Hlavní navigace

Petr Pospíchal: Regulaci médií přechodem na DVB-T neomezíme

26. 11. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
26. 11. 2005

Způsob regulace elektronických médií se přechodem na pozemní digitální vysílání nijak zásadně nezmění. Stát bude mít regulační odpovědnost a bude jí muset dostát. Ale nemyslím si, že to bude muset dělat nějak dramaticky jinak než dosud, míní předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal.

Když se mluví o technologické neutralitě, tak se zároveň nedá mluvit o tom, že bude méně regulace. Tím spíš, že podobný model máme u rozhlasového vysílání. V Praze dnes máme skoro třicet rozhlasových stanic. Až se spustí všechny sítě DVB-T, nebude se počet digitálních programů lišit od počtu rádií v Praze, a zatím jsem neslyšel, že je třeba omezit regulaci pražských rádií, protože se zregulují sama, když jich je tolik, prohlásil Petr Pospíchal na českokrumlovské konferenci o budoucnosti veřejnoprávních médií v éře digitalizace.

ICTZ23

Podle Petra Pospíchala rozšířením počtu televizních kanálů vzroste riziko skryté reklamy a snahy o pronikání reklamních formátů přímo do obsahu vysílání. Všechny tyto stanice se budou snažit uživit. Divák ale má právo vědět, zda se v danou chvíli dívá na pořad nebo na reklamu. Stejně tak má právo na objektivitu. Z té budeme těžko slevovat kvůli tomu, že stanic bude více. Stejně tak má právo na ochranu mravnosti a na to, aby vysílání bylo důstojné, uvedl Petr Pospíchal.

Předseda vysílací rady zmínil příklad regulace v zahraničí, kde regulátor může místo finanční sankce vypnout na určitou dobu vysílání. Tohoto kroku nedávno užila například slovenská rada pro vysílání v případě televize Markíza, kde na deset minut vypnula vysílání jejího večerního zpravodajství, řekl Petr Pospíchal. Podobné ustanovení obsahuje i maďarský vysílací zákon. Tím nechci strašit provozovatele vysílání, ale chci, aby vztah mezi nimi a radou byl dobrý a účinný, uvedl šéf vysílací rady.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.