Hlavní navigace

Philips 65PFL9708: zatím poněkud neusazený, ale často s výtečným obrazem

11. 12. 2013
Doba čtení: 18 minut

Sdílet

 Autor: Philips
Druhý v pořadí zapůjčených Ultra HD televizorů nabízí špičkovou výbavu, tenký panel a například i populární Ambilight. Potřebuje jen trochu dotáhnout…

Možná vás to překvapí, ale obecně vzato mají Ultra HD televizory doporučenu kratší sledovací vzdálenost než televizory klasické s obrazovkami ve Full HD provedení. Pro tento Philips, který se – podle TP Vision – vedle 165 cm (129.000 Kč) prodává i ve 213 cm (84ʺ, 399.000 Kč), se minimální pohledová vzdálenost oficiálně neudává. Nicméně Toshiba 65L9363D recenzovaná dříve hovoří o minimálních 2,3 m a z praxe to mohu pro režim Ultra HD opravdu potvrdit, a to i pro 3D. V každém případě neberte v úvahu někdy udávané naprosto absurdní vzdálenosti i hodně pod dva metry. I když jsou obrazové body při stejné úhlopříčce u UHD menší, než u Full HD, a tudíž jsou méně viditelné, například pro 165 cm udávaných 1,3 m, což jsem také někde viděl, je spíše pro zasmání a autor zjevně nikdy neseděl v kině v první řadě.

Mohu říci, že pokud jsem si chtěl obraz ve 2D skutečně vychutnat, natočil jsem si televizor na delší stranu místnosti a na cca 4,5 m (dále se nedostanu) to byla nádhera – a hlavně pohoda – sama.
Zmínit bych měl i podporu rozlišení, na kterou jsem minule zapomněl, jak jste mě správně upozornili. Philips 65PFL9708 ji zvládá pro až 3 840×2 160p, 30 sn./s (Toshiba pro max. 4 096×2 160p, 24 sn./s), přičemž další frekvence jsou 24 a 25 Hz. Totéž má platit i o počítačových režimech na rozhraní HDMI 5, což jsem ale tentokráte vyzkoušet nemohl.

Výbava je pochopitelně špičková a podporováno je například i sdílení obsahu (zrcadlení) přes Wi-Fi Miracast, ovládání přes aplikaci My Remote pro Android či iOS a v základu dostanete i kameru s mikrofony pro Skype a klasický ovladač, u něhož se dotykem OK spouští excelentně se chovající „myšový“ kurzor. Mimochodem druhá strana dálkového ovladače odhalí – tak, jak je u vrcholu značky Philips zvykem – šikovnou QWERTY klávesnici. Celek pak disponuje gyroskopem, takže kurzor na obrazovce řídíte pohybem ruky, nebo alespoň zápěstí. K dispozici je rovněž herní režim pro dva hráče, kteří – při použití 3D brýlí – mají každý k dispozici celou obrazovku. Pohodlné je i nahrávání. Pro něj potřebujete dedikovaný pevný disk s minimální kapacitou 250 GB, avšak pokud budete chtít jen zastavit živé televizní vysílání (TimeShift), postačí vám jen obyčejná 4GB flash paměť.

Eleganci tento Ultra HD televizor rozhodně nezapře. Elegantní je i podstavec, ale gum tam najdete naprosto minimálně, takže pozor na drahý nábytek…
Autor: Philips

Eleganci tento Ultra HD televizor rozhodně nezapře. Elegantní je i podstavec, ale gum tam najdete naprosto minimálně, takže pozor na drahý nábytek…

Instalace i s průvodcem nastavením obrazu a zvuku

Sestavení podstavce je jednoduché, ale „dvoumužné“, což není divu. Nejinak tomu bude s vybalením a odnesením televizoru na správné místo. Přece jen 165 cm úhlopříčky chce své. V případě podstavce si dejte pozor na drahý nábytek, protože jeho spodní strana není pogumovaná a těch pár drobných krytek v tomto ohledu moc práce nenadělá.

Softwarová instalace je snadná a rychlá zvláště pokud jako já instalujete pouze DVB-T. Nicméně při výběru země se notně nacvakáte, a to i proto, že nejsou seřazeny podle abecedy. Ladění DVB-T není nejrychlejší, protože se automaticky ladí i analog. 

