Hlavní navigace

Názory k článku Ondřej Ferdus (Svaz průmyslu a dopravy): DSA může přinést upload filtry a zpřísnit odpovědnost za obsah

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 10. 2021 8:48

  JVr

  No to jsem zvědav na čem se soudruzi v EU dohodnou.

  Filtry obsahu jsou problematické, osobně bych byl za, že pokud něco takového má být, tak za to nebude odpovědný poskytovatel obsahu, ale společnosti, které mají v popisu potírání nelegálního obsahu - tzv. ochranné autorské organizace. Fungovalo by to tak, že ti poskytnout poskytovateli obsahu API, a poté co dojde u poskytovatele obsahu k uploadu, tento předá uploadovaný obsah (nebo jeho parametry – co si vyžádají) těmto organizacím, a ti provedou ono hodnocení, zda je obsah legální či nikoliv a následně poskytovateli obsahu pošlou jen informaci, zda je obsah může legálně sdílet nebo zda jej má smazat.

  Mám za to, že pokud o to autoři tak stojí, aby jejich díla nebyla nelegálně sdílena, neměli by odpovědnost za určování toho, zda je dílo legální či nikoliv přenášet na někoho jiného, ale měli by tuhle velmi náročnou práci dělat sami (a hlavně nést všechny náklady s tím spojené). A pokud toto nechtějí dělat, tak ať nevymýšlí, jak to naložit na hrb někomu jinému.

  S tím by samozřejmě bylo spojeno i to, že výsledek hodnocení by měl určitý termín do jakého musí být vrácen. A v případě dohody by mohlo docházet k pravidelnému nebo na vyžádání překontrolování nahraného obsahu u poskytovatelů (opět jde o dohodu mezi poskytovateli a těmi co vyžadují kontrolu - každá kontrola něco stojí...).

  Odvolání kvůli false pozitive apod. by bylo směrováno a řešeno opět na ochranné autorské organizace (nějakou jejich centrálu), která by upravovala a vyvíjela filtraci. Ze zákona by měli povinnost na taková odvolání reagovat a zdůvodnit, kterého autora a díla se toto zamítnutí týká. Dále by byla možnost to řešit u nějaké nezávislé skupiny, která by dělala rychlého soudce pro hraniční případy.

 • 27. 10. 2021 10:31

  Lukas1500

  Ptej se naší vlády, proč nejsme v tomhle aktivnější a nezastáváme svůj názor daleko pevněji.
  Nabízí se laciné vysvětlení, že jeden významný holding ve svěřenském fondu neprodukuje audiovizuální díla, takže není důvod se tím zabývat.

 • 27. 10. 2021 23:01

  wm6x

  V tomhle souhlasím, tedy že o tom zda nelegální šíření potírat či nikoliv rozhoduje autor. Mohlo by to fungovat tak že pokud autor nelegální film nalezne a přihlásí se o svoje práva, film bude ze serveru odstraněn. K jeho nalezení by klidně mohl dopomáhat nějaký automatický filtr, který nález autorovi nahlásí ale sám ho nezablokuje. Pakliže se o svoje práva nepřihlásí může to znamenat taky to že nelegální šíření autorovi nevadí. Typicky se to děje proto že film už je starý, náklady se dávno zaplatily a boj s piráty by byl dražší než potenciální zisk. Můžeme to koneckonců vidět i na Youtube, 20 let staré nahrávky televizních pořadů se šíří nelegálně a nikomu to nevadí

  Tyto připravované automatické filtry nicméně ovšem dávají tuto rozhodovací povinnost na hrb provozovateli služby, který bude nejspíš blokovat každý potenciálně nelegální obsah. Mohou pak nastat absurdní situace že autorsky chráněné dílo nahraje na Youtube sám autor ale bude zablokováno automatickým filtrem

 • 28. 10. 2021 21:00

  sax

  No tím ale zase v postatě získá OSA absolutní právo cenzury. To je dost zásadní moc, na to, že je to soukromá společnost.

  28. 10. 2021, 21:01 editováno autorem komentáře

 • 29. 10. 2021 14:28

  neřeknu

  podle mě tohle jen povede k neuvěřitelné cenzuře, omezení svobodné vůle atd. Jako sice asi chápu proč to chtějí, ale je to jakoby na pumpě při tankování benzínu do kanystru člověk vyfasoval pucfleka, který zkontroluje, že benzín nalejete do sekačky a nezapálíte s ním třeba vlastní barák.

  Na druhou stranu, je to nesmysl, pokud poskytuji webhostingové služby, nelze přeci ručit za to co, si tam lidé dávají... O majiteli "závadných" stránek mám informace (jméno, adresa, platební údaje) a musí být dohledatelný. Už vůbec nechápu, jak se má zamezit tomu, aby se jednou zakázaná věc už v životě na web nedostala.

  Podle mě to ve finále odserou opět normální lidé, stejně jako všechno co soudruzi v eu a u nás vymyslí. Místo toho aby řešili důležité věci jako je zku**ený ekoterorismus, který prodražuje povolenky a tím i cenu energii, řeší kun**viny jako opět voj**bat a cenzurovat lidi / názory / obsah. To jsme tu už jednou měli... ;-(

 • 27. 10. 2021 9:45

  ...

  přitom to nejsou "ti soudruzi v EU", ale jsou to jednotlivé země, které diskuzi vedou, argumentují a předkládají svoje návrhy. Ptej se naší vlády, proč nejsme v tomhle aktivnější a nezastáváme svůj názor daleko pevněji.