Hlavní navigace

Peter Duhan nevylučuje, že v souvislosti s ČRo Plus bude žádat o nové VKV kmitočty

Lukáš Polák

V rámci novely zákona o Českém rozhlase chce jeho vedení prosadit možnost, aby ředitele jednotlivých regionálních studií jmenoval přímo šéf veřejnoprávního média. Obešel by Radu ČRo.

Doba čtení: 2 minuty

Vedení Českého rozhlasu nevylučuje možnost, že pro spuštění tematického okruhu ČRo Plus v pásmu VKV bude žádat Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o další kmitočty. V rozhovoru pro server iDNES.cz tuto možnost naznačil přímo generální ředitel veřejnoprávního média Peter Duhan. Doposud se přitom hovořilo pouze o optimalizaci kmitočtů, tedy faktu, že Český rozhlas by přeskupil své stávající frekvence u již existujících analogových okruhů. Této možnosti by ale využil ČRo pouze tehdy, že by byly volné kmitočty k dispozici. Rozhlas čeká aktuálně na novelu zákona, která prochází parlamentem.

K TÉMATU: ČRo Plus dostal zelenou pro vstup na VKV, novelu zákona schválila vláda

Duhan v rozhovoru pro iDNES.cz dále uvedl, že optimalizace kmitočtů se může týkat jak regionálních, tak ale i celoplošných stanic. Nedá se jednoznačně říci, že to nepostihne celoplošné stanice, nebo že to postihne jen regionální stanice. Zkrátka budeme se snažit zachovat původní pokrytí pro celoplošné stanice i pro regionální stanice s tím, že na mnoha místech existují různé překryvy a na ně se soustředíme, konstatoval generální ředitel veřejnoprávního média. V souvislosti s jednáním s ČTÚ se Duhan zmínil o případných dokrývačích. Jako konkrétní případ redukce vysílačů uvedl šéf rozhlasu Ostravsko.

TVCON 2018 tip Dvořák

ČTĚTE TAKÉ: Český rozhlas Plus by z VKV vysílačů mohl pokrýt příští rok 40 procent republiky

V rámci interview, které přinesl zpravodajský web mediálního domu Mafra, je také zajímavá zmínka generálního ředitele o možnosti volení šéfů jednotlivých regionálních studií. Dnes je na návrh šéfa rozhlasu jmenuje a odvolává Rada Českého rozhlasu. Navrhujeme, aby ředitele regionálních studií jmenoval generální ředitel, uvedl krátce Duhan. Vedení rozhlasu by tak novelou zákona o veřejnoprávním médiu kontrolní organ de facto dostalo ze hry. Stejným způsobem tato skutečnost nyní funguje u regionálních studií České televize. Zde také ze zákona jmenuje jejich šéfy Rada ČT na návrh generálního ředitele.

Našli jste v článku chybu?