy s kompatibilitou. (Neowin.net)

Našli jste v článku chybu?