Zapomímáte, že uživatelé se to mohou naučit. Třeba takový Vim - na první pohled naprosto neintuitivní, vůbec jsem nebyl schopný to použít, když jsem to viděl poprvé, frustrace maximální. Ale dal jsem si práci naučit se to, a teď si myslím že je to nejlepší textový editor na světě... pro ty kteří se to pracně naučí. Je to z extrému do extrému - na začátku jste mnohem míň produktivní než v jiných editorech, až si to osvojíte, tak naopak mnohem víc.
Vše napsané pro mě vlastně jen dokazuje, že existují dva typy lidí: Jedni s vytříbeným vkusem, jedni bez něj. Léta používám Windows, jejich GUI mě nikdy neuráželo, vnitřní logika systému mi (v 95 % případů) vyhovuje, stejně jako extra široký výběr aplikací (i pro tak "divné" věci, jako je tvorba webu). Vždy mi to přišlo jako zásadní plus Windows a jablečná poleva by mě ke změně nepřesvědčila. Zjevně tedy patřím do oné první skupiny bez vytříbeného vkusu - ale zase je zajímavé přečíst si argumenty oné druhé skupiny...
Například VIMovské zkratky jsou velmi intuitivní a jejich "komba" mají svoji vnitřní logiku. Ale jelikož VI, základ VIMu pochází z počítačového pravěku, tak v něm neplatí obvyklé klávesové zkratky z win programů, jednoduše proto, že v těch dobách, kdy VI vznikalo, nybyl na světě ani DOS, natož pak Windows.
BTW: A to že je VIM nejlepší editor na světe si myslíte dobře. Zatím nikdo nic lepšího nevymyslel a si ještě dlouho nevymyslí.
Přesně tak, nastavení čehokoliv ve Windows je od uvedení Vist naprostá tragédie a to nastavení sítě je perfektní ukázkou toho, jak se to nemá dělat. Sedmičky jsou jen urychlené Visty s vylepšeným xichtem a osmičky jsou jen dále odlehčené sedmičky s tragickým Metrem, které nemá na desktopu co dělat, čili já zde žádné zlepšení nevidím, spíš naopak. Souhlasím, že Win7 je v oblasti OS asi to nejlepší co Microsoft zatím vyprodukoval, to ale nemění nic na tom, že je to pořád tragédie.
Článek pěkný, úvaha dobrá. Jen malá poznámka: jestli Vám v XP trvalo dlouho nastavení sítě a v W7 to je podle vás rychlejší, tak asi vrátím maturitní list... Navíc těžko očekávat že když odborníkovi na pračku (iOS) dám opravit auto (Win), tak bude mít motor opravený stejně rychle jako v pračce na kterou je naučený, že?. Není odborník na motory jako odborník na motory... Vycházím z úvahy že s patřičným vybavením (diagnostiký SW, který rovnou popíše postup opravy) je oprava motoru v autě opravdu jednodušší, než v pračce.
Což o tom, třeba mně to složité nepříjde. Ale maně jste mi připomněl desítky komentářů v různých fórech, které by se daly shrnout to věty, "nemůžete po BFÚ chtít, aby používal komandlajnu a učil se nějaké příkazy. Dokud toto linuxoví zastánci a vývojáří nepochopí, bude mít Linux na desktopu stále 1%."
:)
Ono se presne takhle "probouzi" RDPcko - a vypada to tak, ze kdyz se clovek prepne co cehokoli jinyho, byt trebas na par vterin, tak po prepnuti se na RDPcko se to (v zavislosti na rychlosti linky/serveru/...) az minutu znovu prihlasuje, coz je pri praci fak zuzo.
Jeste vetsi zuzo to je, pokud to usne "nad limit" serveru, a ten zrusi session a samo pozavira vsechno, co tam clovek mel otevreno. Proste uplne nahovno.
Az na to, ze ovladani mysi je hodne debilni, nikde nevidno bezici aplikace najednou (metro aplikace nejsou videt v taskbaru), nelze je "normalne" ukoncit (alt+F4 nastesti zatim funguje), jejich "usinani" je fakt uzasny (specielne RDP klient, kterej se pokazdy znova minutu pripojuje ...)
Navic je to cele hnusne a neovladatelne - nastavit cokoli je horor.