Nakonec jsem dospěl k 54 televizním a rozhlasovým kanálům, včetně těch v HD. 

Následuje vyhledání připojených zařízení (i u tohoto Philipse budete mít usnadněnou práci, pokud je před instalací připojíte a zapnete) a poté se vám nabídne možnost nastavit vlastní obraz a zvuk podle vašich preferencí, což je děláno velice názorně. Předposledním bodem je připojení do sítě (WiFi je zabudováno) a zcela posledním nabídka na spuštění klipu, která vám ukáže, jakou Ultra HD televizi jste si vlastně koupili.

Jakmile vstoupíte do tuneru a poprvé zmáčknete tlačítko List ukazující naladěné kanály je vám nabídnuto jejich setřídění, resp. zařazení do oblíbených položek, což se dělá jednoduše a kanály se následně ukazují v takovém pořadí, v jakém jste si je označili. Tímto způsobem také snadno omezíte kanály na ty, u kterých chcete, aby se vám zobrazovaly. Přepnutí do režimu všechny je rovněž snadné.

Tuhle fotografii vidíte už podruhé, tedy v této barvě. Nicméně za pozornost stojí. Poprvé jsem se – díky pozitivním úpravám firmwaru – dostal do naprosté extáze nad celoobrazovkovým pohybem kurzoru „myši“. Stačí se jen dotknout tlačítka OK a pohybovat dle libosti rukou. Stálo by ovšem za to, OK na straně QWERTY klávesnice zopakovat, protože někdy prostě musíte ovladač častěji otáčet.
Autor: Philips

Tuhle fotografii vidíte už podruhé, tedy v této barvě. Nicméně za pozornost stojí. Poprvé jsem se – díky pozitivním úpravám firmwaru – dostal do naprosté extáze nad celoobrazovkovým pohybem kurzoru „myši“. Stačí se jen dotknout tlačítka OK a pohybovat dle libosti rukou. Stálo by ovšem za to OK na straně QWERTY klávesnice zopakovat, protože někdy prostě musíte ovladač častěji otáčet.

Ovládání: „philipsí“ klasika 

OK nemá v tuneru žádnou funkci, seznam naladěných kanálů či vaše oblíbené kanály, vyvolává tlačítko List. V multimédiích pak OK zastupuje Pause/Play. 

Ovladač nicméně potvrzuje, že televizor patří k nejvyšší třídě, protože z jedné strany je klasický, z druhé QWERTY, přičemž do QWERTZ se nastavit nedá. Pokud zmáčknete OK třeba v EPG či chytré části televizoru, uvidíte něco, co jste ještě neviděli. Tedy alespoň já jsem to takto neviděl. Totiž naprosto excelentní pohyb kurzoru po obrazovce, který díky zabudovanému gyroskopu odpovídá pohybu vaší ruky (pokud v tomto okamžiku popojdete, dočkáte se také překvapení… :)

Menu má i v základní úrovni zásadní problém – nedá se v něm bohužel kolovat a přístup do volby Nastavení si musíte buď poctivě odcvakat, nebo prostě tlačítko podržet a počkat, dokud nedoje na konec. Bohužel ani další části menu kolování nepodporují a nepodporuje ho ani souborový manažer v multimédiích, takže něco hledat na zaplněném terabajtovém disku Freecom bylo skutečnou řeholí…

Ale vraťme se k dálkovému ovladači. Popisky jsou buď dobře čitelné, nebo si stačí zapamatovat piktogram, takže v tomto ohledu problém není. Rozložení je v podstatě ukázkové, i když trochu své, což je o Philipsu známo, nicméně ani pro EPG, ani pro 3D nebudete muset nikam daleko odbíhat, což je rozhodně dobrá zpráva.

V každém případě celkově vzato je to jeden z nejlépe provedených dálkových ovladačů jaké jsem měl v ruce. Excelentní pohyb kurzoru pak souvisí s verzí firmwaru, která byla v mém případě, byť zejména jen v tomto ohledu, naprosto v pohodě.

EPG můžete mít dvojí: buď vezmete data z DVB-T/S apod., pak bude bez obrazu a zvuku. Nebo – jako v tomto případě – z internetu, pak ale budete mít potíže s firmwarem, protože v mém případě například v programové nabídce nefungoval posun o den.
Autor: Bohumil Herwig

EPG můžete mít dvojí: buď vezmete data z DVB-T/S apod., pak bude bez obrazu a zvuku. Nebo – jako v tomto případě – z internetu, pak ale budete mít potíže s firmwarem, protože v mém případě například v programové nabídce nefungoval posun o den.

