Ne ze by Word byl uplne idealni, ale ja napr. casto potrebuji pracovat s tim, co se nazyva revize (nemyslim tim komentare -- to je jina funkcnost) a to mezi vice uzivateli. Myslim tim to, ze se mi zobrazi co jsem ja nebo nekdo jiny (a kdo) skrtnul nebo pripsal. To se obavam, ze tak jednoduse nepujde. A nemusi jit jen o spolupraci vice lidi. Napr. odevzdavam dalsi verzi dokumentu a musi byt videt, co jsem oproti predchozi verzi zmenil.
tohle se bude hodit, jestli socani vyhrajou volby - časem budou makat i děti a důchodci, he he
office pro děti
a pro důchodce.
že by microsoft až takhle myslel dopředu?
tabulkovy procesor, pokud nescitate jen dve bunky, je zoufale pomalejsi nez Excel. to je moje zkusenost s oupnofisama (nicmene je pouzivam ale pokud nekdo zna rozumny tabulkovy "open" procesor rad na nej prejdu).
Když tady je zmiňován? U mých obou rodičů (na dvou různých počítačích, oba ovšem s Win XP SP2) se tento program jevil nestabilní. Použit byl vždy poslední "stabilní" build.
Přesně tenhle typ programů mi připadne jako slepá vývojová větev. Trvá asi minutu, než to naběhne, je to děsivě pomalé, a je to v podstatě okopírovaný Word v Javě. Jestli si takhle někdo představuje online kancelář, tak pánbůh s námi. (Je strašně smutné, kolik lidí má v hlavě pojem "textový procesor" úplně automaticky svázaný s Wordem a jeho pohledem na věc.)
Podle mě je třeba WYSIVYG docela zbytečný. Chvíli jsem nad tím přemýšlel a neznám v podstatě nikoho, kdo by na textovém procesoru zrovna ten WYSIVYG potřeboval. Mně by se líbil jednoduchý editor se sémantickým (pardon za to slovo, ale rozumíme si, že ano?) značkováním, který by měl tlačítko "dej mi PDF s hezkým výsledkem" a hotovo.
Podívejte se například, kolika dokumentům by dnes naprosto vyhovoval formát HTML. Ten klasické formáty (a la .DOC) po mnoha stránkách naprosto převálcoval --- má formátování oddělené od obsahu, s trochou znalostí jej přečtete a upravíte i bez speciálního softwaru, a přitom poskytuje devadesát procent funkcí, které aplikace od formátu vyžaduje.
Takhle jednoduché to samozřejmě není, moderní formáty už v mnoha případech nejsou klasické binární zámotky, ale docela rozumné XML. Proč to ale někdo nedotáhne do konce? (Respektive: Kdy už to někdo dotáhne do stavu, který bude na nějakou dobu splňovat dnešní požadavky?) Většina uživatelů by byla IMHO spokojená, kdyby mohla dokument napsat prakticky v čistém textu, sémanticky ho označkovat(*) a pak si nechat udělat hezký výstup.
(*) To by se samozřejmě muselo nějak hezky provést, třeba jako dnešní styly, ale důslednější?
Možná to je naivní. Ale když se člověk podívá na screenshot z MS Office, ThinkFree Office, OpenOffice a naproti nim například screenshot z Pages [1] nebo Mellelu [2], tak je zjevné, že to jinak doopravdy jde. Ano, ty aplikace nemají stejný cílový okruh uživatelů --- problém je v tom, že většina lidí chce spíš něco jednoduššího než MS Office. Nebo ne, hrome?
Já pamatuji eSuite od Lotus/IBM, napsaný v Javě, ten byl možná dokonce z roku 1996, určeno pro podniková prostředí. Ale neujal se. Sám jsem to ani příliš nezkoušel, nevěřil jsem tomu, že to prodáme.
Ono se tržně neujalo ani desktopové WordPro, rozdávané skoro zadarmo, ačkoliv mělo lepší GUI než Word a stabilita, přinejmenším do Word 2000, srovnatelná nebo lepší. Osobně jsem byl zděšen značnou neútulností Wordu, když jsem na něj někdy okolo r. 2000 přecházel.
Wysywyg často potřebujete, ovšem Word (aspoň 2000) takový stejně úplně není, změníte implicitní tiskárnu a stránky se vám přesypou.
Jinak s tím, jak dalece si jsou lidé ochotni nechat věci outsourcovat někam na web, bych byl opatrný. V podstatě celý trend osobních počítačů, jdoucí od počátku 80. let, byl založen na tom, že lidé měli dost vyjednávání s lidmi z výpočetních středisek, radši chtěli něco svého na stůl.
> Jinak s tím, jak dalece si jsou lidé ochotni nechat věci outsourcovat někam na
> web, bych byl opatrný. V podstatě celý trend osobních počítačů, jdoucí od
> počátku 80. let, byl založen na tom, že lidé měli dost vyjednávání s lidmi z
> výpočetních středisek, radši chtěli něco svého na stůl.
