Hlavní navigace

Operátor AT&T aktivně pomáhal NSA ve šmírování, předával i data z mobilů

17. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Nedivme se, proč by nějaká firma měla odolávat pokušení spolupracovat s tajnou službou, vždyť jsou to „jen“ lidé.

Schopnost NSA odposlouchávat a zaznamenávat závratné množství informací protékajících USA byla z velké části založena na desítky let trvajícím partnerství s tamním telekomunikačním gigantem AT&T. Vyplývá to z další sady informací vypuštěných Edwardem Snowdenem a New York Times o tom píše například v AT&T Helped N.S.A. Spy on an Array of Internet Traffic.

„Unikátní a velmi produktivní partnerství,“ tak je označena desetiletí trvající aktivní spolupráce AT&T s NSA. Nechybí přívlastky „vysoce kolaborativní“ ani „extrémní ochota pomáhat“. Ať už jde o kompletní přístup k řadě informací, včetně domácí i zahraniční internetové komunikace, nebo například aktivního zajištění tajného nařízení soudu, které umožnilo napíchnout kompletní internetovou komunikaci sídla Spojených národů, ale i všech zákazníků AT&T.

Šmírovací zařízení měla NSA na minimálně sedmnácti klíčových místech internetové sítě AT&T přímo v USA a spolupráce dobře sloužila i při testování nových technologií a technik. Už v září 2003 měly NSA poskytnout přes 400 miliard položek internetových metadat – informací o tom, kdo s kým komunikoval, byť bez informace o obsahu komunikace. Ale také kopie milionů e-mailů, které vyhovovaly filtrování podle určitých klíčových slov.

Na dokumentech od Snowdena je zajímavé to, že nezmiňují AT&T přímo, ale z technických a dalších informací plyne, že jde právě o tuto společnost. Kódově označený programu Farview při důkladnější analýze ukazuje právě na AT&T a shodují se zde řady věcí, které je možné srovnávat s historickým děním. V jiném programu, kódově označeném Stormbrew, ale jsou zapojení i další operátoři – Verizon a MCI.

ebf - tip do článku - debata

Po roce 2011 šmírovací aktivity nebývale posílily, AT&T začalo předávat okolo miliardy mobilních telefonních záznamů denně, nutno dodat, že jde o záznamy o domácím volání, tedy nikoliv, jak se většinou zdůrazňuje, o šmírování pouze lidí mimo USA. A také je to poměrně zásadní nová informace, protože poté co Snowden vynesl informace o masivním odposlouchávání, úřady je zlehčovaly s tím, že šlo pouze o pevné linky.

Odhalení AT&T a zveřejnění těchto nových informací je společným dílem New York Times a ProPublica. Hlavní článek k tématu mají v NSA Spying Relies on AT&T’s ‘Extreme Willingness to Help’, kde najdete i poměrně dobrou časovou osu vývoje celé mnohaleté spolupráce. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).