Dvojí devítidenní EPG 

Pokud jste už četli nějakou recenzi televizoru Philips z poslední doby, možná jste si všimli, že tato značka řeší EPG zcela jinak než ostatní. Především co do zdroje dat. Tím může být jednak vysílání DVB-T (T2, DVB/S/S2) nebo internet. To sebou nese několik potíží o kterých jsem se již dříve zmiňoval, takže jen stručně. Při změně zdroje dat, přijdete o vaše nahrávky, naplánovaná nahrávání i připomínky pořadů. To je to nejdůležitější. Nicméně je fakt, že programová nabídka z internetu působí na obrazovce lépe a je hlavně s obrazem a zvukem, což v případě EPG přes DVB-T neplatí a tady má Philips dlouhodobě mínus. Majitelé televizorů prostě mají rádi, když alespoň slyší zvuk z navoleného kanálu, ideálně pak vidí i obraz. Většina tudíž asi sáhnete po datech z internetu (volbu přestavíte v menu v části Obecná nastavení a TV průvodce), nebo by alespoň chtěla sáhnout, což samozřejmě vyžaduje mít televizor připojený. Ovšem pozor! Tato volba sice nabízí několik příjemných věciček, jako třeba tu, že se po programové nabídce se např. můžete pohybovat i kurzorem, a to jde tomuto televizoru nebývale dobře, bohužel při tomto způsobu natrefíte i na pomalé , až velmi pomalé, spouštění a také – světe div se – pomalé natahování programové nabídky. Někdy se mi ji dokonce nepodařilo načíst ani po pěti minutách (nemusím připomínat, že připojení na internet fungovalo jako hodinky), jindy jsem ji musel nechat ručně natáhnout přes tlačítko Možnosti. Bohužel na dané verzi firmwaru jsem také nikde nenašel možnost, jak se posunout na další den a nepracovala čeština. Pokorně jsem se tudíž vrátil ke stahování dat ze sítě DVB-T, kde mi vše pracovalo bezproblémově.

V EPG se můžete na pořad nechat i upozornit, ale televizor se z pohotovostního režimu neprobudil ani na poslední verzi firmwaru (000.173.042.000, 2013–11–20).

Někteří z vás se ptali, zda bych mohl zkoušet, zda se při změně kanálu objeví informace z EPG jaký pořad je právě vysílán. V tomto případě mohu říci, že nikoli. Informace jsou ale kdykoli vyvolatelné přes dobře dostupné tlačítko „Info“.

Část zvaná Smart TV je přehledně uspořádaná a výborně se ovládá. Třeba i pohybem kurzoru jehož výraznou šipku vidíte na snímku.
Autor: Bohumil Herwig

Část zvaná Smart TV je přehledně uspořádaná a výborně se ovládá. Třeba i pohybem kurzoru, jehož výraznou šipku vidíte na snímku.

Skvělá práce s kurzorem, ale…

Smart TV je příjemná, bohužel s jediným českým widgetem, kterým je problematický Topfun. Je tu ale například výtečné počasí Meteonews se spoustou míst v České republice, což vidíte nejen u televizoru málokdy (viz foto níže). 

I v tomto okamžiku výtečně funguje kurzor, dlužno říci, že nejlépe, co jsem kdy u televizoru viděl. Stačí se jen dotknout OK a pak pohybovat rukou. Následný pohyb kurzoru je kultivovaný, jemný či rychlý podle toho jak si přejete a je také nebývale přesný, a s tím mají bohužel poslední dobou problémy i jiná zařízení. Ovládání kurzoru přes dálkový ovladač je zkrátka excelentní, bohužel Philips zklamal v jedné důležité věci – na softwarové klávesnici v otevřeném webu jednak nelze zadat rozložení QWERTY (o QWERTZ nemluvě), ale co víc, nefunguje zadávání znaků přes kurzor. Právě na to jsem se velice těšil a tohle by určitě chtělo dotáhnout, protože v tomto případě musíte webovou adresu přes kurzorový kříž dálkového ovladače poctivě odcvakat.

