Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Operátoři sítí DVB-T se obávají lobbingu „mobilářů“ pro uvolnění pásma 700 MHz od anonym - Internet na 700MHz môže k spokojnosti užívateľov fungovať...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 10. 2014 16:22

  bez přezdívky

  Internet na 700MHz môže k spokojnosti užívateľov fungovať v Kanade, Rusku alebo v Afrike, ale určite nie v husto osídlenej Európe. Tu sa na to hodí skôr horná hranica UHF - 3GHz.

 • 31. 10. 2014 17:46

  lahvon

  To je ale velkej nesmysl, to co jste napsal. Pokud jde o ekonomické, ale i fyzikální principy.

  Už dneska se pro mobilní/rádiové datové sítě používá frekvenční pásmo 800 MHz. Nebo pásmo 450 MHz. Tak proč by nemělo pro pokrývání venkovských a rozsáhlých oblastí, ale i pro pokrývání měst, proč by nemělo fungovat pásmo 700 MHz?

  Na což se naopak extrémně nehodí vysoká pásma, kde už dnešní pásmo 2,6 GHz operátoři mají odloženo k ledu a budou s ním jen v případech nouze dokrývat hustě obydlená města, kde budou potřebovat navýšit datovou propusnost sítě, kde budou mít vysokou hustotu aktivních uživatelů.

  Ale obecně, internet pro města není zas takový problém. Již dnes zde existuje kvalitní dostupnost FTTx, xDSL a internetu po CaTV. Kde uživatelé nemají problém dosahovat rychlostí v desítkách až stovkách Mbps na nesdílených přípojkách.

  Co je zatím stále nevyřešené je pokrytí venkovských oblastí a vesnic, kde něco jako optika nebo CaTV je velký sci-fi a xDSL nabízí jen rychlosti okolo jednotek mbps v downloadu a stovek kbps v uploadu. Což je, přiznejme si, velká bída.

  A tam je velkou nadějí právě bezdrátové připojení. Protože zakopávat optiku, bez státních/evropských dotací, nikdo kdo to má v hlavě v pořádku nebude. Protože by se mu investice nikdy nevrátila. To je smutná realita.

  Osobně tak jednozačně straném využití frekvenčního pásma pro Internet. Což je jednoznačně přínosná služba, podporující zaměstnanost, vzdělanost, podnikání a bourající překážky pro to, aby i na venkově mohli být lidi ekonomicky aktivní a mohli podnikat v moderních oblastech, kde jsou peníze.

  Proti tomu je televizní trh, který má efekt přesně opačný. Tupá zábava, vychovávající pupkáče s lahváčem v ruce a rukou ve slipech, sedícího na gauči a čučícím na Ordinaci v růžové zahradě.

  Howgh!

 • 31. 10. 2014 18:59

  bez přezdívky

  Čo takto čítať ? Nenapísal som, že to nebude fungovať, ale že to nebude fungovať k spokojnosti užívateľov. Napíšete oslavnú ódu na internet a chcete ho merať (typicky televíznym) pokrytím km^2/watt alebo km^/početBS. Lenže parametrom spokojnosti užívateľov internetu je prenosová rýchlosť a kvalitu siete treba merať v Mbps/user. A to bude teda veľká mizéria, keď bude mať bunka na 700MHz typicky priemer 10km a bude v jej dosahu 50tis a viac užívateľov.