Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Otestovali jsme O2TV Air: interaktivní službu plnou sportu nejen pro mobily a tablety od Griffin - "O2 nyní sází na Flash. Webový prohlížeč se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 9. 2015 9:04

  Griffin

  "O2 nyní sází na Flash. Webový prohlížeč se tudíž neobejde bez doplňku Flash Player, který je však velmi rozšířený. Ostatně je už součástí instalace některých prohlížečů (mj. Google Chrome) a systémů (např. Windows 8 a vyšší). Uživatelé těch ostatních si ho mohou zdarma stáhnout."

  Nesmysl a brzy na to narazí, Flash přestává být v nových prohlížečích (mj. Google Chrome) podporován. Postupně budou muset všichni co provozují na webu nějaký video obsah přejít na bezpečnější přehrávač HTML5, který je podporován všemi. Android to již nativně nepodporuje od verze 4.4 (KitKat).

  Jinak O2TV AIR je vcelku povedené nicméně ho sráží absence HD obsahu. BOjím se že neni pravda že s tím v budoucnu počítají. Nechtějí aby tato varianta služby mohla konkurovat plnohodnotné službě spojené se STB O2. Bylo by totiž daleko lepší si pořídit pouze O2TV Air a propojit nějaké zařízení kabelem s TV , tím by vznikla náhrada za plnohodnotnou službu bez nutnosti VDSL modemu a STB.

  BOhužel aplikace pro Android nebo iOS není plnohodnotná.

 • 3. 9. 2015 18:34

  Jiří Macich ml.

  Nesmysl a brzy na to narazí, Flash přestává být v nových prohlížečích (mj. Google Chrome) podporován.

  Máte špatné informace. Google Chrome a Mozilla Firefox ruší podporu starého Netscape Plug-in API (NPAPI), které využívá třeba v článku jmenovaný Silverlight.

  Google Chrome má však jako náhradu vlastní Pepper Plug-in API (PPAPI), se kterým je Flash Player kompatibilní, takže v nejbližší době ho Google Chrome podporovat nepřestane.

  Mozilla zase nahrazuje Netscape Plug-in API svým vlastním Gecko Media Plug-in (GMP). Flash Player ho sice nepodporuje, ovšem jeho verze pro NPAPI dostane po „nezbytně dlouhou dobu“ generální pardon.

  Mozilla navíc kutí projekt Shumway, který zpracuje Flash bez plug-inu za užití čistě webových technologií z jádra prohlížeče. Možná tedy časem zařízení podporu pro Flash Player, ale ještě ne pro samotný Flash (tohle je třeba rozlišovat).

  Microsoft Edge neměl podporovat ActiveX, což je do jisté míry obdoba Netscape Plug-in API (NPAPI). Skutečně je nepodporuje, ale Flash v něm opět funguje. Dokonce je už dodáván spolu se systémem, takže je připraven jak pro Internet Explorer, tak pro Microsoft Edge.

  Postupně budou muset všichni co provozují na webu nějaký video obsah přejít na bezpečnější přehrávač HTML5, který je podporován všemi.

  Ano, panuje všeobecná shoda, že HTML 5 je budoucnost. Proto se také na jeho přípravě a optimalizaci pro multimédia hodně podílí třeba Netflix. Flash má ale naneštěstí tuhý kořínek a HTML 5 pro potřeby multimediálních služeb dozrává hodně pomalu.

  Digital Rights Management (DRM) žádaný zábavním průmyslem pronikl teprve do HTML 5.1 a podpora na straně prohlížečů je roztříštěná. Jednota v podpoře kodeků také není vyloženě ideální. Sotva se jakžtakž dořešila podpora H.264 a už je tématem H.265.

  Android to již nativně nepodporuje od verze 4.4 (KitKat).

  Flash pro Android se přestal vyvíjet a oficiálně šířit ještě dříve, ale pro mobilní zařízení se spíše počítá s nativními aplikacemi. Někdy je to technicky nutné (výkon, funkce), jindy je to hloupá móda (kdejaký jouda chce být vidět Google Play či Apple AppStore).

  Ne, že bych nástupu čistě webových řešení nefandil. Právě naopak (otevřené, standardizované a interoperabilní technologie). Ale ten posun je hrozně pomalý a zdržují ho půtky mezi tvůrci prohlížečů. Apple, Google, Microsoft a Mozilla si navzájem poměřují, ehm, svaly a Adobe se směje ...