On Pixy systém hodnotí ze svého pohledu, tedy pohledu uživatele / grafika, nikoliv síťaře. Proto nechápu, proč se mluví o CLI. Já se nepřu o tom, že CLI je v dnešní době zbytečná, není, v konfiguraci systému je SSH zatím nenahraditelné, pouštět RDP (nebo podobné protokoly) třeba na mobilu s EDGE asi není to pravé ořechové :-) Na druhou stranu není vhodná na vše. Taky používám počítač k práci, živí mě to od doby, co začalo být u nás možno soukromě podnikat, a přesto používám desktop v 95 % času u PC. Je pro mě pohodlnější používat např. pro vývoj nějaké IDE, než vim. A pokud to hezky vypadá, proč ne? Mi to v práci nijak nepřekáží :-)
... Čekal jsem, že se někdo ozve na Linux - firma. Bohužel jsem si toho všiml až po odeslání komentáře :-) Také jsem kdysi měl negativní postoj k MS.
Proč je MS bezcharakterní? Co Apple, Google? U každého z nich najdeš řadu kroků, které bych označil za bezcharakterní. Ať už se jedná o kopírování jeden od druhého, cenovou politiku, shromažďováním citlivých dat a nakládání s nimi. Patentování nesmyslů, brždění vývoje a neustále tahání se s konkurencí. Ke každé firmě najde desítky takových případů.
Linux je fajn, mám jej rád jako myšlenku i jako OS. Bohužel pro mě není plnohodnotně použitelný. Byl fajn, když jsem před lety, jako student na něm vyvíjel. Byl jsem zarytý "Linuxák" a to, že jsem snímač otisků prstu rozcházel dva dny mi vůbec nevadilo. Dnes je samozřejmě Linux jinde, ale pro mě velice těžce použitelný.
Myslím, že oba systémy jsou na tom stejně. Jsou obětí šílených managorů, kteří se snaží do jednoho hrnce dát víc druhů polévky.
Prostě ať na přibližně stejném jádru udělají operační systém pro IT lidi (s podporou slušného terminálového emulátoru, mocné příkazové řádky), pro Designery (dobrá kalibrace barev, slušná podpora i high-end tiskových zařízení) a nebo třeba pro lidi doma. K tomu všemu, jako přídavný balík, funkčnosti pro notebooky (a tablety) - napájecí management + dobíjení, mobilní internet a kdoví co ještě. Sólo jsou samozřejmě vysoce mobilní platformy (Telefony, přehrávače a pod), které navíc běží na zcela jiném HW.
Kdysi dávno IBM pro PC definovalo standard na DOSové aplikace (který fungoval i v dnes už zapomenutém OS/2). Klávesy byly definovány stejně. Člověk věděl, že F2 vám uloží práci a ... (doplňte sami).
Dnes si vezmete aplikaci, která se chová jinak, než ostatní. Kdyby aspoň byla možnost definovat vlastní klávesy, ale to nejde. Takže jste v každém systému zmatení jak včela zjara a přemýšlíte, co máte zmáčknout. Pan Neff psal (asi před desíti lety), že nesnáší MS Word, protože pořád musí předělávat pravou ruku z klávesnice na myš a nazpět. Profesionální systém si představuji tak, že se v něm budu věnovat své práci a ne, že budu přemýšlet v jakém jsem programu a co mám zmáčknout.... Program pro profesionály musí být ovladatelný pohodlně (nikoliv jednoduše - to jsou dvě věci). Jinak to je opravdu jak u bláznů na střeše...
Pokud sem si vsim, od samotnyho zacatku byla rec o tom "SW ovladat", nikoli snim pracovat na profi urovni.
Kdyz si ted sednu ke CADu, tak mi taky bude nakou dobu trvat, nez udelam byt trivialni vykres, ale zakladni ovladani bude jasny. Jednotlivy funkce budu hledat samo v menu, protoze si prd pamatuju, jak se jmenujou abych je napsal do command line.
Ale nestane se mi, ze bych hodinu hledal "ulozit".