Ukázková aplikace Meteonews s řadou i velmi malých míst v Česku. Počasí tak zjistíte například i pro Petrov u Prahy…
Autor: Bohumil Herwig

Ukázková aplikace Meteonews s řadou i velmi malých míst v Česku. Počasí tak zjistíte například i pro Petrov u Prahy…

Nastavení nikoli pro fajnšmekra, všechny ostatní nejspíše potěší

Přednastavených obrazových režimů je devět a po instalaci je nastaven režim Standard. Nechybí ale ani u této značky obvyklé volby Fotografie, Den a Noc poplatný systému isf. Do osobního režimu se pak ukládají vaše preference v nichž můžete ovlivnit podsvícení, barvu, ostrost obrazu a ve volbě Více možností pak i teplotu barev, gama korekci, volby typu „Hra a počítač“ a také možnost například pro posunutí obrazu. Philips nikdy neoplýval velkými možnostmi manuální úpravy obrazu, ale faktem je, že to prakticky nikdy moc nepotřeboval. Je to prostě jiný způsob, včetně toho, že pokud se nechcete zabývat položkami v menu, prostě si spusťte průvodce obrazem a zvukem a vše si upravte na názorných ukázkách.

Co se týče poměrů stran obrazu je tu obvyklé vyplnění obrazu do celého panelu, několik zoomových režimů a také volba Nepřepočítaný ideální pro obraz v Ultra HD. Celkově je režimů šest a ještě se k nim dostanu. 

Pokud jde o zvuk, přednastavených režimů je šest, upravit můžete klasicky basy a výšky a třeba také hlasitost jdoucí sluchátek.

Sada konektorů nabízí všechno možné, snad jen s výjimkou podpory zdvojených tunerů. Povšimněte si HDMI 5 a nápisu 4K. Na tomto rozhraní je signál Ultra HD propouštěn bez jakéhokoliv resamplování jen s nezbytnými obrazovými korekcemi.
Autor: Philips

Sada konektorů nabízí všechno možné, snad jen s výjimkou podpory zdvojených tunerů. Povšimněte si HDMI 5 a nápisu 4K. Na tomto rozhraní je signál Ultra HD propouštěn bez jakéhokoliv resamplování jen s nezbytnými obrazovými korekcemi.

Excelentní spotřeba, excelentní správa energie

Na energetickém štítku najdete údaj o 164 cm odpovídající prý 65ʺ. Je to samozřejmě omyl a není mi jasné, proč se tyto překlepy neustále dějí. Ale na centimetru či špatném zaokrouhlování u TP Vision v tomto případě rozhodně nezáleží. Úhlopříčka je obrovská. 

Stejně jako u každého jiného televizoru této značky, jsou i tady propracované šetřící funkce, které kdykoli vyvoláte buď zeleným teletextovým tlačítkem, nebo tlačítkem kontextového menu. Je možné nastavit stupeň šetření energií, vypnout senzor hlídající hladinu okolního světla (standardně je zapnut) a lze také vypnout obrazovku a nechat zapnutý pouze zvuk, což jde i u rozhlasové stanice.

Tlačítko úplného vypnutí chybí, na pravé straně zezadu je k dispozici elektronické, ale když jím televizor vypnete, dálkovým ovladačem ho nezapnete, takže se spotřeba v pohotovostním režimu přece jen (byť nepatrně) sníží.

A kolik televizor v základním nastavení (obrazový režim Standardní, senzor hladiny okolního osvětlení zapnut) spotřeboval? Po hodině provozu na DVB-T a ČT24 to bylo 152 wattů (99–153 W), jakmile jsem Ambilight, který je standardně zapnut na režim Dynamický, vypnul, klesla spotřeba na 144 W a i když se rozdíl může zdát vysoký, uvědomme si, že obvod tří stran na kterých je Ambilight instalován, činí více než tři metry! 

V případě vypnuté obrazovky, kdy pracuje pouze zvuk, což jde – na rozdíl od informací z webu a specifikačního listu i při sledování televizního vysílání – jsem se dostal na 50 wattů, což je vskutku excelentní! Tohle značka Philips vždy uměla a je dobře – a teď si to dovolím zobecnit na celou správu energie – že to umí stále.

V dnešní době je to navíc i značná konkurenční výhoda.

