Hlavní navigace

Názory k článku Peer to peer sítě od A do Z: Direct Connect

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 8. 2008 7:46

  Jaromir
  Co si takhle rozjet vlastní HUB :) ? Jaká je legislativní stránka u nás v ČR?

  Jestli se mají vyskytovat na HUBu erotické materiály, nemají mít na něj přístup nezletilí Stačí jen úvodní hlášení o nutnosti mít nad 18 let a nebo je to nedostatečné opatření?

  Věci typu zoo a dětská pornografie jsou ze zákona zakázany úplně v ČR, tedy uživatelé sdílející toto např. z Holandska musí být, nejlépe automaticky, odpojováni.

  A co provoz samotného HUBu vzhledem k distribuci software, filmů a hudby pod licencí, kde dochází k jejímu porušení? Je za ně zodpovědný majitel HUBu, když přes něj přenos fyzicky nejde, ale vlastně dává lidem prostředek, aby případný nelegální materiál našli a kontaktovali se mezi sebou, je to samo o sobě porušením zákona, i když je v podmínkách HUBu, že se tyto materiály nesmí sdílet?

  DC bylo vždy takové malé podsvětí, na kterém se daly najít lokální věci, po připojení na místní HUBy. Myslím, že zájem o něj není zejména proto, že není jeden centrální bod, kterým by se dala celá síť zrušit, ale každý HUB jede sám za sebe, tedy by bylo nutné zažalovat každý jednotlivý HUB, ve všech státech světa, což není možné.

  Pokud ale vím, tak došlo už k hromadnému stáhnutí seznamů sdílení, jejich předání policii, která pak zabavila počítače a v případě, že tam našla nelegální materiál z toho vyvodila nějaké závěry, ale byla někdy akce proti samotnému HUBu, a je vůbec taková akce z hlediska policie možná (legislativně), a nebo ne?
 • 15. 8. 2008 9:58

  Marek (neregistrovaný)
  Již nějakou dobu jsou všechny přenosy mezi klienty StrongDC++ automaticky šifrovány a SSL se používá u této sítě už dávno
 • 17. 8. 2008 18:03

  Tom (neregistrovaný)
  ono v "sumáži"
  DC-čka jsou asi nejvíc vhodné pro ne-celý internet.
  vysokoskolské koleje atd at uz maj vsichni tam verejné IP nebo nikoli či vnitřní sítě pokud je možnost se připojit k hubu z omezeného prostoru tak se nemusí nic řešit. většinou v těchto sítích taky vše jede jinak rychle
  a imho na netu maj asi budoucnost asi jenom Bittorent,eDonkey a podobné ... DC bohužel

  (lol s tou diakritikou)
 • 15. 8. 2008 9:38

  Radek Zajíc
  DC nikdy nebylo celosvetove rozsirene, spis slo vypozorovat, ze nektere staty maji daleko vetsi zastoupeni mezi DC huby. Cechy a severske staty myslim patrily vzdy mezi ty nejaktivnejsi :-)

  S tim souvisi i to, co autor v clanku jen natuknul - pomerne velka cast softwaru pro DC (huby, klientsky software) pochazi (nebo je alespon upravovana) ceskymi programatory. Jmenujme napr. CZDC++ bo StrongDC++ a VerliHub a PtokaX.

  V dobe, kdy CZPRO bezelo na jistem univerzitnim pocitaci, bylo opravdu nejmocnejsim hubem siroko daleko. Ty casy jsou davno pryc, dnes neni problem mit hub na rychle lince, ale napr. ve zminovanem roce 2002 rozhodne nebyla stomegabitova linka dostupna kazdemu, jako dnes.

  V clanku autor zminuje i nektere prezdivky lidi, kteri se na DC scene zapsali pomerne vyrazne. PPK, Jaaa...

  Otazka vlastniho hubu nenarazi na problem technologicky (HW i SW mame, pripojeni taktez), ale spise legislativni. Nevim, ze by snad doslo ze strany policie k nejakemu zasahu proti hubu, pravdou je, ze DC huby vzdy balancovaly na pomezi (i)legality. Hub sam nic nenabizi, jen poskytuje sluzbu vyhledavani a chatu. Obvykle ma v podminkach pouziti, ze pripojeni uzivatele nesmi nabizet veci, ke kterym nemaji opravneni. Je vsak otazkou pro pravnika, jestli tohle staci (ja doufam, ze ano).

  K otazkam zasahu proti uzivatelum DC - ano, policie se na DC zameruje, protoze je tam pomerne snadne identifikovat druhou stranu (dle IP), snadno zjistite, co vsechno sdili (stahnete filelist, byt ten muze byt podvrzeny) a navic na ceskych hubech je velka koncentrace *ceskych* uzivatelu, proti kterym jdou (zahranicni uzivatele ceskych hubu by postihovali taktez, ale jaksi s nimi zahranicni policejni organy nechteji moc aktivne spolupracovat).

  Na tema zasahu bylo dost napsano napr. zde:
  http://www.lupa.cz/clanky/v-cr-probiha-rozsahly-zatah-proti-uzivatelum-p2p-siti/nazory/vse/

  V odkazovane diskusi je nazor od cloveka s nickem Grovik, ktery vse popisuje pomerne verne. Sam jsem pod nektery z techto clanku pridaval komentar s podrobnejsimi informacemi, ale ted ho nemuzu najit. Jeste bych dodal, ze PCR zatim mela jen par vetsich akci proti "sdilecum" - jestli nejaka mela efekt nevim, ono zpracovani tech dat od nekolika tisic uzivatelu dalo vysetrovatelum pomerne dost zabrat :-) a vzhledem k tomu, ze od sberu dat do dneska ubehlo peknych par let, je otazkou, jestli nekomu neco dokazou.

  Samozrejme, pokud jde o rychlou akci typu "zjistime, kdo co sdili, za par dni nabehneme k nemu domu a zabavime pc" (tak to probihalo v Klasterci), tam si asi carku za vyreseny pripad udelaji...