Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Pravda o browserech a statistikách od Pepa Kokes - 1) Uzivatele - rekl bych, ze tem je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 8. 2002 8:10

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    1) Uzivatele - rekl bych, ze tem je celkem jedno, jakej je podil toho kteryho browseru, pokud se tim svym oblibenym dostanou k informacim, ktery potrebujou.

    2) Tvurci WWW obsahu - tem by MELO BEJT jedno, jakej je podil kteryho browseru, protoze by MELI psat svoje stranky tak, aby fungovaly ve vsem. Neco jinyho samozrejme je, ze to z pohodlnosti, neznalosti nebo neschopnosti delat obsah (a tudiz soustredeni na formu) nedelaj.

    3) Tvurci prohlizecu - tem na podilu browseru asi docela zalezi, ale uprimne receno, kolik z nas vytvari browsery?
  • 16. 8. 2002 8:29

    _ (neregistrovaný)
    Záleží na tom, konečně kolik z nás dělá software, které dělá i Microsoft a neboněkdy dělat může. Co budete dělat až jednou ve Windows bude "všechno"?

    Tam kde se Microsoft nedokázal prosadit přirozeně, se prosadil tak jak se prosadil. A na tom záleží aby se to nědělo. Taková věc se může kdykoliv zopakovat.
  • 16. 8. 2002 10:58

    David Petrla (neregistrovaný)
    Až bude v OS všechno, SW průmysl zanikne. Protože to bude situace, kdy bude jednou provždy naprogramováno všechno, co kdy bude nějaký člověk potřebovat.

    Podívejte - to je přece jasné, že v tak dynamickém oboru jako je SW inženýrství musíte pořád hledat nové obchodní příležitosti. Nemůžete si myslet, že stačí jednou naprogramovat třeba skladové hospodářství a navěky máte vystaráno, protože ho lidé navěky budou kupovat.

    Zkuste se na to podívat ze strany služeb: Porovnejte si divize služeb Microsoftu a IBM Global Services. Kdo "bere" IT profesionálům více práce? MS, který se bez nich neobejde (protože dělá a bude dělat "krabicový" - byť i firemní - software), nebo IBM, jehož divize služeb je gigantická a má giganticky rostoucí obrat?
  • 19. 8. 2002 19:17

    Petr Mach (neregistrovaný)
    ad 2) To je hloupost, protoze udelat stranky ktere bezi vsude je vicemene nemozne, chcete-li jen trochu vic nez html 3.2. A jako tvurce se mohu rozhodnout, ze budu ignorovat nektere prohlizece. Pak potrebuji vedet, o jak velkou skupinu ctenaru prijdu. Ja myslim ze tvurce www by el dbat na to, aby ne nej bylo mozno pristupovat ze vsech platforem, tedy predevsim unixy, windows a mac. Idealni by bylo, kdybych jako tvurce mohl delat stranky podle 'standardu' w3c, jenze to by me ty stranky pak nemusely fungovat nikde. S trochou dobre vule pobezi v mozille a konqueroru, ale urcite ne v MSIE. tento prohlizec nejde zrovna zatim ignorovat. Jeho uzivatele nezajima ze to je bezmek nedodrzujici standardy aze je ro nej nutno psat specialni verze stranek.
  • 20. 8. 2002 8:05

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    Asi ty stranky neumite psat, nebo nedodrzujete tak docela ty standardy, co se s nimi ohanite.
  • 20. 8. 2002 19:29