Dneska je ale úplně jiná doba. Například svou poštu má většina lidí na serveru úplně bez problému a u ostatních služeb je problém spíš v použitelnosti než v bezpečnosti nebo nějakém opravdu principiálním důvodu.
Postu ma na serveru vetsina lidi hlavne proto, ze o tom nevi :-) Nevi o tom proto, ze jim posta funguje, i kdyz jejich postovni server neni dostupny ...
"Něco v Javě" nabízí také thinkfree.com. Zjevně jde o placený krabicový produkt, zřejmě nedávno rozšířený o online verzi (zatím?) zadarmo.
Oproti funkčně jednoduššímu Writely nenabízí podporu spolupráce, jsou fakt jen editory, ale IMO rozhodně stojí za vyzkoušení: http://online.thinkfree.com/
Ad LWP a prechod na Word - u mne to bylo stejne. LWP bylo spicka, jenze bez upgradu zacal pomalu zastaravat, az jsem nakonec take presel na Word. Ale GUI, prace se styly, ten toolbar s vlastnostmi...to byla spicka. Skoda ho.
Zkoušel jsem pracovat s OO na WXP SP 2, měl jsem nainstalované dost starších verzí podle toho, jak vycházely. Ty, co začínaly 1, byly docela stabilní. V 2 jsem zkusil otevřít pár souborů (doc, ppt), většinou to havarovalo. Zatím jsem na to neměl čas, musím to odinstalovat a vrátit se k nějaký starší verzi nebo to třeba bude v novější lepší.
První otázka je, jestli má něco jako webová kancelář smysl. Pojem kancelář mám spjat s profi uživateli a ti budou ti poslední, kteří se smíří s faktem, že jijich (privátní) data jsou uložena kdesi na serveru. Zato široká veřejnost, která už dávno přijala výhody dokudkoliv dostupné poštovní schránky na serveru, tento koncept uvítá. V tom případě bych poopravil pojem "webová kancelář" na něco jako webové nástroje pro sdílení a editaci dokumentů. Tito uživatelé nebudou ohrnovat nos nad absencí funkce "hromadná korespondence", zato uvítají dostupnost odkudkoliv, úsporu paměťového místa a hlavně, že nemusí nic kupovat. Jediné co potřebují, je webový prohlížeč a ten buď dostanou z Redmondu grátis, nebo si stáhnou něco lepšího. Přirozeně, opět zdarma. Writely je dobrý počin. Začít se má od jednoduchého, aby si na to uživatelé zvykly. Akvizice Googlem je to nejlepší, co mohlo privátní Writely potkat. Těším se na budoucnost. Adieu MS Office!
Doma to provozuji na na Celeronu 400 MHz s 256 MB RAM. Je stabilní a oproti MSO má pomalejší pouze start. To by mě zajímalo, na čem jste to zkoušel Vy, že máte takové zkušenosti.
Jasne, prevazne v Linuxu, ale i W2k. Navic OOo2 je podle mne vyrazne lepsi nez byla OOo1, a to i rychlosti (a to u novejsich verzi obecne nebyva pravidlem, ze?).
...nevím kde a jestli vůbec <g>, ale Google prý prohlásil, že Writely nekupuje kvůli webové kanceláři, ale kvůli jejich technologii. Google je špička přes webová rozhraní a jelikož je v tomhle směru moc zajímavý i Writely, jistě si z něj v Google něco zajímavého vyberou. (Pokud je to pravda.)
A s webovou kanceláří bych tak skeptický nebyl. Výraz "webová kancelář" je zbytečně honosný, člověk si pod ním má tendenci představovat MS Office na webu. Drtivé většině lidí ale stačí něco mnohem, mnohem jednoduššího. Nevím jak ostatním čtenářům Lupy, ale mně toho na obyčejném textovém editoru při psaní obyčejných textů moc nechybí, a to jsme technicky zatracený nadprůměr. Psaním se živím, postupně jsem od všech textových procesorů utekl k obyčejnému textovému editoru (TextWrangleru) a nemůžu si stěžovat.
S použitelností webového prohlížeče pro podobné věci je to sice ještě trošku nalevačku, ale to se může relativně rychle změnit. Zrovna dneska se mi podařilo při psaní dopisu v Gmailu omylem zmáčknout klávesovou zkratku pro načtení první záložky ze záložkové lišty a nebýt autosave, byl by dopis pryč. Většina podobných neduhů se ale časem jistě vychytá, výrobci slušných prohlížečů(*) o to mají zájem.
(*) = cokoliv kromě IE, flame on :)
P. S. Programátorům Lupy: Nefungují vám ve fóru UTF-8 znaky (třeba kulaté uvozovky, dlouhá pomlčka a výpustka), nechcete s tím něco udělat?