Uznávám, že tohle je extrémní příklad, zkreslený vysílaným programem v pozadí, ale někdy je opravdu na obrazovce vidět odlesků až moc.
Autor: Bohumil Herwig

Uznávám, že tohle je extrémní příklad, zkreslený vysílaným programem v pozadí, ale někdy je opravdu na obrazovce vidět odlesků až moc.

Solidní kompatibilita, výborné WMV HD 

Multimédia jsou tradiční Philips jak je známe už několik let. Můj testovací terabajtový disk Freecom Mobile Drive Sq TV naběhl prakticky okamžitě, a to už mu do vyčerpání kapacity chybí tak 100 GB. V souborovém manažeru, který je pohodlný, se však musíte pohybovat obezřetně, protože někdy odmáčknutí OK při vstupu do další úrovně rovnou vede ke spuštění hned prvního videa. Ideální je proto pohyb šipkovými tlačítky, ale ať to děláte jak chcete, je pohyb svižný i když se bohužel v nabídce nedá kolovat, takže někdy operace trvají zbytečně dlouho, resp. déle než by mohly. 

Video si pamatuje poslední pozici přehrávání a pamatuje si ji i po odskoku do televizního tuneru. Bezchybné bylo video ve WMV HD, a to vidím málokdy. Podání barev nemělo chybu a ani šikmé švenky či dekódování jako takové nedělalo Philipsu sebemenší problém. Alespoň co si zvládám všimnout. Naproti tomu jsem byl překvapen v MKV (L4.0 a částečně i L4.1), kde měl televizor tendenci tmavší detaily ještě více ztmavovat a hlavně při rychlých pohybech jsem viděl dvojité hrany natolik, že jsem se až musel podívat do voleb 3D, zda náhodou nemám nastaven nějaký převod. Neměl a je vidět, že tento kodek televizoru nesedí. Možná to ale opraví nová verze firmwaru, která by měla přijít do konce roku a která snad vyřeší i některé další věci, včetně poněkud nespolehlivého chování a třeba i potíží s HbbTV. 

Kodeky X.264 a XviD přehrával televizor solidně i když i tady byla někdy znát nepatrná tendence tmavnout. Připravte se jen na to, že budete muset pokaždé znova zapínat titulky. Velikost fontu sice změnit nelze, ale znaková sada povětšinou zůstala nastavena. A ještě jedna drobnost – přehrávání kodeku X.264 bylo trochu nespolehlivé, protože někdy televizor soubor přeskočil, protože ho nezvládl spustit, jindy ten samý soubor přehrál. 

Z HD nahrávek z kamer a fotoaparátů pracovalo AVCHD, MPEG-4 a H.264 s koncovkami MTS, M2TS, MOV, MP4 a Philips si poradil i s 3D záznamem z kamery Panasonic HDC-SDT750. Navíc se po ukončení přehrávání 3D videa z rozhraní USB televizor zvládal přepnout zpět do 2D, takže byl souborový manažer zcela běžně viditelný, a to není pokaždé zvykem.
Záběry z profesionální kamery (BDAV, Full HD, M2TS) byly precizní, stejně jako doprovodný zvuk v Dolby Digital, který byl neuvěřitelně výrazný a hutný. DTS HD bohužel podporováno není, což je při dané ceně s podivem. 

Obecně vzato není spuštění videa nijak rychlé, což ale platí i o fotografiích (běžný JPG asi 4 s). Nicméně jejich podání je úchvatné, takže se počkat vyplatí. Podporovány jsou však pouze snímky v JPG, nic jiného, včetně MPO (3D) nepracuje. Na druhou stranu televizor zvládne přehrát fotografie až do rozlišení 8 000×8 000 bodů. 

V muzice si poradí s formáty MP3, WAV i WMA. 

Po připojení Blu-ray přehrávač Philips BDP 8000 fungoval navýsost parádně jak v ukázkách ve 3D, tak při promítání filmu z DVD či Blu-ray disku. Navíc po zapnutí přehrávače připojeného přes HDMI zvládal detekovat vstup.