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Preve ze jo. Ja umim udelat stranky ktere obstojne funguji vsude (presneji: MSIE, Mozilla, Opera a Konqueror), ale ke standardu to ma hodne daleko. Jestli ale treba nepovazujete za standard document.all nebo .innerHTML a pod. Staci pouzit standardni getElementsByTagName('*') a MSIE je v prdeli, musite pro nej pouzit vyjimku (if). S trochou omezeni se pro Mozillu, Operu i Konqueror da napsat kod ktery funguje bez vyjimek, ale jak to ma jit i v MSIE, je to samy if, coz kod zneprehlednuje a zpomaluje. A nektere veci neumi proste vubec a tak zatim nektere veci nelze vubec delat. Jako za nejvetsi chybu MSIE povazuji, ze neumi dedit z prototype objektu a neumoznuje tak rozsirit ani upravit DOM rozhrani. Tj. kdyz date Object.prototype.myFunction = function() {}; Tak dle standardu by vsechny (i jiz vytvorene) objekty meli zdedit tuto metodu. Tedy i vsechny objekty v DOMu. To vsak bohuzel v MSIE nefunguje a s takovou patri do hnoje. Protoze jinak by stacilo mit pro kazdy prohlizec skript, ktery by za pomoci jeho nestandardnich metod vytvoril univerzalni rozhrani. Samotny kod by pak uz pouzival jen toto rozhrani a mohlo by byt naveky po problemech. A protoze podezrivam MS ze on nekompatibility zaseva zamerne, domnivam se, ze spatna podpora dedicnosti je tam take zamerne. A jestli vam unika o cem hovorim, bezte si ty standardy nastudovat sam.
  • 20. 8. 2002 20:36

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    Pokud tu stranku napisete spravne, bude fungovat ve vsem, vcetne treba Lynxu nebo IE s vypnutym JS. Pokud ji napisete spatne, byt podle jednoho druhu uznavanych standardu (co treba [psany nebo nepsany] standardy pro pristupnost?), tak fungovat nebude. Zadna ze zminovanych chyb IE (a nerikam, ze ty chyby nejsou) neni takovyho razu, aby ohrozila i tuhle funkcnost.
  • 21. 8. 2002 13:54

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Bezva, tak mi predvedte samotridici se tabulku, ktera funguje v Lynxu. Bez spoluprace se serverem samozrejme, jinak by nebyla samotridici se. Kliknet na zahlavi sloupce a podle nej at se tabulka setridi.
  • 21. 8. 2002 19:29

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Jeste jedna poznamka, za chybu v MSIE povazuji treba to, ze metoda pole .slice se chova nestandardne (tj. jinak nez je definovano ve standardu), kdyz ji je predan jen jeden argument. Takova vec se stane. Ale to ze MSIE neimplementuje polovinu veci ktere ve standardu jsou (a opakuji, na jehoz specifikaci se MS podilel) a misto toho ma vlastni reseni nebo nic, to uz nelze povazovat za chybu. To je tupost, bezohlednost a arogance MS, ktery ukazuje, ze mu ani za mak nezalezi na uzivatelich ani vyvojarich. Ve skutecnosti je MS, diky ohromnemu rozsireni MSIE, brzdou rozvoje webu. Protoze web v praxi nevyuziva ani poloviny moznosti toho, co soucasne technologie umoznuji a navic je psani stranek diky MSIE, ne ktery je nutno brat ohled znacne narocne a komplikovane. MSIE nedovede byt kompatibilni ani sam se sebou, natoz ostatnimi.
  • 22. 8. 2002 7:32

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    Proc bez spoluprace se serverem?

    Samozrejme takova tabulka bude fungovat tak, ze v JS prohlizeci se pretridi sama, v neJS se pretridi pres server. Co je na tom spatnyho? Porad stokrat lepsi, nez kdyz se v nekterych JS-prohlizecich pretridi sama a v ostatnich browserech se nepretridi vubec, jak je zrejme vase predstava.
  • 22. 8. 2002 11:11

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Treba proto, ze delate prezentaci na CD romu, kde neni server k dispozici. A nebo proto, ze delate diskuzni forum a chcete aby fungovalo offline, coz pri dnesnich cenach netu neni vubec od veci. Nejde jen o trizeni tabulky, ale vubec celou interaktivitu dokumentu. Nebo proto, ze je pretizena sit a neustale stahovani 200 kB tabulky ji jeste vice zatezuje a je neunosne pomale. Jsou hromady duvodu proc chtit interaktivni stranky nezavisle na serveru.
  • 22. 8. 2002 12:00

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    Jednoznacna otazka, a chci na ni mit jednoznacnou odpoved:

    "Je podle vas lepsi, kdyz
    a) maj ke strance pristup jenom vyvoleni
    b) kdyz k ni ma pristup kazdej, byt za cenu nepohodli/pomalosti/narocnosti na nastaveni/..."