Zdravím, článek mě opravdu zaujal. Sám již delší dobu sdílím tento názor. Deset let mě živí IT. Začal jsem na Applu, prošel jsem si Linuxem a dnes jsem skončil u Microsoftu. Jak roky plynou, tak hledám jednoduché a přímočaré řešení, které mě však neomezuje v rozmachu a fantazii. Takže to cítím tak, že na další roky zakotvím u Microsoftu... A proč ne? Jako zákazník si mohu vybrat. Nejsem ovce ani jedné z firem. Apple, Microsoft, Linux, Google... To jsou firmy, které se musí snažit. Nechci slepě běhat za jedním, nebo druhým. Chci produkt, který zohlední mé aktuální potřeby, náladu, postavení, pocity. V současné době to vidím na Microsoft...
Ve Windows XP mi nastaveni site trvalo asi 30 vterin a spocivalo v nastaveni "Don't allow exceptions" ve Windows Firewallu :-) Nevim co jineho bych na klientske casti mel nastavovat. Podobny postup i ve W7. V tech jsem ovsem stravil hodinu vypinanim necitelnych rozmazanych fontu.
nevim co je k nepochopeni na tom, ze pouzivam pocitac k praci a ne abych vsem ukazoval ty mega cool super duper omalovanky, ktery jsou dneska dulezitejsi nez vlastni prace :)
a ta prikazova radka zvladne celkem dost veci, to uz vim poslednich 18let... :)
jenze problem je, ze pro nas sitare nejaky protokoly typu http na portu 80 jsou jen jedny z mnoha, takze nezijeme v bludu jako tenhle pixy, ze internet rovna se http(s) a port 80 ci 443 a nebo 25 ci 110... :))
Skeuomorphic dizajn niektorých programov od Apple je fail a dúfam, že sa spamätajú, ale celkový trend mi pripadá o dosť horší v Microsofte ako Apple.
Windows 8 je mačkopes ktorý nasilu tlačí metro na desktop, kde nemá čo hľadať. Zbytočne mieša dokopy dve paradigmy a výsledkom je akurát zmätok. Už vidím, ako môjmu otcovi vysvetlím prečo sa mu miesto štart menu stále prepína systém do metra a naspäť. Do metra, o ktoré nemá na desktope absolutne žiadny záujem a ktoré na desktope s myšou a klávesnicou nemá zmysel.
Ešte by som uvítal, keby mi niekto vysvetlil ten zásadný rozdiel v tom, ako ľudia vnímajú Vistu a 7. Fakt tomu nerozumiem. Mne sedmička pripadá ako odladenejšia vista, čo je samozrejme dobrá vec, ale ťažko nejaký breakthrough. Také nastavenie siete je rovnako zmätočne v oboch,
Neviem, čo si mám o článku myslieť. Veci, ktoré sa tu Applu vyčítajú robí microsoft ešte horišie, ale z nejakého záhadného dôvodu je to lepšie?
Myslim, ze toto je nazor stare generace - "profesional (grafik, hudebnik, autor, vyvojar) potrebuje geekovske prostredi, bez moznosti zabavy, stylu a konzumace obsahu." Jenze pozor, dnesni generace profesionalu ma styl. Nejsou to uhroviti mladici ani zatvrzely Hulanove. Prosim nezatracujte je, neberte jim moznost pouzivat zabavna, designova zarizeni a konzumovat obsah. Prece obe veci muzou koexistovat vedle sebe!
Máš recht, jak jsem Apple kdysi fandil, když se jim nedařilo, tak dneska jsou čím dál horší - jak se říká, s jídlem roste chuť. Ale zrovna o Google zase nemůžu říct příliš špatného, mají určité podmínky užívání svých služeb a s těmi jejich uživatelé musí souhlasit pokud je chtějí používat. Neslyšel jsem zatím, že by se Google těchto podmínek nedržel, navíc toho pro rozvoj IT dělají celkem dost - ostatně nemají náhodou motto "Don't be Evil" ?
Pokud je původní příspěvek "to je lolek" od Vás, tak tam nikde nevidím, že byste psal o nastavování sítě. Naopak tam odsuzujete někoho, kdo mluví o vzhledu OS a do toho zatahujete command line :-D
Nechápu, proč, když OS není jednobarevný a hranatý, jej lidi odsuzují jako přeplácaný barvičkama. Lidi obecně hodnotí věci podle vzhledu, včetně mě. Taky se mi víc líbí barevná vilka, než šedý panelák.
