Hlavní navigace

Operátoři na Vánoce vypnou LTE na místech, kde může rušit televizní signál

Autor: Isifa
Jan Beránek

Mrazík a Popelka bez rušení. Reklamy zůstanou, ale v některých místech by mělo zmizet rušení, za které může LTE.

Až do čtvrtého ledna bude ve vybraných lokalitách snížené pokrytí rychlým internetem LTE. Oblasti budou operátoři dokrývat signálem sousedních základnových stanic.

„Po dobu vánočních svátků (do 4.1.2016) jsme byli Českým telekomunikačním úřadem požádáni o vypnutí několika desítek LTE vysílačů, které údajně ruší signál pozemního televizního vysílání,“ tvrdí mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Seznam vysílačů je možné prostudovat na stránkách operátora

Ačkoliv je rychlý internet jedním z hlavních taháků operátorských kampaní, vypínat na Vánoce musí v různé intenzitě všichni tři. „Náš dodavatel dostal od ČTÚ požadavek na dočasné vypnutí několika desítek vysílačů, které údajně ruší signál pozemního televizního vysílání. Oblasti budou prozatím pokryty signálem sousedních základnových stanic,“ potvrdila Lupě mluvčí O2 Lucie Pecháčková s tím, že se to bude týkat některých vysílačů především v Brandýse nad Labem, Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Říčanech, Úvalech a Vlašimi.

Vodafone je zatím víceméně ušetřen. „Nás se to moc netýká, protože máme nejvzdálenější pásmo od toho televizního. Před chvílí jsme byli ČTÚ požádáni o vypnutí jediného vysílače, který by mohl být problematický,“ dodává mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová

Content 2017 - tip Footshop

O tom, jak LTE ruší televizní signál, vznikl o prázdninách lehký spor mezi ČTÚ a Českými radiokomunikacemi. Úřad tvrdí, že stížností na rušení televizního signálu nepřibývá, Radiokomunikace opak.

Z letního šetření ČTÚ navíc vyplynulo, že „polovina závad připadá na vrub nedostatečné úrovně signálu nebo nedostatkům na straně přijímacích zařízení. Pravděpodobnost rušení vzrůstá v oblastech příjmu televizních kanálů 59 a 60, v oblastech s nižší úrovní signálu DVBT při použití aktivní pokojové nebo jakékoliv jiné náhražkové antény,“ vysvětlil mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Našli jste v článku chybu?
21. 12. 2015 17:09

Žádný sračkoidní televizní přijímač. Jednoduše původně televizní pásmo dostalo LTE, a jaksi televize jsou dělány na dálkový příjem, ne na to, že kolem antény do kilometrové vzdálosti bude mít několik LTE stanic, které jen na anténě vytvoří několik voltů/metr v elektrické intenzitě.

Televizní příjímač je přijímač slabého vzdáleného signálu, nikoli měřič mikrovlnných trub a síly signálu blízkých mobilních stanic.

V okamžitě, kdy se jeden konec televizního spektra a LTE spektra leží těsně vedle s…

21. 12. 2015 12:37

Obavam se, ze LTE je stejne diky vanocni kreativite televiznich dramaturgu to nejzabavnejsi, co na sve televizi uvidite ;-)