    Staci mi jenom odpoved a) nebo odpoved b). Nic vic od vas nechci. Evidentne je naprosto zbytecny snazit se vas presvedcit, ze opravdu jde napsat stranku tak, aby vyuzivala ty dynamicky vylomeniny, pokud jsou k dispozici, a snizila se k obycejnymu ciste HTML reseni ve spolupraci se serverem v pripade, ze dynamicky vylomeniny k dispozici nejsou. Skoda, ze vas nazor o nemoznosti zmineneho sdili drtiva vetsina tvurcu dynamickych stranek :-(
  • 22. 8. 2002 12:02

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    A vidim, ze jsem prispevek odeslal driv, nez jsem chtel. Sakra. Tazke ta otazka jeste jednou:

    "Je podle vas lepsi, kdyz
    a) maj ke strance pristup jenom vyvoleni
    b) ma ke strance pristup kazdej, vyvoleni s plnou paradou, ostatni za cenu nepohodli/pomalosti/narocnosti na nastaveni/..."

    Takhle je to spravne a v duchu toho, co tady celou dobu pisu.
  • 22. 8. 2002 12:33

    Petr Mach (neregistrovaný)
    To zalezi na okolnostech, nelze to rict obecne. Tj. ani a ani b. Kdo jsou ti vyvoleni? Uzivatele jednoho browseru (jedne varianty) jednoho operacniho systemu? Spatne. Kdo je ten kazdej? I uzivatele wapu na telefonu 3x16 znaku? Takove stranky budou znacne omezene. Takze ja preferuji za c).
    Udelat stranky, ktere jsou pohodlne a moderni a maji k ni pristup vsichni ze soudobych modernich prohlizecu (min. MSIE protoze je nejrozsirenejsi, Mozilla protoze multiplatformni, Opera protoze je na kapesnich pocitacich) a pro ty ostatni pripravim jinou verzi minimalniho webu. To je imho lepsi postup nez delat stranky uplne pro vsechny. To totiz stejne nejde, pokud nechcete skoncit u toho html 3.2 jak jsem jiz na zacatku uvedl. A proti cemu protestuju je to, zo MSIE tento ukol znacne ztezuje, protoze je nekompatibilni a nechce se mi delat jeste treti verzi stranek specialne pro MSIE. Rozumite tomu?
  • 22. 8. 2002 12:45

    Pepa Kokes (neregistrovaný)
    Rozumim myslence (nejsem si tak jistej tim, ze to IE ztezuje - v tom nejhorsim pripade ho prece budu brat jako browser bez JS), ale nesouhlasim s ni.
  • 22. 8. 2002 21:59

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Myslim ze uzivatele MSIE nejsou zvykli na to, ze maji mizerny prohlizec a jsou zarazeni do "odpadu". Jak uz jsem tu nekde napsal, neni prilis slozite napsat stranky, ktere chodi v Mozille, Konqueroru a Opere. Vsichni se snazi dodrzovat standardy i kdyz kazdy v tom ma nejake slabiny, hlavne Opera v DOMu. Ale je to problem tehdy, kdyz se k nim ma pripojit i MSIE. To je vlastnostmi schopny prohlizec, ale proc si musi skoro vsechno delat po svem, to nechapu. Stacilo by, kdyby umel dedicnost, vse ostatni uz by se dalo nejak zaridit. Ale takhle je s nim spousta prace.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).