To je tvrzení, které vám asi těžko bude někdo rozporovat :-) Moje pointa je v tom, že pro pohodlí programátora je výborná dokumentace je lepší, než zdrojový kód. A že existuje mnoho knihoven/projektů, které se až příliš spoléhají na to, že mají otevřený kód a dokumentaci vyloženě flákají. Potom nezbývá, než místo do dokumentace koukat do zdrojáků, což je samozřejmě mnohem pracnější, náročnější na kvalitu programátora a hlavně na jeho čas.
Mně kupodivu v tomto statistika moc netrápí. Nejde o to, kolik nás je...
Ok. Já jenom, že tohle je veřejná diskuze, tak aby si případní čtenáři odnesli správný dojem, že to co si vy vychvalujete, se týká minima programátorů a rozhodně to není typická situace.
Ale faktem je, že na open source knihovny třetích stran v klasickém smyslu takřka neexistují, pokud se závisí opět jen na open source knihovnách.... Mojí práci neovlivňuje nad čem přesně se vyvíjí, ale v první úrovni, jestli je to opensource,
Hmm, není open source jako open source. Prvně jste psal, že programujete na linuxu - jenže na linuxu samozřejmě existuje mnoho closed-source a mnoho uzavřených knihoven, takže pokud bude někdo programovat na linuxu, pořád se bude potýkat s tím o čem píši.
Na FreeBSD by vám to šlo lépe? A na jiných BSD ne (když FBSD je obecně za BSD distribuovanými pod jinými licencemi)? Děláte něco u čeho nezávisí na jakém OS to nakonec pojede, hlavně to musí být opensource? Můžu se zeptat, co děláte? Programujete nějaké síťové prvky, kde zákazník neřeší, jaký OS v té krabičce někde dole jede? A všechny komponenty musí být také open-source? Hmm, to jsem ještě neviděl. Co vím, tak i vojáci používají closed-source komponenty (když se totéž nedá napsat in-house) - akorát si je nechávají certifikovat.
vidim to stejne...zkritizovat masox na desktopu, pochvalit win8 na tabletu, ignorovat win8 na desktopu a nasledne vyvodit zaver. not fair, nor logical imo
zvlastni je, ze jsem videl asi 3 clanky, ktery z pixyho vychazeli, a vsichni psali jen "velmi dobre to shrnul petr stanicek/pixy", ale tohoto argumentacne/logickeho rozporu si nikdo nevsiml nebo se jim nezabyval...
takze bud je v tom neco, co jsem nepochopil...nebo maji komentatori v mediich jeste mensi prehled, nez jsem si myslel :P
Nemuzu si pomoci, ale jestli je autor designer, tak by vubec nemel vyslovit neco takoveho, jako ze Metro (at jiz na WP7/8 nebo na W8) je designove umerene, vkusne a s hezkou typografii.
Takovy nevkus, jako je WP7 jsem dlouho nevidel a W8 jsou zoufalou splacaninou ze dvou svetu, ktere k sobe z principu maji HODNE daleko. Snazit se takto sloucit mobilni svet s desktopovym je stupidni a nemuze to fungovat, alespon ne dobre a bez zmatenych uzivatelu.
Pravda, příkazový řádek se nezměnil, pořád tam můžete zadávat příkazy klávesnicí, horší je, že se nějak pořád mění části systému, které tím příkazovým řádkem ovládáte. Nehledě na to, že třeba vytvářet podklady pro tisk, nebo vyvíjet aplikace, nebo dělat mastering hudby asi v příkazovém řádku nebude zrovna ideální, což?
Myslíte, že příkazový řádek je všespásou OS, pokud zrovna nejste administrátor? Budete se divit, ale převážná většina lidí příkazový řádek nepoužívá. Možná to pro Vás bude překvapením, ale to, jak systém vypadá a jak se používá je pro tyto lidi důležité. Mi je zase hrozně líto lidí, kteří si myslí, že příkazový řádek je alfou a omegou OS ;-)
Programátor cítí pohodlí především, když to, na čem jeho aplikace závisí je výborně zdokumentováno.
Mít od něčeho výbornou dokumentaci a mít od něčeho zdrojáky jsou obecně jevy, mezi kterými není jednoznačná závislost. V praxi nastávají všechny čtyři možné kombinace zdrojáky ano/ne výborná dokumentace ano/ne.
