Hlavní navigace

Podvodné a podivné e-shopy se množí, pozor na Galerie-Bohemia.cz

3. 6. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na první pohled klasický e-shop. Na druhý pohled množství upozornění na podivné chování, vystavování faktur na neexistující zboží, nefunkční telefonní číslo, neodpovídání na e-mail.

Na trhu je prý od roku 2005, má 12 zaměstnanců a distribuční centrum o ploše <2000 metrů čtverečních (skutečně je tam znak pro „menší“). Prý působí i na Slovensku, Polsku, Maďarsku a Slovinsku. Provozuje e-shop na www.galerie-bohemia.cz, který je samozřejmě  „narychlo“ spíchnutý ve službě Eshop-rychle.cz.

Dodatek 3.6.2013 07:45 – doménové záznamy se již ztratily z doménových serverů, na e-shop se tak už nedostanete.

Jako provozovatel je uvedena firma Technetium s.r.o. se sídlem Tyršova 1834/11, 120 00 Praha – Nové Město, IČ 24211290. Obchodní podmínky jsou porůznu poskládané z dohledatelných cizích textů (viz třeba část týkající se recyklačních poplatků zde). To by stále nemuselo znamenat nic zvláštního, kopírování obchodních podmínek je obvyklá „praxe“.

Firma možná působí od roku 2005, ale doména e-shopu se objevila až 2. května 2013. A jak už to tak bývá, v údajích o doméně je to samý „Neveřejný údaje“, pouze „Tomáš Němec“ je uveden jako jméno. Aby toho nebylo málo, „osobní odběr“ si u veskrze pražské firmy můžete dopřát jedině na adrese Opavská 1436/10, 792 01 Bruntál. Tam na jedné straně silnice najdete louku a na druhé straně místo, které moc jako sídlo firmy nevypadá. Možná i proto, že tam ve skutečnosti sídlí (nebo alespoň v době snímkování sídlilo) kamenictví.

Reklamační oddělení je pro změnu Tyršova 1834/11, kterou už známé z údaji o provozovateli, a jde o typické hromadné sídlo firem – je jich tam evidovaných přes 128. Technetium s.r.o. tam také podle obchodního rejstříku sídlí – mimochodem jde o firmu zapsanou 26. ledna 2012 a zabývá se prodejem nemovitostí, bytů a nebytových prostor, tedy v žádném případě předmětným e-shopem.

V údajích na webu toho klasicky moc nenajdete. Chybí samozřejmě číslo účtu (to by mimochodem mělo být 211025662/0600 GE Money Bank) a kontakt je jenom mobilní telefon (607 106 761).

Ještě stále by to mohl být příběh s dobrým koncem, ale to byste se nesměli podívat do hodnocení obchodů na Zboží.cz a dalších zdrojů:

Zdravím všechny, mělo mě to napadnout. Taky si čtu hodnocení až poté, co jsem zaplatila a marně čekám. Akorát já v tom mám foťák za bezmála šest tisíc. Jdu napsat „panu Němcovi“, že zítra podávám trestní oznámení na Službu kriminální policie a vyšetřování, Žižkovo náměstí 4, 771 36 Olomouc, už jsem tam nedávno neplánovaně svědčila proti jedné paní na www.mimibazar.cz Pozeptám se na to, jak funguje hromadné trestní oznámení, můžete se přidat.

Tak mám pocit, že jsem prohloupila, když jsem si hodnocení ostatních nepřečetla před odesláním objednávky. Mohu potvrdit, že nereagují absolutně na nic, na e-maily ani na telefon. Mělo mě to trknout, když mají v kontaktech pouze mobil a nikoliv kontakt na pevnou linku. Teď nevím, jestli mi zboží přijde nebo ne a pokud stornuju objednávku, zda ji opravdu zruší nebo mi zboží dorazí třeba za rok??!! Chybami se člověk učí, ale stejně si připadám jako totální trdlo!

V centrálním registru dlužníků (který mimochodem žádným centrálním registrem dlužníků samozřejmě není) je možné najít další podrobnosti:

Odesílá falešné faktury za služby, které nikdy nebyly dodány ani objednány. 

Dnes nám přišla faktura na částku necelých 5.000,– Kč včetně DPH za nikdy neobjednané a nikdy neodebrané zboží a služby… 

27.5.2013 – obdrželi jsme fakturu na nákup zdravotního přístroje v ceně 246 tis. Kč – neobjednáno, na maily ani telefon nikdo nereaguje\\r\\n\\r\\nStejný případ, falešná faktura na 246 tis. Kč za zdravotnický přístroj (bronchoskop) nikdy nedodaný a určitě nepořizovaný u společnosti, která se zabývá pronájmem nemovitostí. !!! POZOR – podvodníci. 

Obdrželi jsme fakturu za jakousi bezpečnostní sadu Samsung, kterou jsme nikdy neodebrali (45.483,– Kč). POZOR, JSOU TO PODVODNÍCI !! – nic jim neplaťte !! P. Němec, který je pod fakturou podepsán, nereaguje na telefon ani na maily. 

Je vhodné (ba nutné) připomenout, že běžnou praxí podvodných e-shopů je využívání cizích kontaktních informací, takže za podivným e-shopem na doméně Galerie-Bohemia.cz může být ve skutečnosti někdo zcela jiný, než Technetium s.r.o. Stejně tak je obvyklou praxí, že podobné podvody se dělají poté, co je firma „prodána“ někomu zcela nedohledatelnému, klasickému „bílému koni“. 

Stejně tak jako je vhodné připomenout další obvyklou praxi – nízké ceny. V tomto případě je to klasické. Například iPad Mini za 10 973 Kč (včetně DPH), ačkoliv cena jinde je přes patnáct tisíc (Alza.cz prodává totožný model s DPH za 16 224 Kč). 

Stejně tak je zde viditelný další klasický průvodní jev podvodných e-shopů – velmi zvláštní skladba sortimentu. Prostě to, co na podvodných e-shopech najdete, zpravidla nedává moc smyslu a jde buď o podivnou skladbu, nebo velmi originálně vybraný sortiment.

MMF24

POZNÁMKA: Zmíněný e-shop nelze kontaktovat telefonicky, ani opakovaně v průběhu dne. Na e-mail také nebylo možné získat žádné vysvětlení toho, proč si lidé tolik stěžují na falešné faktury a další podivné okolnosti.

DODATEK 3.6.2013 07:45 – doména galerie-bohemia.cz sice stále existuje, ale ze jmenných serverů se kompletně ztratila. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).