Hlavní navigace

Ožívá startupový Visegrád. Maďaři chtějí propojit středoevropskou­ scénu

23. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Souboj o to, kdo má právo se nazývat startupovou metropolí střední Evropy, pokračuje. Vídni a Praze teď začíná šlapat na paty Budapešť.

Central Europe Startup Awards vzniklo hlavně proto, že pánové z Budapešti cítili, že v našem regionu chybí přeshraniční spolupráce a komunikace. Inspiraci našli u podobného projektu ve Skandinávii, tvrdí ambasadorka nového projektu Kateřina Pljaskovová s tím, že původní projekt s názvem Nordic Startup Awards už jede přes dva roky.

Kromě regionální startupové komunity by díky novince měl podle Pljaskovové vzniknout otevřený komunikační kanál, který zjednoduší startupům expandovat na trhy Visegrádské čtyřky, ale i dalších zemí ve střední a východní Evropě. Počítá se i s databází startupů, tentokrát z celého CEE regionu. 

Systém soutěže funguje tak, že kdokoliv může do konce dubna nominovat startupy, investory, akcelerátory nebo jiné součásti tuzemské startupové scény. O vítězích pak rozhodne zvláštní porota, která vybere národní týmy pro finálový souboj v Budapešti na konci května. 

ebf - tip do článku - debata

V globálním, ale i evropském měřítku je český trh miniaturní, proto vítáme každou možnost, jak ho zviditelnit. Navíc tahle akce nás propojí se skandinávským světem, od kterého se máme pořád co učit,  tvrdí Lenka Kučerová z pražské Wayry, která 15. května poskytne tuzemské zastávce startupového klání prostor. Program akce ještě ladíme, ale vyhlášení českých vítězů bude jen jedna z částí celé šou, tvrdí Pljaškovová. 

Ve Wayře ale tento týden proběhne i do jisté míry konkurenční akce. Začínají totiž první zahřívací kola před podzimním vídeňským startupovým festivalem Pioneers. Večer se tak ve Wayře o své zkušenosti s úspěšnou kampaní na Kickstarteru podělí Daniel VávraWarhorse StudiosTomáš Meiser z ČVUT, který chce povzbudit cvrkot, který se poslední dobou zvedá kolem možného využívání dronů v běžném životě.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).