Programátorů, kteří programují přímo proti nějakému operačnímu systému a nepoužívají žádné knihovny třetích stran je minimum (tedy pokud pomineme studenty, kteří si tak nějak "hrají"). Drtivá většina programátorů staví např. na zdánlivě šílených javaEE frameworcích. Nebo na nějakém balíku pro vyhodnocování obrazu, nebo na nějakém OPC serveru, nebo na nějakém middlewaru pro zobrazování 3D. Anebo čímkoliv jiném.
Míra pohodlí závislá na tom, jestli to dělám na win nebo na linuxu tvoří asi tak 1% všech faktorů :-D
Toto vyjádření je nepřesné, až bych řekl úplně zcestné. Docela rád bych si nechal do češtiny přeložit tu část „na linuxu existuje mnoho...“. Linux jako takový je otevřený. Klíčové komponenty distribucí jsou otevřené. Hromada distribucí je složených kompletně z otevřeného kódu od jádra až po aplikace.
Aha, už chápu to nedorozumění. Vy chápete na linuxu = přímo v distribuci. Ale tahle diskuze začala jinak. Začala o programování aplikací, které na tom OS běží. Takže já jsem v tomto pokračoval a bavím se o vývoji aplikací pod linux - kde je uzavřených řešení mnoho - namátkou většina profesionálních balíků na cokoliv (jako MATLAB).
Jednak se to nijak nevylučuje. A jednak musím říct, že dobrá dokumentace je často nedosažitelný luxus, právě pokud se používají komponenty od bůhvíkoho.
Ach bože. Jistě, že se to nevylučuje. Psal jsem, že se v praxi vyskytují všechny čtyři možnosti výborná dokumentace ano/ne a otevřené zdrojáky ano/ne.
A výborná dokumentace nedosažitelný luxus není. A pokud inteligentně použiji uzavřenou komponentu do svého SW, tak to nijak neovlivní moji schopnost vyrobit výbornou dokumentaci.
Proč používáme Windowsy? Protože jsou skoro v každé kanceláři. Proč programuji pro Windowsy? Ze stejného důvodu... Co se týče designu novych Windows 8, líbí se mi. Microsoft správně pochopil, že jsou tu dva požadavky, které nelze skloubit. Buď budu na počítači obsah konzumovat, anebo jej tvořit. Dva různé požadavky, dvě různá uživatelská prostředí... Hodně věcí se změnilo a měnit ještě bude.
„Programátor cítí pohodlí především, když to, na čem jeho aplikace závisí je výborně zdokumentováno.“
Potvrzuju. A zdrojový kód je tisíckrát lepší než nedostatečná dokumentace, ač to některým lidem nemusí být jasné, zvláště pokud má jejich zaměstnavatel smlouvu s dodavatelem kódu a je schopný z něj vždy vyrazit nějakou odpověď.
„Programátorů, kteří programují přímo proti nějakému operačnímu systému a nepoužívají žádné knihovny třetích stran je minimum“
Mně kupodivu v tomto statistika moc netrápí. Nejde o to, kolik nás je, jde o to, jestli jsme nebo nejsme spokojení a jak moc nám hrozí o tu spokojenost přijít. Ale faktem je, že na open source knihovny třetích stran v klasickém smyslu takřka neexistují, pokud se závisí opět jen na open source knihovnách. Vždy je to jen o rozhodnutí, zda lze spoléhat na toho, kdo knihovnu dosud udržoval nebo ne.
„Míra pohodlí závislá na tom, jestli to dělám na win nebo na linuxu tvoří asi tak 1% všech faktorů :-D“
Hodně jsem to zjednodušil. Klidně bych to samé vyvíjel nad kernelem vyměněním za FreeBSD. Možná by to šlo i líp, protože FBSD je stále v mojí oblasti práce před linuxem o kousek napřed.
Mojí práci neovlivňuje nad čem přesně se vyvíjí, ale v první úrovni, jestli je to opensource, a v druhé úrovni, jestli se s vývojáři komponent, na kterých závisím, dá mluvit.
To je omyl, dobry produkt musi umet uzivatel v zakladu pouzivat bez jakyhokoli skoleni nebo zkoumani co kde je.
Co kdybych napsal trebas aplikaci, a misto ctrl+c/v tam dal rekneme q/w? Trebas na to mam studii, ze je to daleko efektivnejsi, zrychluje to praci, ... ale je to uplne nahovno, protoze to nikdo nebude umet pouzivat.
