Hlavní navigace

Názory k článku Otestovali jsme O2TV Air: interaktivní službu plnou sportu nejen pro mobily a tablety

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 9. 2015 9:04

  Griffin

  "O2 nyní sází na Flash. Webový prohlížeč se tudíž neobejde bez doplňku Flash Player, který je však velmi rozšířený. Ostatně je už součástí instalace některých prohlížečů (mj. Google Chrome) a systémů (např. Windows 8 a vyšší). Uživatelé těch ostatních si ho mohou zdarma stáhnout."

  Nesmysl a brzy na to narazí, Flash přestává být v nových prohlížečích (mj. Google Chrome) podporován. Postupně budou muset všichni co provozují na webu nějaký video obsah přejít na bezpečnější přehrávač HTML5, který je podporován všemi. Android to již nativně nepodporuje od verze 4.4 (KitKat).

  Jinak O2TV AIR je vcelku povedené nicméně ho sráží absence HD obsahu. BOjím se že neni pravda že s tím v budoucnu počítají. Nechtějí aby tato varianta služby mohla konkurovat plnohodnotné službě spojené se STB O2. Bylo by totiž daleko lepší si pořídit pouze O2TV Air a propojit nějaké zařízení kabelem s TV , tím by vznikla náhrada za plnohodnotnou službu bez nutnosti VDSL modemu a STB.

  BOhužel aplikace pro Android nebo iOS není plnohodnotná.

 • 3. 9. 2015 9:11

  Griffin

  "Aktuálně zvažujeme, jestli má smysl vyvíjet dedikované aplikace O2 TV pro Smart TV. Překážky vidíme zejména v hodně fragmentovaném a nekonzistentním prostředí, které je problematické nejen pro vývoj, ale i další údržbu aplikací,"

  Napadá mě možnost využití HbbTV. Pokud by opravdu chtěli. Ale nemyslím si to, proč to jsem psal už před tím. Pro ně je prioritou přilákat klienty do drátovou verzi.

 • 3. 9. 2015 18:34

  Jiří Macich ml.

  Nesmysl a brzy na to narazí, Flash přestává být v nových prohlížečích (mj. Google Chrome) podporován.

  Máte špatné informace. Google Chrome a Mozilla Firefox ruší podporu starého Netscape Plug-in API (NPAPI), které využívá třeba v článku jmenovaný Silverlight.

  Google Chrome má však jako náhradu vlastní Pepper Plug-in API (PPAPI), se kterým je Flash Player kompatibilní, takže v nejbližší době ho Google Chrome podporovat nepřestane.

  Mozilla zase nahrazuje Netscape Plug-in API svým vlastním Gecko Media Plug-in (GMP). Flash Player ho sice nepodporuje, ovšem jeho verze pro NPAPI dostane po „nezbytně dlouhou dobu“ generální pardon.

  Mozilla navíc kutí projekt Shumway, který zpracuje Flash bez plug-inu za užití čistě webových technologií z jádra prohlížeče. Možná tedy časem zařízení podporu pro Flash Player, ale ještě ne pro samotný Flash (tohle je třeba rozlišovat).

  Microsoft Edge neměl podporovat ActiveX, což je do jisté míry obdoba Netscape Plug-in API (NPAPI). Skutečně je nepodporuje, ale Flash v něm opět funguje. Dokonce je už dodáván spolu se systémem, takže je připraven jak pro Internet Explorer, tak pro Microsoft Edge.

  Postupně budou muset všichni co provozují na webu nějaký video obsah přejít na bezpečnější přehrávač HTML5, který je podporován všemi.

  Ano, panuje všeobecná shoda, že HTML 5 je budoucnost. Proto se také na jeho přípravě a optimalizaci pro multimédia hodně podílí třeba Netflix. Flash má ale naneštěstí tuhý kořínek a HTML 5 pro potřeby multimediálních služeb dozrává hodně pomalu.

  Digital Rights Management (DRM) žádaný zábavním průmyslem pronikl teprve do HTML 5.1 a podpora na straně prohlížečů je roztříštěná. Jednota v podpoře kodeků také není vyloženě ideální. Sotva se jakžtakž dořešila podpora H.264 a už je tématem H.265.

  Android to již nativně nepodporuje od verze 4.4 (KitKat).

  Flash pro Android se přestal vyvíjet a oficiálně šířit ještě dříve, ale pro mobilní zařízení se spíše počítá s nativními aplikacemi. Někdy je to technicky nutné (výkon, funkce), jindy je to hloupá móda (kdejaký jouda chce být vidět Google Play či Apple AppStore).

  Ne, že bych nástupu čistě webových řešení nefandil. Právě naopak (otevřené, standardizované a interoperabilní technologie). Ale ten posun je hrozně pomalý a zdržují ho půtky mezi tvůrci prohlížečů. Apple, Google, Microsoft a Mozilla si navzájem poměřují, ehm, svaly a Adobe se směje ...

 • 4. 9. 2015 19:47

  Jiří Macich ml.

  HbbTV? Dobře, ale na jaký kanál by službu nabalili?

  Teoreticky mě napadá, že by se do DVB-T mohlo vrátit O2 Info. Již tam krátce bylo, když ještě „provozovali“ čtvrtý multiplex. O2 Info by mohlo fungovat jako relativně levný nosič placené služby, ovšem to jen můj osobní dohad.

  Reálněji vidím spíše nějaký jejich vlastní IP box nezávislý na jedné konkrétní síti a datové technologii. Něco na principu Voyo Playeru a podobně. Nicméně oficiální verze je zatím taková, že chtějí podporovat Apple TV a podobná zařízení. Chromecast? Roku Player? Uvidíme.

 • 4. 9. 2015 19:36

  Jiří Macich ml.

  U O2TV Air je jejich vlastní ústředny trápit nemusí, ale ona pověstná „poslední míle“ je pro klasickou O2TV samozřejmě problém.

  BTW: 3 Mb/s celkově nebo pro O2TV?

  Napříč trhem je docela velký nešvar, že se sice zvyšuje rozlišení obrazu, ale neroste úměrně bitrate. Kolikrát se nestačím divit propastným rozdílům v kvalitě obrazu, když zkusmo při sledování jednoho HD kanálu přecházím mezi DVB-T, DVB-S a IPTV.

  Příliš by mě tedy nepřekvapilo, kdyby sice rozlišení obrazu v O2TV Air vyhovovalo definici HD kanálu, ovšem s nízkým datovým tokem. A pořád se dá vytáhnout z rukávu trik, že namísto HD lidem slíbíte HQ, což je termín bez jakéhokoliv náznaku standardizace, takže si jím můžete onálepkovat cokoliv.

 • 3. 9. 2015 12:36

  K-A-R-L-O-S

  To by však museli vyřešit jejich problém zvaný ústředny a dosah od ústředen to ke omezuje u nás pouze 3 mb/s to HD program nerozběhnete po netu jejich slavný xDSL

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).