Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Opera 10.50: upravené rozhraní, vyšší výkon i anonymní režim od Dano - Je neuveritelne, ako dokaze niekto hodnotit vyvojarov Opery,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 2. 2010 10:08

    Dano (neregistrovaný)
    Je neuveritelne, ako dokaze niekto hodnotit vyvojarov Opery, pritom nevidi, ake braky sa dnes pouzivaju. Napriklad vo vyvojovej vetve Mosaic - Netscape - Mozilla - Firefox niekde stale skripe ten priserny kod, ktory sa najprv potykal s kardinalnymi chybami vo vykreslovani a az po uvolneni a "prekopani" do podoby Gecka zacal byt konecne pouzitelny. Bol vkladany do funkcne zaostalych rozhrani (na prvy pohlad jednoduchych) ako Netscape 6 a Mozilla 1, ze uzivatelia od nich hufne prechadzali na uz integrovany Internet Explorer vo WIndows. Ked Mozilla oddelila email od prehliadaca, pretoze s takymto balikom nedokazala konkurovat ani zabudnutej norskej Opere s jej miniaturnym databazovym klientom M2 (aj skopou jeho chyb ;) ) v nadeji, ze konecne sa zbavi tej hniloby a ponukne konkurencie schopny, rychly a sviezi prehliadac, tak zistuje, ze v niektorych pripadoch je to este horsie nez cely Mozilla balik. Do verzie 3.0 je to s Firefoxom stale rovnake. Pomale, nestabilne, nenazrane a cela vyhoda v doladeni prehliadaca podla svojich predstav stroskotava este castejsie na spomenutych brzdach. Vo verzii 3.0 zabojuju so spotrebou a zamestnaju cycle collector, ktory sa neustale stara a riesi neriesitelne memory leaky. Za cenu vyssej procesorovej vytazenosti "bravurne" zametaju vsetko pod koberec a kazdemu ukazuju, aky maju poriadok. Rozhranie je vsak stale pomale a praca vo viac kartach priserna. Chrome aj Internet Explorer maju oddelene procesy pre karty, Firefox je prehliadac, ktoreho sa to vysostne tyka a primarne poukazuje, ake bude mat vycackane a animovane rozhranie, ale bez oddelenych procesov to bude boj s uzivatelskou trpezlivostou. A pomale spustanie? Vraj za to moze bordel s databazou. Uz snad ziadny prehliadac nema problem s historiou zadanych vyrazov a navstivenych stranok, taka Opera si k tomu pridava plne indexovanie stranok, dvojnasobnu historiu pre relacie a aj preplneny profil sa spusta raz tak rychlo, ako cerstvy produkt od Mozilly.
    A nedotiahnute inovacie? V dobe, ked bolo dostupne pripojenie tak pomale, ze korespondencny listok s piatimi obrazkami by prisiel skor, nez ho nacitate v prehliadaci, tak Opera pouzivala pamatovu cache, relacie, zoomovanie, aliasy, popup blokovanie, ci samostatne okno pre spravu stahovania, co niekolko nasobne urychlovalo pracu s prehliadacom a aj samotnym internetom, tak iny konkurovali obrovskymi, pomalymi a nenazratymi balikmi, ci len cisto prehliadacmi, ktore sa bud stratili v temnotach nezaujmu alebo boli napevno primontovane k najpouzivanejsiemu systemu.
    Pouzivam na okamzite browsovanie Internet Explorer 8, pretoze uz nemam trpezlivost s Firefoxom a Chrome je vo vyvoji niekde na pol ceste. V praci a na cestach pouzivam casto Operu, pretoze mam v nej firemnu postu (napriek chybam v M2 ho pouzivam uz 5 rokov) a s desiatkami nastrojov (panely, turbo, fast forward, editacia miestnych nastaveni, userjavascript...) funkcii (Opera Link, poznamky, widgety, gesta) a najma akcii (mam vytvorenych zopar ponuk a rychlych tlacidiel), sa dokazem dopracovat k akejkolvek informacii za kazdych okolnosti, rychlo a s minimalnou interakciou.
    Su teda chyby, pre ktore nie je mozne program vobec pouzivat, su vsak veci, pre ktore nieje mozne program nahradit, za iny program. To su tie inovacie.
  • 25. 2. 2010 13:31

    stope (neregistrovaný)
    Kromě spousty vychytávek, které používám rád, mi Opera žere polovinu jen polovinu toho, co mi v operační paměti zabírá Fox - a to ma ve FF otevřené 2 listy a v Opeře 15...

    Booo, Opera still rules...
  • 25. 2. 2010 21:36

    stope (neregistrovaný)
    Já si zatím do FF stáhl jen Firebug a Greasemonkey, oba je mám vypnuté a spotřeba je dvojnásobná... Co s tím? =)
  • 25. 2. 2010 8:55

    pepak (neregistrovaný)
    Opera nikdy neuměla dotáhnout věci do konce. Odjakživa jsou její vývojáři dobří v tom, vymyslet nějakou novinku a s velkým popraskem ji hodit mezi lidi, ale to je všechno. Je to konec konců i logické - "jako první na světě máme funkci X" je daleko údernější než "po 7 letech a 4 měsících jsme konečně vyladili funkci Y".
  • 25. 2. 2010 8:04

    anonymní
    Články o tom, co geniálního zase vymysleli tento týden "vývojáři" Opery už jsou vážně otravné a směšné!

    Až budete mít novou odladěnou verzi, tak nám dejte vědět - i když - já vím, i redaktor se musí něčím živit...

    Používám Operu (dneska 9.63) už od verze 6, koupil jsem si ji až ve verzi 7. Už nevím od které verze, ale nastal kdysi okamžik, kdy mě začalo slovo "vývojáři" ve spojení s programátory Opery vadit. Za posledních několik let "vývojáři" vymysleli hlasové ovládání, rychlý náhled, widgety, nové skiny a podobné šíleně důležité věci, které každý používá.

    Nestihli však nikdy pořádně dodělat mailového klienta M1 (akorát se jim podařilo opravdu "geniálně" vyřešit archivaci mailů, dlouho jsem tomu nechtěl uvěřit), odstanit otravnou error konzoli, opravit chyby při zpracování ipv6, nezavádět stále znovu již dávno odstraněné chyby (skoro jako by ve firmě snad ani neslyšeli slovo "version manager") a nebo konečně dodělat takovou zbytečnost, jako je použitelné zpracování certifikátů.

    Veřejnost na práci těchto "vývojářů" také odpovídajícím způsobem zareagovala. Prakticky nulovým nárůstem nových uživatelů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).