„Moje pointa je v tom, že pro pohodlí programátora je výborná dokumentace je lepší, než zdrojový kód.“
Jednak se to nijak nevylučuje. A jednak musím říct, že dobrá dokumentace je často nedosažitelný luxus, právě pokud se používají komponenty od bůhvíkoho.
„Ok. Já jenom, že tohle je veřejná diskuze, tak aby si případní čtenáři odnesli správný dojem, že to co si vy vychvalujete, se týká minima programátorů a rozhodně to není typická situace.“
Samozřejmě, že se to týká minima programátorů. Vtip je ale v tom, že to není náhodný hod kostkou, ale ti programátoři si dneska můžou zvolit, v jaké oblasti budou pracovat. Poptávka po nich je.
Ošklivá věc pak je, že statisticky vzato platí i to, že dobří programátoři jsou mezi programátory jen slabou menšinou. Platí to prakticky v každém oboru.
„jenže na linuxu samozřejmě existuje mnoho closed-source a mnoho uzavřených knihoven, takže pokud bude někdo programovat na linuxu, pořád se bude potýkat s tím o čem píši.“
Toto vyjádření je nepřesné, až bych řekl úplně zcestné. Docela rád bych si nechal do češtiny přeložit tu část „na linuxu existuje mnoho...“. Linux jako takový je otevřený. Klíčové komponenty distribucí jsou otevřené. Hromada distribucí je složených kompletně z otevřeného kódu od jádra až po aplikace.
Ano, jistě, někdo někde si udržuje uzavřený software a lidé ho používají (viz Flash). Někdo si udržuje i uzavřené knihovny, ale ty prakticky nikdo nepoužívá, protože prostě není důvod a nevyplatí se to.
„Můžu se zeptat, co děláte?“
Oslovili mě před časem, abych pracoval na NetworkManageru, což je síťový konfigurační démon pro koncová zařízení. Je to open source projekt, mezi jeho závislosti patří linuxový kernel, knihovna pro nastavení
kernelu, démoni pro dhcp/ppp a takové věci.
„Na FreeBSD by vám to šlo lépe?“
Na FreeBSD jsou některé věci hotové. Takhle je toho víc, co potřebuju, aby se do kernelu dodělalo (na open source to jde), a když nikoho neukecám, ať to udělá, tak stále je tu možnost udělat to sám (s closed source prakticky nemožné).
„A na jiných BSD ne (když FBSD je obecně za BSD distribuovanými pod jinými licencemi)?“
Netuším, ale řekl bych, že ne.
K těm prioritám. Pokud je knihovna uzavřená, tak ji prostě na projekt do otevřené distribuce nemůžu použít ani kdybych chtěl.
s MS je to stále stejné. Je potřeba počkat minimálně dva roky, než kavky vychytají MS většinu kritických chyb, potom snad má smysl začít zkoušet. Je to dlouhodobě stejné se všemi jejich produkty. Teprve ve chvíli, kdy přes 50 % korporátu přejde na novou, úžasnou WoW super mega hyper verzi, je možné s opatrností takový produkt nasadit a přizpůsobit - korporátní admini již našli většinu much a umí s nimi pracovat. V IT platí - čím později, tím lépe, kvalitněji a hladčeji a k tomu se časem dobere každý. Chceš-li být kavka, tak instaluj, mě ale platí zam za něco jiného. Dobrou!
ProEngineer je především program na konturování. Výstupem by měl být výkres, výpočet hodnot, nebo body a dráhy pro obráběcí svářecí stroj atd..
Blender je pro volné modelování. Kde výstup není konstrukčně- geometricky přesný výstup.
To je dost podstatný rozdíl a né trollování nad manuálem Blender vs ProE
Vas pohled je silne povrchni, papouskujete jen ceskou novinarskou zumpu. Apple se od prvopocatku branil proti zneuzivani jejich prumyslovych vzoru, coz je jisty rozdil. Media pochopitelne z toho udelala fighting a dnes se tady placame po zadech jak je Apple zly a fandime cinanum v jejich kopirovani.
ten pixy. nastesti teda nevim kdo to je, nebo co to je za cloveka, ale za sebe muzu rici, ze se na unixove prikazove radce od roku 1994 az tak moc nezmenilo a je mi hrozne lito tohodle cloveka, kterej posuzuje operacni system (obecne) podle toho jak vypada a jestli ma metro a nebo autobus...