Takovéto obrázky nemám právě rád, ale tento dobře ukazoval (fotografie pochopitelně zkresluje) rozdíl mezi Full HD a Ultra HD. Na ukázce to ve skutečnosti bylo dosti výmluvné a potvrdila to i praxe.
Autor: Bohumil Herwig

Takovéto obrázky nemám právě rád, ale tento dobře ukazoval (fotografie pochopitelně zkresluje) rozdíl mezi Full HD a Ultra HD. Na ukázce to ve skutečnosti bylo dosti výmluvné a potvrdila to i praxe.

Ultra HD: jak spolupracuje

Televizor, resp. jeho panel, pracuje ve dvou režimech: buď jako Full HD, nebo jako Ultra HD, tedy UHD, nebo pokud vám více sedí – 4K. Zajišťují to dvě volby: Jednak v menu Obraz položka Ultra Pixel HD a v ní volba Ultra resolution, která signál natvrdo přepočítává na UHD. A to v podstatě ze všech zdrojů. Jedinou výjimkou jsou rozhraní USB 2.0, kde to televizor nezvládne. Vlastně je tu ještě jedna výjimka: konektor HDMI 5. Když na něj připojíte jakékoli zařízení, objeví se hlášení, zda podporuje přirozené rozlišení Ultra HD. Tento vstup totiž se signálem naprosto nic nedělá a jen naprosto minimálně pracuje s obrazem aby ho pro panel uzpůsobil. Přesná specifikace operací není zatím známa, ale byl jsem ubezpečen, že jde jen o drobné nutné zásahy. 

Druhou volbou ovlivňující rozlišení je volba poměrů stran. Pokud v tomto okamžiku sáhnete po režimu Nepřepočítaný, obraz by se měl objevit 1:1. Nicméně u mě takto televizor nepracoval. Znamenalo by to totiž že se Full HD obraz objeví na panelu zmenšeně jen v rozlišení 1 920×1 080 bodů, a to se nedělo. Jelikož se ale obraz v tomto okamžiku mírně rozpil, což bylo vidět jen při opravdu soustředěném pohledu, usuzuji, že si televizor přepnul panel do režimu Full HD. Přestal jsem to řešit a nechal vše přepočítávat na rozlišení Ultra HD, což se ukázalo vzhledem k rozličnému obsahu, jako nejlepší. Berte ale v úvahu, že se očekává nová výrazná změna firmwaru, takže chování televizoru není v tomto ohledu (a nejen v něm) definitivní.

Ladný profil televizoru při pohledu z boku na kterém jsou vidět i LED diody systému Ambilight (to je ta „přerušovaná čára“ blíže k vám).
Autor: Philips

Ladný profil televizoru při pohledu z boku na kterém jsou vidět i LED diody systému Ambilight (to je ta „přerušovaná čára“ blíže k vám).

Přirozené barvy, proměnlivé podání, výrazně proměnlivý zvuk

Televizor má k přirozeným barvám sklon, nicméně spokojen jsem příliš nebyl s pleťovou barvou. Ne, že by v ní byl šum, nevadilo dokonce ani někdy trochu studenější podání (jindy bylo pro změnu teplejší…), vadila mi – v některých okamžicích – jistá vyumělkovanost. Obzvláště na prachmizerné kvalitě ČT24, což je má oblíbená testovací stanice, jak jistě chápete… 

Nicméně právě na ČT24 vysílané přes DVB-T televizor povětšinou ukazoval výborně. Sice měl tendenci v přehledových záběrech tmavnout v detailech, ale nebylo to nic tragického, jen to bylo pro pozornější oko více patrné. Přepočítávání a následné vylepšování obrazu z nízkého rozlišení v takto špatné kvalitě je pochopitelně hodně problematická záležitost, ale Philips se s tím v režimu Ultra HD vypořádával se ctí, bez znatelného, či přehnaného elektronického šumu. Snad jen s trochu proměnlivou pleťovou barvou oscilující od teplejšího tónu ke studenějšímu, což jsem už zmiňoval. 

Všiml jsem si ještě jedné věci. Na ČT24 (DVB-T) byly studiové záběry zblízka na konkrétního člověka vysloveně parádní, možná s lehce studenějším podáním nicméně v okamžiku, kdy kameramana zabral zároveň hlasatele a návštěvníka se kterým hovořil, obraz se zvláště v obličejových partiích lehce mázl a rozbředl. Posléze jsme si všiml že něco podobného platí i v některých exteriérových záběrech a tady je vidět, že obraz je lehce proměnlivý s čímž jsem se (zase v trochu jiném ohledu) setkal i u Toshiby. Že by to byla vlastnost televizorů Ultra HD při práci se s tímto druhem signálu? Nedivil bych…

Po většinu času však televizor resamploval a vylepšoval obraz parádně, jak na zmiňované ČT24, tak při horší kvalitě signálu i jinde. Výtečná pak byla multimédia pouštěná přes USB, resp. přes Blu-ray přehrávač Philips BDP 8000. Pokud jsem je pustil přímo z televizoru, výborně podán byl i prostý seriálový díl 260 MB, 40 min, X.264, v případě že jsem ho pustil přes BDP 8000, kde jsem měl nastaven převod do Full HD, televizor se předvedl ještě lépe a hladce resamploval na Ultra HD. Naprosto minimální problémy jsem pak registroval u Multiplexu 7 kde je ČT vysíláno v HD, ať už nativním, nebo povětšinou studiově převáděném. Na rozdíl od Toshiby v tomto okamžiku Philips potíže neměl, nebo jsem je alespoň nepozoroval. HD signál pak byl perfektní i z jiných zdrojů, s výjimkou zmiňovaného MKV. 

Řešit není co ani pokud jde o pohledové úhly (pokud nejste v pasivním 3D, kde je to klasika sama). I zcela z boku je vše jasné a zřetelné, i když možná nepatrně horší než v případě UHD Toshiby, ale abych to tvrdil s určitostí, musel bych je mít vedle sebe. Nicméně v tomto ohledu mám pocit, že za Toshibou Philips nepatrně zaostával. 

Kde zaostával jednoznačně, byl zvuk. Televizor byl totiž k mému překvapení zvukově dosti proměnlivý a nejvíce mu seděly skladby s výraznými výškami a zvláště pak basy. Takové podával nejlépe. Jinak byl zvuk sice solidní, ale minimálně při běžném sledování vysílání z tuneru či filmových ukázek nijak uchvacující, někdy až typicky hluše televizní. V každém případě pokud jsem mu pustil to, co mu sedělo, najednou se skokově proměnil. 

Ke konci testu se televizor začal samovolně vypínat, nikdy se mi nepodařilo spustit HbbTV, i když TP Vision tvrdí, že funguje bez problémů, a mají nejspíše pravdu, protože jsem to četl i v jiných recenzích. Zřejmě zafungoval můj obvyklý herwigovský efekt (zařízení se jednoduše leknou…). V každém případě – i přes zjevnou neusazenost firmwaru televizoru – představuje Philips 65PFL9708 velice dobrý základ, který mě v mnoha ohledech příjemně překvapil. HD i SD obraz podává často lépe, než Full HD televizor, můžete sedět blíže obrazovky bez pocitu „novinářské lajny“, tedy jako v kině v první řadě, a v některých případech bere podání až dech. Včetně pasivního 3D, kde pochopitelně musíte dbát na to, abyste správně seděli, protože vybočit tady z horizontálního pohledového úhlu jde velice lehce. To je ale vlastnost všech přístrojů s tímto systémem.

Poznámka: Nový firmware by se měl objevit někdy v době kdy vyjde tato recenze.

KL22 hlasovani

Hodnocení

pro: naprosto excelentní (!) chování kurzoru při práci přes dálkový ovladač a tudíž i výtečně ovladatelný otevřený web, excelentní spotřeba i správa energie, někdy naprosto parádní zvuk (ale… – viz „proti“), povětšinou parádní obraz, i když…
proti: …někdy trochu proměnlivý, někdy překvapivě slabý zvuk (ale… viz výše), neusazený firmware, nejsou podporovány 3D fotografie, někdy trochu pomalejší reakce, nepracuje HbbTV (je v řešení – fungovat prý rozhodně bude!), nepodporuje UHD na rozhraní USB, poměrně dosti se lesknoucí obrazovka

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač 
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA) 
  • nenatáčitelný podstavec (natáčí se panel) 
  • televizní kamera Philips PTA317 (Skype) 
  • 6× pasivní 3D brýle 
  • adaptér pro SCART, adaptér pro komponentní kabel 
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový) 
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start) 
  • záruka: 24 měsíců 

Chystáte se na letošní Vánoce pořídit nový televizor?